Dejojošas gaismas, pasakaini kadri: ziemeļblāzmas fotografēšana kopā ar Mennu Hosamu

Kad ziemeļblāzma kļūst visiespaidīgākā, Menna Hosama dodas uz Ziemeļeiropu, lai iemūžinātu šo brīnumu. Šeit viņa dalās ar padomiem un pieredzi par to, kā iemūžināt ziemeļblāzmu.
Ziemeļblāzma parādās kā zaļas joslas tumšajās nakts debesīs virs Kirkjufedla kalna Islandē, bet tā pamatnē redzamas sarkanas un violetas gaismas no transportlīdzekļiem un ēkām. Uzņemts ar Canon EOS R5 kameru un Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu. © Menna Hossam

Katru gadu fotogrāfi un fotografēšanas entuziasti dodas tālos ceļojumos, lai vērotu apburošo ziemeļblāzmu jeb Aurora Borealis. Sagaidāms, ka 2024. un 2025. gadā palielināsies Saules aktivitāte, tāpēc šis ir ideāls laiks fotografēšanas plānošanai, lai iemūžinātu šo dabas brīnumu tā viskošākajā izpausmē.

Saule tuvojas 11 gadu cikla maksimumam, ko sauc par Saules aktivitātes maksimumu. Tas nozīmē, ka būs vairāk Saules uzliesmojumu un koronālās masas izmešu — lādētu daļiņu un plazmas viļņu, kas eksplozīvi tiek izmesti kosmosā. Šie izmeši saduras ar Zemes magnētisko lauku, radot ģeomagnētiskās vētras, un šī fenomena rezultātā rodas spožākas ziemeļblāzmas, kas mirdz lielākos platuma grādos nekā parasti. Tas Canon vēstnieci Mennu Hosamu, mākslas fotogrāfi, kas dzimusi un augusi Ēģiptē, piesaistīja daudz tālākiem ziemeļu platuma grādiem nekā parasti.

Mennas fotogrāfijas apvieno tēlotājmākslu un augsto modi, radot sapņainus, pasaku iedvesmotus attēlus, kas godina viņas radošos varoņus, vienlaikus unikālā veidā iemūžinot iespaidīgas ainavas. Tomēr ziemeļblāzmas fotografēšana jau gadiem bija Mennas sapnis.

“Man tā šķiet maģiska,” viņa saka. “Tas ir kaut kas tāds, ko savā dzīvē nekad agrāk neesmu redzējusi.”

Iedvesmojusies no raksta žurnālā National Geographic, Menna saprata, ka šis ir īstais brīdis. Izmantojot Canon EOS R5 ar Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu, Menna dokumentēja ziemeļblāzmu Islandē virs ikoniskā Kirkjufedla kalna.

Šeit viņa dalās pieredzē par savu pirmo reizi, fotografējot ziemeļblāzmu, un labākajiem kameras iestatījumiem ziemeļblāzmas fotografēšanai.

Ziemeļblāzma parādās kā zaļas joslas tumšajās nakts debesīs virs Kirkjufedla kalna Islandē, bet tā pamatnē redzami daži cilvēki un transportlīdzekļi. Menna Hosama uzņēmusi ar Canon EOS R5 un Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu.

Izvēlētā Canon EOS R5 kamera sniedz iespēju Mennai uzņemt ziemeļblāzmas attēlus vāja apgaismojuma apstākļos ar minimālu troksni. Kamerai EOS R6 Mark II ir vēl labāka ISO veiktspēja — tā piedāvā pat ISO 102 400, nodrošinot skaidrus attēlus ar zemāku trokšņa līmeni pat tumšā vidē. EOS R8 ar tādu pašu ISO diapazonu kā EOS R6 Mark II ir cita vēl pieejamāka pilnkadra kameras opcija. Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu ar 14 mm, 8 s, f/4 un ISO 2000. © Menna Hossam

Kur fotografēt ziemeļblāzmu — kā atrast labākās vietas

Menna saka, ka Islande ir maģiska. Tieši tāpēc ziemeļblāzmas fotografēšanai no vairākām valstīm Ziemeļeiropā, kur šī parādība ir novērojama, viņa izvēlējās šo vietu.

