No ātru objektu nofiksēšanas uz dinamiska fona līdz kustības sajūtas pievienošanai lēnākiem objektiem — izmantojot panoramēšanas paņēmienu fotografēšanā, kadriem varat piešķirt kustību un dramatismu.
Varat izmantot panoramēšanas paņēmienu, lai ar jebkuru kameru uzņemtām fotogrāfijām pievienotu vēl vienu elementu. Un jums nav arī jāuzņem objekti, kas pārvietojas lielā ātrumā. Panoramēšanu var izmantot, lai piešķirtu kustības sajūtu arī relatīvi lēniem objektiem, jo izpludinātā kustība liek viņiem izskatīties daudz straujākiem, nekā tie ir.
Padomi un paņēmieni labākai kameras panoramēšanai
1. Kas ir fotografēšana ar panoramēšanu?
Panoramēšana ir radošais paņēmiens, ar kuru var parādīt kustības sajūtu spraigas darbības fotogrāfijās. Ja izmantojat mazu ekspozīcijas laiku, lai nofiksētu objektu, kas ātri pārvietojas, attēlam var pietrūkt dramatisma, kas ir bijis darbības laikā, jo objekts izskatās kā sastindzis. Ja izmantojat lēnāku aizslēga ātrumu un pārvietojat kameru (jeb panoramējat) tādā pašā ātrumā, kādā pārvietojas objekts, kustīgais objekts kadrā ir ass, bet fons un jebkādi statiskie objekti tiek vienmērīgi izpludināti.
Panoramēšana palīdz piešķirt ne tikai ātruma sajūtu, bet var palīdzēt iegūt arī asāku kadru ar kustīgu objektu, fokusēt skatītāja uzmanību uz to vai arī vienkārši izpludināt nepievilcīgu fonu. Neatkarīgi no fotografēšanas nolūka ir noderīgi apgūt panoramēšanu, un iespaidīgu attēlu iegūšanas noslēpums ir trenēšanās. Panoramēšanai nepieciešama laba kameras kontrole, tāpēc ir nepieciešama pieredze.
Labi objekti panoramēšanas treniņam ir jebkādi sporta veidi trasē, jo jums ir daudz mēģinājumu uzlabot prasmes, kad skrējēji, zirgi, sacīkšu motocikli vai automašīnas katrā aplī paslīd garām. Mājās bērni vai mājdzīvnieki, kas spēlējas dārzā, sniedz lielisku iespēju mēģināt notvert objektus kustībā.
2. Iestatījumi fotografēšanai ar panoramēšanu
Pārslēdziet uz ekspozīcijas laika prioritāti (Tv) vai pilnīgi manuālu vadības režīmu (M) un atlasiet ekspozīcijas laiku.
Laiks ir atkarīgs no vairākiem faktoriem: cik ātri objekts pārvietojas, kāds attālums ir starp jums un objektu, kādu objektīvu lietojat un cik lielu izpludinājuma efektu vēlaties panākt. Sāciet ar ekspozīcijas laiku 1/60 s un palieliniet to, kad ērti pārvaldāt darbību. Izmēģiniet 1/30 s vai lielāku ātrumu, lai iegūtu lielāku izpludinājumu, 1/125 s — lai tas būtu mazāks. Neaizmirstiet izslēgt objektīva attēla stabilizatoru, ja vien neuzņemat ar objektīvu, kuram ir 2. režīma funkcija — šādā gadījumā izmantojiet to. Šajā režīmā IS sistēma koriģē kameras vertikālo izkustēšanos, bet ne horizontālo, kamēr sekojat darbībai.
Dažiem objektiem var būt nepieciešams mazāks ekspozīcijas laiks, lai izvairītos no pilnīga izpludinājuma. Piemēram, sacīkšu automašīnai, iespējams, būs nepieciešams mazāks ekspozīcijas laiks nekā velosipēdistam Arī ar ekspozīcijas laiku 1/200 vai 1/400 s varat ierakstīt izpludinātu attēlu, ja objekts pārvietojas ātri un jums izdodas tam sekot, kamēr tas pārvietojas.
Ja uzņemat manuālajā režīmā, jums ir jāiestata arī diafragmas atvērums, lai iegūtu labu ekspozīciju. Ar ekspozīcijas laika prioritāti (Tv) kamera parūpēsies par šo aspektu jūsu vietā.
