Rudens neapšaubāmi ir vislabākais gadalaiks, lai dotos ārā ar kameru. Silta gaisma, ugunīgas krāsas un dzīvnieki, kas vāc pārtiku ziemai, nozīmē to, ka vienmēr būs, ko fotografēt. Tomēr laiks, kad iespējams nofotografēt visizteiksmīgākās rudens krāsas, ir īss, jo vienā vējainā dienā visas lapas no kokiem var tikt aizpūstas. Tāpēc ir svarīgi izmantot katru pieejamo brīdi.
Lūk, deviņi rudens fotografēšanas padomi, lai jūs varētu iegūt vislabākos gadalaika oranžos, sarkanos un zelta krāsu toņus ar jebkuru Canon kameru, kas ir jūsu rīcībā.
FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI
Padomi rudens fotografēšanai
1. Izmantojiet mainīgo gaismu savā labā
Saules zemākais atrašanās leņķis nozīmē to, ka rudens gaisma bieži ir silta un maiga — lieliski piemērota fotoattēlu uzņemšanai visas dienas garumā.
Iespējams, vislabākais laiks rudens fotografēšanai ir zelta stundā jeb laikā tieši pēc saullēkta un tieši pirms saulrieta. Šajā laikā saules gaisma var jums palīdzēt notvert akcentētas tekstūras un formas, kas ir ideāli, lai tuvplānā fotografētu kritušās lapas. Zemās saules radītās garās ēnas arī var piešķirt dramatismu ainavu un pilsētas ainavu fotogrāfijām.
Vēlākie saullēkti un dūmakainā agra rīta gaisma var dot lieliskas iespējas iztēli raisošiem kadriem, piemēram, tukšas pilsētas ielas un dūmakainas meža ainavas. Pamēģiniet fotografēt arī brīdī, kad saule riet un debesīs vēl ir gaisma, bet jau ir iespējams uztvert pilsētas gaismu atspulgu.
2. Nebaidieties no lietus, miglas un aukstuma
Mainīgie rudens laikapstākļi nozīmē to, ka vienā dienā ir iespējams uzņemt daudzas noskaņas. Vienā brīdī debesis var būt gaišas un dzidras un nākamajā — apmākušās un ar negaisa mākoņiem.
Radošai fotografēšanai pat lietus var radīt virkni iespēju. Canon EOS R sistēmas kameras un RF objektīvi ir piemēroti dažādiem laikapstākļiem, un tas nozīmē, ka varat tos izmantot dažāda veida vidē un apstākļos. Ja pilina lietus, objektīva blende aizsargās objektīva priekšpusi, taču paņemiet līdzi arī kameras lietus pārsegu, lai varētu turpināt fotografēt arī lietusgāzē. Atrodiet tumšu fonu, lai izceltu lietus lāses, un izmantojiet peļķes krāsaino koku atspīdumu fotografēšanai.
Aukstākas naktis nozīmē arī to, ka no rītiem pastāv lielāka miglas veidošanās iespēja, tāpēc piecelieties agri, lai varētu uzņemt fotoattēlus un video ar miglas klātu pilsētu vai lauku ainavu pirms saule miglu ir izkliedējusi. Pamēģiniet fotografēt saules vai ielu gaismu virzienā, lai attēlam piešķirtu dūmakaini pārpasaulīgu mirdzumu.
3. Izmantojiet rudens krāsas visā to krāšņumā
Iestatiet kameru, lai iegūtu spēcīgas un piesātinātas krāsas izteiksmīgiem rudens attēliem. Lai paspilgtinātu rudens ainavu dzeltenās nokrāsas, izmantojiet kādu baltās krāsas balansa iepriekšējo iestatījumu, kas piedos siltumu, piemēram, Daylight (dienasgaisma) vai Cloudy (apmācies). Ja izmantojat kādu no kameras automātiskajiem uzņemšanas režīmiem, kas ļauj mainīt krāsu toni, iestatiet to kā Warm (silts).
