Vislabākās fototehnikas izvēle makro fotografēšanas sākšanai

Neatkarīgi no tā, vai fotografējat kukaiņu vai mazuļu, mājdzīvnieku vai konditorejas izstrādājumu tuvplānus, meklējiet tālāk norādītās kameru un objektīvu funkcijas, kā arī labākos piederumus.
Uz zāles stiebra sēdošas spāres tuvplāns, kas uzņemts ar Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektīvu.

Ja jūs vēlaties uzņemt kukaiņa acs ģeometriskos rakstus, rīta rasas pilienu uz zāles stiebra vai atsevišķas sava mazuļa skropstas, labākais veids, kā izcelt skaistas detaļas, ir makro fotografēšana.

Tomēr, lai gan makro fotografēšanu ir viegli uzsākt un tā sniedz lielu gandarījumu, tā saistīta ar zināmiem izaicinājumiem, piemēram, jāsasniedz pietiekami liels asuma dziļums, lai visi sīkie objekti būtu asi.

Daudzas Canon kameras un objektīvi ir aprīkoti ar funkcijām, kas atbilst makro fotografēšanas īpašajām vajadzībām. Lai palīdzētu jums izvēlēties pareizo fotoaparatūru, mēs esam izcēluši funkcijas, kuras jāmeklē, izvēloties labākās kameras un objektīvus makro fotografēšanas ceļojuma uzsākšanai.

Ārkārtīgi tuvs tuvplāns ar rasas lāsēm uz sarkanas rozes, kas uzņemts ar Canon EOS R7 un Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM makro objektīvu.

Makro fotografēšana ir mazu objektu tuvplānu fotografēšana ar 0,5 reižu vai lielāku palielinājumu. Var izmantot dažādus objektus — no augiem un kukaiņiem līdz ēdienam un pat sadzīves priekšmetiem. Makro attēlus varat uzņemt gan telpās, gan ārā. Uzņemts ar Canon EOS R7 un Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektīvu ar 1/2000 s, f/1,8 un ISO 200.

Kameras funkcijas makro fotografēšanai

Divas rokas tur Canon EOS R10, un kameras ekrānā ir redzami fokusa dublēšanas iestatījumi.

Canon EOS R10 piedāvā fokusa dublēšanu, kas uzņem attēlu kopu ar automātiski palielinātu fokusa attālumu. Kamerā ir pat iespēja sapludināt attēlus, lai iegūtu asuma dziļuma salikumu ar izcilu asumu no priekšpuses līdz aizmugurei.

Tuvplāns ar šķīvi, kurā ir ēdiens, tostarp dārzeņu klāsts un vārītas olas, kas uzņemts ar Canon EOS R10.

Izmantojot fokusa dublēšanas funkciju, varat norādīt attēlu skaitu, ko vēlaties uzņemt ar kameru. Uzslāņojot iegūtos attēlus, tiek izveidots ass attēls ar plašāku asuma dziļumu. Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektīvu ar 35 mm, 1/2000 s, f/5 un ISO 1600.

Uzlabota fokusēšana

Makro fotogrāfijās fokuss ir ļoti svarīgs. Canon EOS R sistēmas kameras ir lieliski piemērotas makro fotografēšanai, jo tās piedāvā vairākas jaudīgas funkcijas, kas palīdz vienmēr iegūt perfektu fokusu.

Jo tuvāk atrodas objekts, jo mazāks asuma dziļums pie konkrēta diafragmas atvēruma. Ja nav pietiekami daudz gaismas, kā bieži vien gadās, kad uzņemot ļoti tuvu, ir jāatver lielāks diafragmas atvērums, lai ielaistu vairāk gaismas, kas vēl vairāk samazina asuma dziļumu. Tas nozīmē, ka tikai maza attēla daļiņa būs fokusā — tas nav lieliski, ja jūsu mērķis ir izcelt visas detaļas.

Lai to novērstu, vairākas EOS R sistēmas kameras, piemēram, EOS R10 un EOS R50, piedāvā fokusa dublēšanu. Šī funkcija uzņem vairākus viena kadra fotoattēlus, automātiski pārvietojot fokusa punktu pa vairākām pakāpēm, lai uzņemtu daudz mazu daļiņu ar asu fokusu. Pēc tam šos attēlus var apvienot, izveidojot vienu attēlu, kurā objekts daudz lielākā mērā ir fokusā, nekā tas būtu iespējams vienā kadrā. To sauc par fokusa uzslāņošanu vai asuma dziļuma kompozīcijas izveidošanu, un vairākas kameras to var automātiski paveikt kamerā. To var izdarīt arī manuāli, izmantojot tādus rīkus kā asuma dziļuma kompozīcijas izveidošanas rīku Canon programmatūrā Digital Photo Professional (DPP).