Iestatiet nepārtrauktas uzņemšanas režīmu. Jums būs ne tikai labāka izdevība uztvert svarīgu momentu, bet jūs arī samazināsiet kameras kustības aizslēga pogas nospiešanas dēļ
3. Panoramēšanas fotogrāfiju plānošana un fokusēšana
Fonam jābūt izplūdušam, tāpēc atsevišķām tā daļām būs mazāka nozīme jūsu fotogrāfijā. Tomēr kopumā krāsa veidos svarīgu attēla daļu, jo tā ietvers jūsu objektu. Ja iespējams, meklējiet fonu, kas kontrastē ar objektu, lai palīdzētu tam izcelties un labi izskatītos, to ierakstot kā vienmērīgas svītras. Daži praktiski izmēģinājumi bez fotografējamā objekta drīz jau parādīs, vai pastāv šāds potenciāls. Horizontālas līnijas, piemēram, žogs vai ceļa mala piešķirs struktūru un sniegs lielāka ātruma sajūtu. Ja uzņemat vājā apgaismojumā, izpludinātas fona gaismas var piešķirt attēliem patiesu dramatismu.
Lai izvairītos no kameras atkārtotas fokusēšanās panoramēšanas laikā, izmantojiet kameras automātisko fokusu AI Servo AF režīmā, lai sekotu objektam — atkarībā no tā, cik tālu no darbības atrodaties, jums var būt jāeksperimentē, lai noteiktu, vai viena punkta AF vai zonas AF veido labākus rezultātus.
4. Uzlabojiet panoramēšanas paņēmienus
- Nostājieties ar seju pret izvēlēto fonu, kājas turiet plecu platumā, kas piešķirs papildu stabilitāti. Panoramēšanas laikā jākustas tikai jūsu augšējai ķermeņa daļai, tāpēc pagrieziet vidukli, sekojot darbībai.
- Izmantojot nepārtraukto uzņemšanu, nospiediet aizslēga pogu, krietni pirms objekts ir sasniedzis paredzēto vietu, un turpiniet uzņemt objektu, kamēr tas paslīd garām.
- Izmantojot vienmērīgu kustību, sekojiet objektam — bet nedariet to tikai tad, kad patiešām uzņemat. Sekojiet tam, pirms tas sasniedzis noteikto vietu, šajā vietā un pēc tās, stāvot cik vien iespējams stabili un samazinot vertikālas un noliekšanās kustības. Iespējams, jums to būs vienkāršāk darīt, izmantojot skatu meklētāju (ja kamerai tāds ir), nevis LCD ekrānu.
Panoramēšanai nepieciešama trenēšanās, tāpēc neraizējieties, ja pirmie attēli nav pārāk labi. Varēsiet mācīties, uzņemot daudz fotogrāfiju un izprotot, kāpēc dažas izskatās labāk par pārējiem. Vai ir nepareizs ekspozīcijas laiks, piemēram, vai objekts ir pārāk izpludināts. Pēc tam apgūtās prasmes izmantojiet nākamajā fotografēšanas reizē.
Ja objekts ir perfekti fokusēts un fons ir vienmērīgi skaisti izpludināts, varat uzskatīt, ka uzdevums ir labi paveikts. Panoramēšana ir ļoti izklaidējoša, un pastāv liela iespēja, ka gribēsiet to atkārtot.
Kad būsiet apguvis panoramēšanu dienas gaismā, varat radoši darboties naktī un savos kadros ar panoramēšanu iekļaut gaismas ceļus.
Autors: Markuss Hokins (Marcus Hawkins)
Saistītie produkti
-
PowerShot SX740 HS
Uzņemiet katru detaļu ar 40 reižu optisko tālummaiņu un īpaši augsto 4K izšķirtspēju, ko piedāvā kabatas formāta kompaktkamera. -
PowerShot G7 X Mark III
Kamera ar savienojumu — uzņem izcilus videoklipus un fotogrāfijas, kas patiks jūsu sekotājiem. -
EOS R7
Izpētiet savvaļas dzīvniekus ar kameru, kas nodrošina sensacionālu ātrumu un attēlu kvalitāti ērti pārnēsājamā korpusā ar APS-C sensoru — tā konstruēta nākotnes lietošanas vajadzībām. -
RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
EOS R sērijas APS-C tālummaiņas objektīvs, kas nodrošina gan platleņķa, gan teleobjektīva iespējas un ir lieliski piemērots ceļojumu, savvaļas dzīvnieku, sporta un dzīvesstila fotografēšanai. -
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Universāla, kompakta un viegla RF 100–400 mm tālummaiņa ar 5,5 pakāpju IS savvaļas dzīvnieku un aktivitāšu uzņemšanai ar izcili vieglu objektīvu. -
RF 24-240mm F4-6.3 IS USM
Daudzpusīgs 10 reižu tālummaiņas objektīvs EOS R sistēmai — viens portatīvs objektīvs, kas piedāvā lielas pielāgošanās iespējas.