Uzņemot rudens attēlus RAW formātā (nevis JPEG), varēsiet visbrīvāk rediģēt attēlus datorā. Canon Digital Photo Professional programmatūrā ir pieejami visi rīki, kas nepieciešami, lai apstrādātu RAW failus. Piemēram, varat mainīt baltās krāsas balansu, lai piešķirtu attēliem siltāku sajūtu, kā arī eksperimentēt ar dažādiem attēlu stiliem, piemēram, ar stilu Autumn Hues (Rudens nokrāsas), ko var lejupielādēt Canon tīmekļa vietnē. Iespējams arī noregulēt katras krāsas nokrāsu, piesātinājumu un spīdumu, izmantojot krāsu pielāgošanas rīku.
4. Eksperimentējiet ar sezonas portretiem
Rudens krāsas rada dzīvīgu fonu portretiem. Lai iegūtu skaistu attēlu, pavirzieties tālāk no objekta un noregulējiet objektīvu uz lielāku tālummaiņu. Tā iegūsiet mazāk izteiktus sejas pantus tīkamākam rezultātam. Lielās tālummaiņas šaurākais skats arī ļaus vairāk kontrolēt to, kas redzams portreta fonā, dodot jums iespēju piepildīt fonu ar rudens krāsām.
Fotografējamajai personai var nebūt ērts rudens saules zemais leņķis, tāpēc fotografējiet koka vai ēkas ēnā, lai cilvēkam nebūtu jāmiedz acis. Varat arī nostādīt personu tā, lai siltā gaisma viņu apspīdētu no aizmugures vai sāniem, un tuvu personas sejai turēt kaut ko baltu, kas atspoguļo gaismu un izgaismo ēnas zonas.
Laikapstākļi rudenī nav prognozējami, un dažkārt var nākties fotografēt iekštelpās. Lai izkliedētu gaismu no loga, izmantojiet baltu tīklu vai tilla materiālu un nostādiet fotografējamo personu tā, lai gaisma kristu uz personas vienu sejas pusi. Palūdziet personai nedaudz pagriezt galvu un skatīties ārā, lai maigā gaisma vienmērīgi izgaismotu seju.
5. Fotografējot savvaļas dzīvniekus, esiet gatavs celties agri
Sezonas krāsas piešķir papildu dimensiju savvaļas dzīvnieku un putnu fotogrāfijām, lai gan jums bieži vajadzēs garu objektīvu, lai iegūtu visu kadru aizpildošas fotogrāfijas. Dzīvnieki pārsvarā ir aktīvi rīta blāzmā un krēslā, tāpēc centieties nokļūt savā fotografēšanas vietā pirms ierodas fotografējamie subjekti. Izmantojiet kameras ātrāko nepārtrauktās fotografēšanas režīmu, lai varētu uzņemt kadru sērijas, un iestatiet Al Servo/Servo automātisko fokusēšanu, lai varētu sekot līdzi dzīvnieku kustībām.
Savvaļas dzīvnieki, piemēram, brieži, vāveres un putni, var saplūst ar apkārtni, tāpēc mēģiniet tos fotografēt pret košo rudens lapotni, lai tie vairāk izceltos. Ja jūsu dārzā ielido putni, izmantojiet putnu barību, lai pievilinātu tos nolaisties vietā, kur ir krāsains fons.
6. Virzieties tuvāk, lai padarītu fotoattēlus iespaidīgākus
Makrofotogrāfiju uzņemšana ir lielisks veids, kā dziļāk izpētīt rudens toņus un tekstūras. Eksperimentējiet ar makro vai tuvplāna režīmu savā kamerā un meklējiet tādas sezonai raksturīgas detaļas kā sēnes, lietus lāses uz lapām vai kritušo lapu dzīslojumu.
Lai izceltu rudens lapu tekstūru, apgaismojiet tās no zema leņķa. Ja vēlaties nofotografēt lapas delikāto struktūru, piestipriniet to pie loga un fotografējiet tā, lai saule lapu apspīdētu no aizmugures.
EOS R sistēmas kamerām paredzētā objektīva Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM minimālais fokusēšanas attālums (MFD) ir 14 cm (0,5x palielinājums jeb puse īstā izmēra), dodot iespēju aizpildīt kadru ar detaļām, savukārt ar Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektīvu iespējams fokusēt līdz pat 35 cm (0,5x palielinājums). Makro objektīvi nav paredzēti tikai tuvplāniem — tos var izmantot arī portretu, ainavu un citu objektu fotografēšanai.
