Binoculars FAQs

BIEŽI UZDOTI JAUTĀJUMI PAR BINOKĻIEM

Kāda veida binokļi ir pieejami?

Pirmie binokļi tika izgudroti pirms aptuveni 400 gadiem. Tagad ir vairāki simti dažādu binokļu modeļu, kas tiek ražoti un pārdoti visā pasaulē. Lai gan koncepcija pašam ar savām acīm saskatīt palielinātu attēlu nav mainījusies, ir divi ievērojami atšķirīgi binokļu veidi: prizmas binokļi un Galileo binokļi.

  • Prizmas binokļi

Lielākā daļa mūsdienās pārdoto binokļu izmanto izliektas lēcas objektīvam un okulāram. Tos dēvē par prizmas binokļiem, jo apgriezto attēlu “koriģēšanai” tiek izmantotas prizmas.

Porro prizmas

Ja ir Porro prizmas, gaisma plūst cauri Z formas optiskajam ceļam un tikai pēc tam sasniedz acis.

Roof prizmas

Izmantojot jumta formas prizmas, ko dēvē par Roof prizmām (vai Dach — vāciski “jumts”), gaisma plūst taisnā līnijā, līdz ar to var izveidot kompaktus binokļus.

  • Galileo binokļi

Šajos binokļos tiek izmantota teleskopos izmantotā koncepcija, ko izstrādāja Galileo Galilei 17. gadsimtā. Tā kā okulārā tiek izmantotas ieliektas lēcas, attēla koriģēšanai nav nepieciešamas prizmas. Šāda veida binokļi, kuri pazīstami arī kā operas binokļi, tiek izmantoti, lai vērotu ne pārāk tālus objektus.

Kas ir palielinājums?

Palielinājums attiecas uz lielumu attiecību, salīdzinot attēla lielumu, kas tiek skatīts ar neapbruņotām acīm, ar attēla lielumu, kas tiek iegūts ar binokli. Piemēram, ja binoklim ir 10 reižu palielinājums, objekts tiek palielināts 10 reizes. Respektīvi, ar šo binokli jebkurš objekts 100 metru attālumā izskatīsies kā 10 m attālumā.


Kameras 1000 mm telefoto objektīvs nodrošinās piecas reizes lielāku palielinājumu nekā 200 mm objektīvs. Tas pats attiecas uz binokļiem — ar binokli, kuram ir 20 reižu palielinājums, objekts tiek palielināts piecas reizes lielāks nekā ar binokli, kuram ir 4 reižu palielinājums. Vienīgā atšķirība ir tāda, ka telefoto objektīvam jābūt pietiekami platam, lai attēlu palielinātu kameras diezgan plašajam atvērumam, bet binoklim ir jāpalielina attēls relatīvi mazākai cilvēka acs varavīksnenei. Pieņemsim, ka jums ir binoklis ar 12 reižu palielinājumu. Lai iegūtu tikpat palielinātu attēlu, izmantojot 35 mm spoguļkameru ar vienu objektīvu, jums būtu jāizmanto 700~800 mm telefoto objektīvs. Dažādi binokļu veidi: prizmas binokļi un Galileo binokļi.

Kāpēc attēlu ir vieglāk saskatīt, kad tas ir palielināts?

To, cik skaidri binoklis ļauj atšķirt detaļas, dēvē par izšķiršanas spēju. Tā kā cilvēka tīklenē ir maza redzes vālīšu šūnu daļa, nekādi fiziski vingrinājumi nevar palielināt izšķiršanas spēju virs noteiktam līmenim. Vienīgais veids, kā to palielināt, ir skatīties cauri labam binoklim. Ja izmanto binokli ar 10 reižu palielinājumu, iegūst 10 reizes lielāku izšķiršanas spēju nekā parasti.