Ir svarīgi saprast, kur un kad ir labākais laiks un vieta, lai palielinātu izredzes nofotografēt ziemeļblāzmu, kā arī jābūt gatavam izaicinājumiem. Piemēram, ja plānojat ceļot uz sniegotu reģionu, ir noderīgi izprast, kā vislabāk fotografēt ekstremālos laikapstākļos.

Papildus piemērotam kameras aprīkojumam (par to vairāk vēlāk) Menna iesaka obligāti ņemt līdzi rezerves akumulatorus, siltas drēbes, kā arī uzmanīgi sekot laikapstākļu prognozēm. Loģistika pieprasīs stundām ilgu ziemeļblāzmas gaidīšanu un vēl ilgāku uzņemšanu, fotografējot, pārvietojoties, meklējot perfektu kompozīciju un ideālus leņķus.

“Bija ļoti vējains. Un bija ļoti auksti. Lai izturētu nakti, ir jāsaglabā siltums,” Menna iesaka. Būtiska procesa sastāvdaļa ir aprīkojums, kas ir izturīgs sliktos laikapstākļos. Viņa piebilst, “Ir vajadzīgs stabils trijkājis un labs platleņķa objektīvs.”

Ir pieejamas vairākas lietojumprogrammas, kas, pēc Mennas domām, ir ļoti vērtīgas fotogrāfiem. Dažas no tām piedāvā reāllaika informāciju par to, kad un kur ziemeļblāzma būs redzama, kas ļauj daudz efektīvāk plānot fotografēšanas sesijas. Arī lietojumprogrammu paziņojumi un atrašanās vietas pakalpojumi, kas norāda labākās skatīšanās vietas, ir noderīgi rīki, kas palīdz fotografēšanas procesā.

Kad esat nonācis izvēlētajā vietā, sākas otra plānošanas un sagatavošanās kārta, pirms sākat uzņemt šo apbrīnojamo dabas parādību. Runājot par pozicionēšanu un fotografēšanas vietas izvēli, Mennas padoms ir atrast vietu, kur ir mazāk cilvēku, neatkarīgi no tā, cik populāra ir šī vieta, “lai jums būtu pietiekami daudz laika aprīkojuma uzstādīšanai un eksperimentēšanai.”

Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvs uz balta fona.

Menna izvēlējās Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu, kas šeit attēlots, lai uzņemtu iespaidīgus platleņķa kadrus ar ziemeļblāzmu, iegūstot attēlus košās krāsās pat sarežģītos vāja apgaismojuma apstākļos.

Fotogrāfija uzņemta ar Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM objektīvu vāja apgaismojuma apstākļos alā, ko apgaismo dažādas krāsainas gaismas.

Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM ir lielisks budžetam draudzīgs tālummaiņas platleņķa objektīvs. Tā 5,5 pakāpju optiskais attēla stabilizators palīdz nodrošināt asus kadrus, fotografējot un filmējot no rokas ar lēnākiem slēdža ātrumiem, kas ir noderīga iespēja tumšākā vidē, ja nolemjat izpētīt citus dabas brīnumus vietā, kur ceļojat. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF-S 15-30mm F4.5-6.3 IS STM objektīvu ar 15 mm, 0,3 s, f/5.6 un ISO 3200.

Labākās kameras un objektīva izvēle ziemeļblāzmas fotografēšanai

Pirms ceļošanas uz Islandi Menna veica izpēti, lai izvēlētos piemērotāko objektīvu ziemeļblāzmas fotografēšanai. Viņai bija svarīgi atrast ļoti vieglu objektīvu, lai tas būtu piemērots sarežģītiem apstākļiem un atvieglotu darbu. Tāpat svarīgi bija izvēlēties platleņķa objektīvu, lai pienācīgi iemūžinātu ziemeļblāzmas krāšņumu.

“Es izvēlējos īpaši plata leņķa objektīvu RF 14-35mm F4L IS USM,” Menna skaidro. “Tas bija ļoti viegls un mazs, tāpēc arī ērts.” Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM ar gandrīz identisku fokusa attāluma diapazonu ir lieliska un pieejama alternatīva tiem, kuri meklē tālummaiņas platleņķa objektīvu ziemeļblāzmas fotografēšanai.