Makro fotografēšanai nav nepieciešams atsevišķs objektīvs. Kamēr vien izmantojat kvalitatīvu kameru un objektīvu, jebkuru kadru iespējams apgriezt tā, lai parādītu objekta detaļas. Daudziem objektīviem, kas ir komplektā Canon EOS kamerām, ir iespaidīgi īss MFD, piemēram, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, ar ko iespējams fokusēt līdz 13 cm.
7. Izvēlieties pareizo aprīkojumu
Vieglā Canon EOS R sistēmas kamera ir lieliska izvēle, kad jādodas uz visas dienas rudens fotografēšanas pasākumu. Kompaktās Canon EOS R10 un Canon EOS RP kameras ir vienkārši izmantojamas, un tām ir radošas funkcijas, kas ļauj jums attīstīt savas fotografēšanas un filmēšanas prasmes.
Eksperimentējiet ar atšķirīgiem objektīviem, lai dažādotu savus rudens attēlus. Platleņķa objektīvs, piemēram, Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, ir lieliski piemērots sezonas ainavu fotografēšanai, savukārt vieglais RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektīvs ir ideāls savvaļas dzīvnieku fotografēšanai. Objektīvs ar lielu maksimālo diafragmas atvērumu, piemēram, Canon RF 50mm F1.8 STM, būs labāk piemērots uzņemšanai vājā apgaismojumā.
Atcerieties paņemt līdzi arī kādus piederumus. Ar atstarotāju varēsiet vairāk kontrolēt gaismu, fotografējot rudens tuvplānus un portretus, savukārt viegls statīvs noderēs fotoattēlu uzņemšanai naktī. Lielisks rudens fotografēšanas piederums ir cirkulārais polarizācijas filtrs, ko var piestiprināt objektīva priekšpusē atspīduma samazināšanai un krāsu paspilgtināšanai.
8. Pamēģiniet ierakstīt rudenīgu video
Kamēr fotografējat rudens attēlus, kāpēc gan neuzņemt rudeni arī kustībā? Ar tādām Canon EOS kamerām kā Canon EOS R10 varat ierakstīt augstas kvalitātes video ar vienas pogas pieskārienu. Ja jūsu kamera ir aprīkota ar Wi-Fi, varat uzreiz ērti kopīgot klipus sociālajos tīklos, izmantojot lietotni Canon Camera Connect.
Ja filmējat draugus, ģimeni vai citus cilvēkus, pārliecinieties, ka viņu apģērba krāsas papildina rudens nokrāsas. Lai iegūtu profesionālu rezultātu, nofiksējiet kameru un filmējot izvairieties no tālummaiņas izmantošanas.
Pamēģiniet nofilmēt dažus klipus, kuros redzamas no kokiem krītošas lapas, un kāpēc gan nepagrābt sauju ar lapām un nepasviest tās gaisā? Pārliecinieties, ka ir ieslēgts kameras iekšējais audio ierakstītājs, lai varētu uztvert zem kājām čaukstošo lapu skaņu vai jūsu un draugu smieklus.
Jūs pat varat filmēt intervāla fotografēšanas vai īpaši ātra intervāla fotografēšanas stilā, atainojot, piemēram, sezonālās gaismas izmaiņas vairāku stundu garumā vai rasas veidošanos rudens zālē.
9. Izdrukājiet savus mīļākos attēlus
Drukājot fotoattēlus ar piesātinātiem un siltiem krāsu toņiem, ir vērts izvēlēties optimālu papīru, kas atbilst jūsu fotogrāfiju stilam. Lai gan glancētais Canon Pro Platinum fotopapīrs nodrošina lielisku detalizāciju un košu rezultātu, varat izvēlēties arī mīkstāku papīru. Lieliski der arī Canon Plus pusmatētais papīrs, kam ir satīnam līdzīga virsma un samazināts glancējums, radot maigāku iespaidu.
Canon PIXMA TS7450 sērijas printeris ir ideāli piemērots lietošanai mājās, lai drukātu uz dažāda veida radoša materiāla, savukārt Canon SELPHY CP1500 ir lielisks kompaktais variants.
Rudens skaistuma izpēte ar kameru rokās var radīt idejas daudziem dažādiem fotoprojektiem, tāpēc noteikti izmantojiet šo košo gadalaiku pēc iespējas pilnvērtīgāk, kamēr maģiskā noskaņa nav pazudusi.
Autors: Markuss Hokins (Marcus Hawkins)