Ne visi binokļi nodrošina palielinājuma attiecību un izšķiršanas spēju, kas norādīta uz ierīces. Ja attēlā ir pārāk daudz noviržu, nav pietiekamas izšķiršanas spējas. Neatkarīgi no tā, cik labs ir binoklis, izšķiršanas spēja samazinās attēla izkustēšanās dēļ. Jo lielāka ir palielinājuma attiecība, jo vairāk rokas izkustina attēlu. Kopumā binokļi ar palielinājumu, kas pārsniedz 10 reizes, nav ieteicami lietošanai, tos turot rokās. Lai šo problēmu novērstu, Canon izmanto savas izcilās optikas tehnoloģijas, kas izstrādātas, veidojot kameru objektīvus. Lai panāktu ideālu izšķiršanas spēju, papildus divu elementu skata lauka izlīdzinātāja, UD objektīva un asfērisko lēcu lietošanai Canon izmanto savu oriģinālo attēla stabilizatora tehnoloģiju (IS sērijai), kas ievērojami kontrolē roku izkustēšanos. Pateicoties šīm tehnoloģijām, ar Canon binokļiem katra putna spārna spalva ir asa un skaidra.

Kāpēc dažādiem binokļiem ir atšķirīgi skata lauki?

Katra modeļa optikas struktūra ir atšķirīga, tāpēc pat binokļiem ar vienādu palielinājuma vērtību var atšķirties, cik lielu skatu tie var aptvert. Caur binokli redzamā skata platums tiek dēvēts par skata lauku. Putnu vērošanai lielā mežā ir lietderīgāk izmantot platāku skata lauku.

  • Faktiskais skata lauks

Tas ir caur binokli redzamais skats, un tas tiek mērīts no objektīva lēcas vidus un izteikts grādos (leņķī). Jo mazāks palielinājums ir binoklim, jo platāks faktiskais skata lauks, un jo lielāks palielinājums, jo šaurāks skata lauks. Līdz ar to ir grūti salīdzināt binokļu faktisko skata lauku binokļiem ar atšķirīgu palielinājuma vērtību.


  • Redzamais skata lauks

Šī vērtība pamatojas uz aprēķinu, kas izklāstīts standartā ISO 14132-1:2002 un attēlo skata lauku, kuru redz, raugoties cauri binoklim. Tas ir salīdzināms pat tiem binokļiem, kuriem ir dažādi palielinājumi. Kopumā — ja redzamais skata lauks ir lielāks par 60°, tas tiek uzskatīts par platu skata lauku.

Kāpēc dažos binokļos attēls ir gaišāks nekā citos?

Dažādiem binokļu modeļiem ir atšķirīga gaismasspēja. Binokļiem ar dažādām cenām un lielumiem ir atšķirīga gaismasspēja. Ir daudzas gaismasspējas pakāpes atbilstoši katra cilvēka vajadzībām.

  • Izejas zīlīte

Gaišo aplīti, kas redzams, ja okulāra lēcu vēro no aptuveni 10 collu attāluma no acīm, dēvē par izejas zīlīti. Diametru milimetros dēvē par zīlītes atvērumu. Jo lielāka izejas zīlīte, jo gaišāki attēli redzami binoklī. Gaismasspēju raksturo izejas zīlītes lielums kvadrātā.


Cilvēka zīlītes ir aptuveni 2–3 mm lielas spožā gaismā, un izejas zīlītēm jābūt aptuveni 3 mm lielām. Naktī zīlītes paplašinās līdz 7 mm, tāpēc vēlams, lai binoklim būtu liela izejas zīlīte, ja tas tiek lietots naktī. Tomēr trūkums ir tāds, ka šādi binokļi mēdz būt lieli un smagi.

  • Pieejamais objektīva lēcas atvērums

Objektīva lēcas diametrs, caur kuru ieplūst gaisma, tiek dēvēts par pieejamo objektīva lēcas atvērumu. Ja ir vienāds palielinājums, jo lielāks ir pieejamais objektīva lēcas atvērums, jo gaišāks attēls redzams ar binokli. Efekts ir līdzīgs kā telefoto objektīvam ar ļoti lielu objektīva diametru. Šo trīs lielumu attiecība ir šāda:


izejas zīlītes atvērums = pieejamais objektīva lēcas atvērums / palielinājums.