Fiksēta fokusa attāluma objektīvi piedāvā plašāku diafragmas atvērumu, kas ļauj iegūt labākas kvalitātes attēlus vājā apgaismojumā. Canon RF 16mm F2.8 STM objektīvs ir viegls, pieejams, ar f/2.8 diafragmas atvērumu, savukārt RF 24mm F1.8 MACRO IS STM ir lieliska izvēle tiem, kuri meklē vēl plašāku diafragmas atvērumu ziemeļblāzmas attēlu uzņemšanai.

Vai jums nav laika tikt pie jauna objektīva? EOS R sistēmas kameru komplekta objektīvi ļauj uzņemt lieliskus attēlus dažādos apstākļos, tostarp vājā apgaismojumā, ja izmanto pareizos iestatījumus un trijkāji.

Menna savienoja īpaši plata leņķa objektīvu RF 14-35mm F4L IS USM ar Canon EOS R5. Kameras 45 MP pilnkadra sensors nodrošina izcilas detaļas un skaidru attēlu, kas ir ideāli piemērots lielformāta izdrukām, saglabājot ziemeļblāzmas smalkās krāsas un rakstus.

Fotogrāfiem, kas meklē budžetam draudzīgāku iespēju, nezaudējot attēla kvalitāti, Canon EOS R8 piedāvā 24,2 MP pilnkadra sensoru, kas nodrošina iespaidīgas detaļas un dinamisko diapazonu, līdz ar to ir lieliska izvēle ziemeļblāzmas iemūžināšanai.

Labākie kameras iestatījumi ziemeļblāzmas fotografēšanai

Ir svarīgi saprast, kā slēdža ātrums un ISO iestatījumi ietekmē ziemeļblāzmas fotografēšanu. Lai iegūtu ideālus rezultātus, šeit ir norādīti Mennas labākie kameras iestatījumi ziemeļblāzmas fotografēšanai.

  • ISO: sāciet ar ISO 1600 vai 3200, bet droši palieliniet to, ja nepieciešams. Tas palielina kameras jutību pret gaismu, ļaujot tai uztvert vairāk pieejamās gaismas un radot gaišāku attēlu pat tumšā naktī. Tam jānodrošina pietiekama jutība, lai fotografētu ziemeļblāzmu, neradot pārmērīgi daudz attēla trokšņu.
  • Diafragma: turiet to maksimāli atvērtu (ar pēc iespējas mazāku f skaitli), ideāli — f/4 vai mazāku, atkarībā no objektīva, lai maksimāli ielaistu gaismu. Jo plašāks diafragmas atvērums, jo seklāks kļūst asuma dziļums. Tas nozīmē, ka mazāka attēla daļa būs asā fokusā. Taču par to neuztraucieties — skatiet padomus par fokusēšanu tālāk.
  • Slēdža ātrums: parasti labi darbojas no 5 līdz 15 sekundēm, izmantojot īsāku ekspozīciju ziemeļblāzmām, kas ātrāk kustas. Ilgākām ekspozīcijām svarīgs ir trijkājis, lai kamera paliktu stabila un attēls neizplūstu kameras izkustēšanās dēļ.
  • Fokuss: iestatiet objektīvu uz manuālo fokusu un izmantojiet kameras fokusa atzīmēšanas funkciju, lai pārbaudītu, kuras kadra daļas ir asas, jo īpaši ja priekšplānā ir objekti vai cilvēki. Precizitātei izmantojiet LCD ekrānu kameras aizmugurē. Šādā veidā pat tumsā varat pārliecināties, ka fokusēts ir pareizais objekts. Ja fokusēšana sagādā grūtības, mēģiniet fokusēt kādu spožu zvaigzni.
  • RAW formāts: fotografēšana RAW formātā nodrošina visaugstāko attēlu kvalitāti, kas ir gatavi detalizētai pēcapstrādei.