Kā varu noteikt attēla kvalitātes atšķirības?

Ar ideālu binokli jūs aizmirstat, ka lūkojaties caur binokli. Ja iegādāsities binokli ar plašu skata lauku un būs izcila attēlu kvalitāte (pietiek ar to, ka nav lielas atšķirības, salīdzinot ar skatīšanos ar neapbruņotām acīm), jūs izbaudīsiet daudzas patīkamas lietošanas stundas. Dažiem cilvēkiem ir maldīgs priekšstats, ka, tā kā viņi koncentrē uzmanību tikai uz attēla vidus daļu, nav svarīgi, ka attēla ārējā daļa ir izplūdusi. Parasti tīklene projicē attēlus bez novirzēm, tāpēc, skatoties izplūdušus attēlus, smadzenes mēģina tos ignorēt. Ja apzināti ilgstoši mēģināsiet ignorēt izplūdušus attēlus, pastāv iespēja, ka ļoti nogursiet un pat saslimsiet. Ir ļoti grūti noteikt attēla kvalitāti tikai pēc tehnisko datu lapas. Vienkāršākais un drošākais veids ir pašam paskatīties ar binokli. Lūdzu, ņemiet vērā tālāk norādīto informāciju, kad iegādājaties binokli.


  • Vai redzat tikai vienu attēlu vai divus?

Binokļos tiek izmantoti divi paralēli novietoti objektīvi. Tomēr, ja ražošanas laikā tie netiek perfekti novietoti viens pret otru vai pārvadāšanas laikā saņem triecienu, objektīvi var būt nedaudz nobīdīti. Ja tā notiek, jūs redzēsiet divus attēlus. Pat tad, ja binokli salabosiet, objektīviem būs tendence nobīdīties pat neliela trieciena rezultātā. Šādi binokļi nav ieteicami.


  • Vai attēls ir pietiekami ass?

Pārliecinieties, ka burti uz kādas zīmes vai tievi koka zari ir kristālskaidri. Pārliecinieties, ka naktī gaismas un zvaigznes nav izplūdušas un to forma nav izkropļota. Var būt grūti noteikt, cik skaidrs ir attēls, lūkojoties tikai caur vienu binokli. Izmēģiniet vairākus binokļus, un jūs varēsiet noteikt atšķirības.


  • Vai šķiet, ka krāsas saplūst kopā? Vai krāsas ir izmainītas?

Skatoties uz baltu objektu, parādās varavīksnes veida aplis. Dēvēta par hromatisko aberāciju, parasti tā samazina attēla kvalitāti, un tas notiek binokļiem ar lielāku atvērumu un palielinājumu. Krāsas var izmainīties arī binoklī izmantoto dažādo lēcu un to pārklājumu dēļ. Nomērķējiet binokli pret baltu attēlu un pārbaudiet, cik balts šis attēls ir. Lai izvairītos no krāsu izmaiņām, Canon izmanto UD objektīvus (15X50 IS AW, 18X50 IS AW, 10x32 IS, 12x32 IS un 14x32 IS) no EF objektīvu sērijas, kas ir pazīstama ar savu izcilo optikas tehnoloģiju. Turklāt ar pārklājumu Super Spectra mēs garantējam gaišus un skaidrus attēlus.


  • Vai viss attēls ir skaidrs?