Zema ēka Kirkjufedla kalna pakājē ir apgaismota ar mākslīgo apgaismojumu, kamēr debesīs virs tās kā zaļas joslas rotaļājas ziemeļblāzma un fonā majestātiski paceļas kalns. Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu. © Menna Hossam

Pateicoties ilgajai ekspozīcijai, Menna attēlā iemūžinājusi gan dabisko, gan mākslīgo apgaismojumu, radot dramatisku ainu. Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu ar 22 mm, 13 s, f/4 un ISO 2000. © Menna Hossam

Biežāk sastopamo izaicinājumu pārvarēšana, fotografējot ziemeļblāzmu

Ziemeļblāzmas fotografēšanai ir savi unikālie izaicinājumi. Pamatojoties uz Mennas pieredzi, šeit sniegti daži padomi, kā rīkoties, lai panāktu izcilus rezultātus.

  • Kameras izkustēšanās: ja ir ilga ekspozīcija, kameras izkustēšanās var izpludināt attēlu. Vējainos apstākļos nostipriniet trijkāji, uzliekot tam smagumu, piemēram, akmeņus vai smilšu maisu. Slēdzi var aktivizēt attālināti, izmantojot slēdža iedarbināšanas vadu vai Canon Camera Connect lietojumprogrammu, lai mazinātu vibrācijas.
  • Fokusēšana tumsā: izmantojiet manuālo fokusu un, ja iespējams, fokusējiet attālu gaismas avotu vai palūdziet kādam paspīdināt kabatas lukturīti, lai atvieglotu fokusēšanu.
  • Priekšplāna objektu un ziemeļblāzmas līdzsvarošana: fotografējot ziemeļblāzmu un kadrā iekļaujot cilvēkus vai objektus, apsveriet iespēju izmantot maigu ārēju gaismas avotu. Radošs risinājums ziemeļblāzmas un priekšplāna objekta fokusēšanai var būt arī dubultā ekspozīcija.

Menna saka, ka cilvēka iekļaušana kompozīcijā sniedz skatītājiem atsauces punktu, palīdzot saprast ziemeļblāzmas mērogu debesīs.

Ja izvēlaties to darīt, Menna iesaka izmantot maigu gaismas avotu, lai nedaudz apgaismotu cilvēku, nepadarot ziemeļblāzmas mirdzumu mazāk izteiktu. “Es lūdzu draudzenei turēt kabatas lukturīti, lai varētu viņu fokusēt,” Menna stāsta par savu modeli. Viņa piebilst, ka modeļiem vajadzētu atrast ērtu stāvēšanas pozīciju, jo “viņiem būs jāstāv ļoti nekustīgi, lai novērstu attēla izplūšanu. Es parasti iesaku stāvēt ar rokām kabatās.”

Protams, ja pilnībā novērst attēla izplūšanu nav iespējams, jūs varat radīt kaut ko abstraktāku. Piemēram, ja cilvēks kustina rokas, šī kustība var būt apzinātāka, kļūstot par daļu no radošās vīzijas. Izmantojot ieteiktos iestatījumus, kamera iemūžinās vieglas līnijas vai izplūdušu kustību, kad modelis kustinās rokas, piešķirot attēlam gaisīgu, gandrīz glezniecisku efektu.

Vēl viena lieta, kas jāņem vērā, fotografējot ziemeļblāzmu: jums jābūt ātram. Kā Menna saka, “Tā var pazust vienā acumirklī.”

Spilgti zaļa vertikāla josla redzama uz tumša, zvaigžņota debesu fona virs liela, ar sniegu klāta kalna, kuram ir izteiksmīgi klinšu veidojumu slāņi. Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu. © Menna Hossam

Menna uzreiz zināja, ka Kirkjufedls būs ideāls priekšplāns ziemeļblāzmas fotografēšanai. Viņa saka, ka nekad iepriekš nav redzējusi kalnu, kura virsotne izceļas ar tik izteiksmīgu konusa formu. “Tā bija dabas un fantāzijas satikšanās,” viņa saka, “un es jutos kā daļa no episkas ainas.” Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu ar 19 mm, 13 s, f/4 un ISO 2000. © Menna Hossam

Padomi ziemeļblāzmas fotogrāfiju uzlabošanai pēcapstrādes laikā

Pēcapstrādē Menna izvēlējās minimālas korekcijas. Viņa pastiprināja gaišākās zonas, samazināja ēnas un pielāgoja krāsu intensitāti, lai izceltu ziemeļblāzmas un ainavas krāsas. Fotografēšana RAW formātā nodrošina lielāku elastību ekspozīcijas, krāsu un kontrasta koriģēšanā, palīdzot pilnībā iemūžināt ziemeļblāzmas efektu un citas ekstremālas dabas parādības, piemēram, vulkānus.