Ir vairāk binokļu ar plašu skata lauku, kas atbilst klientu prasībām. Tomēr ir gadījumi, kad binokļiem panākts plašāks skata lauks “ar spēku”, un tas izraisa attēla kvalitātes samazināšanos objektīva malās. Ja tā notiek, visbiežāk to izraisa skata lauka izliekums. Pavērsiet binokli pret sienu, fokusējiet uz kādu vienkāršu objektu un pārbaudiet, vai visu varat skaidri redzēt. Ja ir liels skata lauka izliekums, malas izplūst. Šādus binokļus nav ieteicams iegādāties. Lai ievērojami samazinātu skata lauka izliekumu, Canon izmanto skata lauku izlīdzinošu objektīvu un asfēriskas lēcas. Ar Canon binokļiem iegūsiet brīnišķīgu visa attēla kvalitāti.


  • Vai attēls ir izkropļots?

Skatoties caur binokli, dažkārt ēkas loga vai ķieģeļu perpendikulārās līnijas šķiet deformētas gar objektīva malām. To dēvē par attēla kropļojumu. Ja ir liels kropļojums, ne tikai pats objekts šķiet izkropļots, bet, arī pārvietojot binokli, šķiet, ka objekti peld, kas ļoti apgrūtina skatīšanos. Canon izmanto ļoti precīzas asfēriskas lēcas, lai koriģētu kropļojumus.

Kas Canon IS sēriju padara tik unikālu?

  • Novērsta “attēla izkustēšanās”, kas bija galvenā binokļu problēma. Izmantots vismodernākais attēla stabilizators.

    Gandrīz ikviens, kurš kādreiz ir izmantojis binokli sporta pasākumos vai koncertos, ir pieredzējis, cik ļoti attēls izkustas, radot sajūtu, ka binokļa lietošana ir bezjēdzīga. Galvenā lietotāju sūdzība bija attēla izkustēšanās. Jo lielāks palielinājums, jo lielāka attēla izkustēšanās. Kopumā jebkuru binokli, kura palielinājums pārsniedza 10 reizes, nevarēja lietot ilgstoši. Agrāk vislabākais risinājums bija lietot trijkāji. Tomēr trijkāji ir masīvi, un tos nevar lietot visur. Pat, ja putnu vērošanai nepieciešams binoklis, kura palielinājums pārsniedz 10 reizes, lielākais palielinājums, kuru jūs vēlētos lietot, būtu 7 vai 8 reizes, jo nākas daudz staigāt.


Canon ir pasaulē pirmais ražotājs, kurš izmanto aktīvu optisko attēlu stabilizatoru IS sērijai. Tā kā optiskā sistēma kompensē kustības un to kontrolē mikroprocesors, tiek novērsta roku drebēšanas ietekme. Līdz ar to trijkājis nav nepieciešams arī tad, ja palielinājums pārsniedz 10 reizes. Turklāt binokli var arī izmantot vērošanai, atrodoties uz kustīgas platformas.


  • Plats skata lauks ar izcilu kopējo attēlu kvalitāti. Izmantots divu elementu skata lauka izlīdzinātājs.
Izvēloties binokli, ļoti svarīgs faktors ir attēla kvalitāte gar tā malām. Ja ilgstoši tiek izmantots binoklis ar zemu attēla kvalitāti, lietotājs ātrāk nogurst un var pat saslimt. IS sērijai tiek izmantots pasaulē pirmais objektīvs ar divu elementu skata lauka izlīdzinātāju. Tas ir Canon ekskluzīvais optikas dizains ar divu elementu skata lauka izlīdzinātāju — objektīvs, kuru parasti izmanto augstas klases binokļiem. Izmantojot divus objektīva elementus, Canon ir panācis 61°°platu skata leņķi (15x50 IS AW) un 60,3°°platu skata leņķi (18x50 IS AW), saglabājot nepārspējamu asumu.


  • Viegls un ūdensizturīgs: izcili piemērots lietošanai brīvā dabā.
Putns, kuram sekojāt no attāluma, pēkšņi pienāca jūsu tuvumā. Viena problēma, ar kuru saskaraties, ir tuvākais fokusēšanas attālums. Kopumā jo lielāks ir binokļa palielinājums, jo lielāks ir fokusēšanas attālums. Bieži vien ir situācijas, kad nav citas izvēles kā skatīties ar neapbruņotām acīm, ja nevarat laicīgi veikt fokusēšanu. Vērojot putnus, jūs ar binokli arī nepārtraukti pārvietojaties. Šī iemesla dēļ ir patīkami nēsāt vieglu aprīkojumu.


Canon 10x30 IS II, neskatoties uz attēla stabilizatoru un savu lielumu, sver tikai 600 g. Tā kā trijkājis būtu diezgan smags, šāds slogs ir ievērojami samazināts. Modeļi 15x50 IS AW un 18x50 IS AW ir izveidoti ar izolētu konstrukciju, kas piemērota lietošanai brīvā dabā pat visspēcīgākā lietus laikā. Tie izgatavoti darbībai VISOS LAIKAPSTĀKĻOS (ALL WEATHER — AW).

Dažādi attēla stabilizēšanas tehnoloģiju veidi un to raksturojums

Pašlaik ir trīs ražotāji, tostarp Canon, kas pārdod binokļus ar attēla stabilizēšanas tehnoloģiju.


  • Vairāku leņķu prizmas veids

Divi sensori attiecīgi nosaka horizontālo un vertikālo izkustēšanos. Abas vairāku leņķu prizmas gan kreisajā, gan labajā pusē tiek kontrolētas ar mikroprocesoru, lai uzreiz koriģētu ienākošās gaismas refrakcijas leņķi. Šī sistēma tiek izmantota Canon IS binokļos.


Priekšrocības: kompakti, viegli; momentāna atbildes reakcija pēc attēla stabilizatora ieslēgšanas (sistēma tiek ieslēgta, tiklīdz tiek nospiesta poga); vienmērīgs attēls pat panoramēšanas laikā. 

Trūkumi: nepieciešamas baterijas.


  • Optiskas lēcu nobīdes veids

Tas ir līdzīgs vairāku leņķu prizmas veidam, izņemot to, ka optika, kas tiek izmantota izkustēšanās koriģēšanai, ir parastie objektīva elementi un to kustība tiek kontrolēta piekares sistēmā — līdzīgi kā attēla stabilizators Canon EF objektīvu klāstā.


Priekšrocības: skaidrāki attēli un lielākas kustības, piemēram, laivas šūpošanās vai lēnas elpošanas, koriģēšana.


  • Žiroskopa veids

Prizmai pievienots liela ātruma žiroskops, kas darbojas ar motoru. Neatkarīgi no binokļa izkustēšanās apmēra, tiek saglabāts stabils attēls. Šī sistēma tiek lietota Fujinon binokļos Stabiscope S1240 un S1640.


Priekšrocības: īpaši izturīgi pret lielu izkustēšanos un kustībām. Trūkumi: vienas minūtes aizkave, kamēr motors ar 12 000 apgriezieniem uzsāk darbību; mēdz būt smagi; šī sistēma nevar atšķirt izkustēšanos no panoramēšanas, tāpēc, veicot panoramēšanu, attēls nav vienmērīgs; nepieciešamas baterijas.


  • Mehāniskais veids

Prizmas sistēma ir saistīta ar kardāna veida piekares sistēmu, kas aizsargā prizmas no kustībām neatkarīgi no tā, cik stipri binoklis tiek izkustināts. Šī sistēma tiek lietota Zeiss binoklī 20x60S Professional.


Priekšrocības: nav nepieciešamas baterijas, jo sistēma ir mehāniska; momentāna atbildes reakcija pēc attēla stabilizatora ieslēgšanas (sistēma tiek ieslēgta, tiklīdz tiek nospiesta poga).

Trūkumi: mēdz būt smagi; šī sistēma nevar atšķirt izkustēšanos no panoramēšanas, tāpēc, veicot panoramēšanu, attēls nav vienmērīgs.