Visas Canon EOS R sistēmas bezspoguļa kameras atbalsta uzņemšanu RAW formātā, kas ir ļoti svarīgi elastīgai pēcapstrādei. RAW faili saglabā visus attēla datus, ko uztver sensors, nodrošinot plašākas iespējas pielāgot ekspozīciju, krāsu balansu, kā arī samazināt trokšņus — būtiskus faktorus, strādājot sarežģīta apgaismojuma apstākļos, kas raksturīgi ziemeļblāzmas fotografēšanai.

Lai pilnveidotu kadrus pēc to uzņemšanas, Canon Digital Photo Professional (DPP) programmatūra piedāvā pārliecinošus rīkus RAW failu rediģēšanai, tostarp uzlabotu trokšņu samazināšanu, gaišo zonu atjaunošanu un precīzu krāsu koriģēšanu. Skatiet mūsu padomus un ieteikumus RAW attēlu rediģēšanai, lai iegūtu vislabākos iespējamos kadrus.

Lai atdzīvinātu attēlus, varat izdrukāt fotogrāfijas ar naksnīgajām debesīm. Canon EOS R5 45 MP attēli nodrošina augstas kvalitātes izdrukas, kas parāda smalkas detaļas, patiesas krāsas un izcilu kontrastu, — ideāli piemērotas lielformāta izdrukām, kas ļauj skatītājiem pilnībā izbaudīt attēla noskaņu. Canon EOS R8 24,2 MP attēli ir pilnīgi pietiekami izdrukām līdz A2 formātam, nodrošinot skaidrību un dziļumu, kas ļauj atklāt ziemeļblāzmas skaistumu pārsteidzoši dabiskā kvalitātē.

Lai sasniegtu labākos rezultātus, izmantojiet augstas kvalitātes fotopapīru, piemēram, Canon Pro Platinum vai Pro Luster, kas uzlabo krāsu dziļumu un spilgtumu. Tas ļaus ziemeļblāzmas ēteriskajam mirdzumam atdzīvoties uz papīra un nodrošinās, ka jūs ne tikai iemūžināt ziemeļblāzmas skaistumu, bet arī ilgstoši saglabājat augstu kvalitāti gan mākslas darbu izdrukās, gan lielizmēra displejos.

Izmantojot šos padomus un iestatījumus, jūs būsiet lieliski sagatavots ziemeļblāzmas fotografēšanai un varēsiet radīt elpu aizraujošas Aurora Borealis fotogrāfijas, ar kurām varēsiet dalīties, kā arī izdrukāt.

Mabinty Taylor-Kamara

Saistītie produkti

Saistītie raksti

Septiņi padomi fotografēšanai vājā apgaismojumā

Iepazīstieties ar galvenajām metodēm asu fotogrāfiju uzņemšanai vājā apgaismojumā un labāko Canon aprīkojumu fotografēšanai vājā apgaismojumā.

Svarīgākie padomi ainavu fotografēšanai

Atklājiet fotografēšanas paņēmienus, kas palīdzēs iegūt labākas ainavu fotogrāfijas.

Nakts debesu fotografēšana

Galvenie paņēmieni zvaigžņu fotografēšanai naktī, tostarp intervāla fotografēšana un zvaigžņu ceļu attēli.

Padomi uzņemšanai ekstrēmos laikapstākļos

Šeit ir sniegti noderīgi padomi un paņēmieni, lai apgūtu fotografēšanu ekstremālos laikapstākļos, — sākot no aprīkojuma aizsardzības līdz rūpēm par sevi.