Kamera EOS R50 iet vēl vienu soli tālāk ar uzlaboto A+ režīmu. Tas automātiski nosaka, kad ir nepieciešama fokusa uzslāņošana, uzņem nepieciešamos kadrus un piemēro kamerā ietverto asuma dziļuma kompozīcijas izveidošanu, lai jums tā nebūtu jāiestata pašam.

Ja vēlaties, Canon bezspoguļa kameras ļauj arī maksimāli kontrolēt fokusēšanu. Visām EOS R sistēmas kamerām ir manuāla fokusa atzīmēšanas iespēja, kas izmanto spilgtas krāsas, lai displejā izceltu fokusā esošās attēla zonas. Tās ļauj arī tuvināt attēlu režīmā Live View, lai manuāli pārbaudītu fokusu. Dažām kamerām, piemēram, EOS R10 un EOS R7, korpusā ir arī AF/MF slēdži, kas ļauj ātri pārslēgt uz manuālās fokusēšanas režīmu un precīzi izvēlēties vietu, kur vēlaties fokusēt.

Labākās kameras ar uzlabotu fokusēšanu makro fotografēšanas uzsākšanai:

Ārkārtīgi tuvs dzeltena zieda tuvplāns ar fokusētām sīkām ziedlapiņu detaļām, kas uzņemts ar Canon EOS R50.

Kameras EOS R50 APS-C sensors vairāk palielina mazus objektus kadrā nekā tāds pats objektīvs ar pilnkadra kameru. Kamera arī piedāvā dinamisku nepārtraukto fotografēšanu ar ātrumu līdz 15 kadriem/s, izmantojot kluso elektronisko slēdzi, kas ļauj fotografēt kustīgus objektus, piemēram, ziedus vējā. Uzņemts ar Canon EOS R50 un Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM objektīvu ar 1/125 s, f/8 un ISO 400.

Ārkārtīgi tuvs dažu rozā ziedu tuvplāns, kas uzņemts ar Canon EOS R50.

Kameras EOS R50 kompaktais dizains un mazais svars padara to ideāli piemērotu makro fotogrāfiju uzņemšanai bez statīva. Tai ir tāds pats RF objektīva stiprinājums kā jebkurai EOS R sistēmas kamerai, tāpēc varat pievienot jebkuru RF vai RF-S objektīvu, tostarp vairākus makro objektīvus. Uzņemts ar Canon EOS R50 un Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM objektīvu ar 1/250 s, f/2,8 un ISO 800.

Sensora lielums un izšķirtspēja

Dažām EOS R sistēmas kamerām ir pilnkadra sensors, un dažām ir APS-C sensors. Abu veidu sensoriem ir priekšrocības makro fotografēšanai. APS-C sensori ir mazāki, kas nozīmē, ka mazi objekti kadrā ir lielāki nekā pilnkadra sensora kamerā ar tādu pašu fokusa attālumu, un APS-C sensori parasti nodrošina lielāku asuma dziļumu nekā pilnkadra sensori. Tāpēc APS-C kameras, piemēram, EOS R10 un EOS R50, ir ļoti piemērotas makro fotografēšanai.

Tomēr, ja jums jāuzņem neliels objekts kustībā, tāpēc nepieciešams liels slēdža ātrums, jo īpaši tad, ja nav pietiekami daudz gaismas un jāizmanto arī liels ISO, tad pilnkadra kamera, piemēram, EOS R8, var nodrošināt attēlus ar mazāku trokšņa līmeni.

Neatkarīgi no tā, vai izvēlaties APS-C vai pilnkadra kameru, makro fotografēšanai noderīga ir kamera ar sensoru, kam ir daudz megapikseļu. Vairāk pikseļu nozīmē vairāk detaļu, tāpēc, ja apgriežat attēlu, lai mazu objektu padarītu kadrā lielāku, tas joprojām izskatīsies ass.

Labākās kameras ar APS-C sensoriem makro fotografēšanas uzsākšanai:

Objektīva funkcijas makro fotografēšanai

Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektīvs margrietiņu pudura tuvumā.

Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektīvs var fokusēt pat 14 cm attālumā, palielinot objektu par 0,5 reizes. Tā platais skata leņķis ir lieliski piemērots, lai kadrā ietvertu daudz detaļu, savukārt iebūvētā optiskā attēla stabilizācija palīdz novērst kameras izkustēšanās radītu aizmiglojumu pat tad, ja fotografējat, kameru turot rokās.

Ārkārtīgi tuvs margrietiņas tuvplāns, kas uzņemts ar Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektīvu.

Objektīvs RF 24mm F1.8 MACRO IS STM fokusē ātri, un tam ir kluss soļu motoriņš, tāpēc jums nav jāuztraucas, ja fotografējamais objekts izkustas — joprojām iegūsiet skaidru kadru. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektīvu ar 1/4000 s, f/1,8 un ISO 100.

Palielinājums

Makro fotografēšanai vissvarīgākā funkcija, kas nepieciešama objektīvam, ir tā palielinājums. Ja objektīvs palielina 0,5 reizes (vai 1:2), attēls uz sensora ir divreiz mazāks par faktisko objekta lielumu. Ja objektīvs palielina 1,0 reizes (vai 1:1), attēls uz sensora ir faktiskajā objekta lielumā. Tas atklāj ārkārtīgi augstu detalizācijas līmeni, it īpaši ja attēls tiek skatīts lielākā displejā vai izdrukā.

Lai panāktu šādu palielinājumu, makro objektīviem ir jābūt īsam mininālās fokusēšanas attālumam, kas nozīmē, ka tie var fokusēt ļoti tuvu objektam. Piemēri ir Canon RF 24mm F1,8 MACRO IS STM, kas var fokusēt pat 14 cm attālumā, un RF 35mm F1,8 MACRO IS STM, kas var fokusēt pat 17 cm attālumā. Abi objektīvi ir ar 0,5 reižu palielinājumu un ar lielu maksimālo diafragmas atvērumu, kas ielaiž daudz gaismas, un tie piedāvā attēla stabilizāciju (IS), lai, turot kameru rokās un uzņemot ar lēnāku slēdža ātrumu, iegūtu attēlus bez izplūduma.

Labākie makro objektīvi darba uzsākšanai ar 0,5 reižu palielinājumu un īsu fokusa attālumu:

Rozā zieda tuvplāns, kas uzņemts ar Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM objektīvu.

Objektīvs RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM nav tikai makro objektīvs, tomēr tas piedāvā maksimālo palielinājumu 0,28 reizes un jaudīgu tālummaiņu, kas palīdz fokusēt objektu, to neiztraucējot, kā arī uzņemt pat vissīkākās detaļas no attāluma. Uzņemts ar Canon EOS R50 un Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM objektīvu ar 1/320 s, f/7.1 un ISO 100.

Ārkārtīgi tuvs zaļa romiešu ziedkāposta tuvplāns, kas uzņemts ar Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektīvu.

RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM ir vēl viens objektīvs, kas piedāvā plašu tālummaiņas diapazonu. Tas nodrošina maksimālo palielinājumu 0,59 reizes, izmantojot manuālo fokusēšanu, kas nozīmē, ka varat uzņemt tuvplānus ar skaistām detaļām. Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektīvu ar 35 mm, 1/200 s, f/10 un ISO 400.

Fokusa attālums

Var šķist acīmredzama izvēle tāda objektīva izmantošana, kam ir neliels fokusa attālums, bet arī teleobjektīvi piedāvā vairākas ievērojamas priekšrocības. Uzņemot no nedaudz lielāka attāluma, ir mazāka iespēja, ka iztraucēsiet fotografējamo objektu vai nevēlami to noēnosiet. Makro teleobjektīvi, piemēram, Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, kas nodrošina 0,5 reižu reižu palielinājumu, ļaus atrasties tālāk no objekta, joprojām ar to aizpildot kadru. Objektīvam ir optiskais attēla stabilizators tāpat kā tā platleņķa līdziniekiem, lai saglabātu asumu pie lielāka slēdža ātruma.

Varat arī izmantot tālummaiņas teleobjektīvu, piemēram, Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM vai RF 100-400mm F5.6-8 IS USM. Lai gan tie nav tikai makro (0,5 reižu palielinājuma) objektīvi, to teleobjektīva maksimālais fokusa attālums ļauj iegūt objekta tuvplāna kadrus un aizpildīt kadru no attāluma.

Labākie makro teleobjektīvi un tālmummaiņas teleobjektīvi makro fotografēšanas uzsākšanai:

Ekrānuzņēmums no videoklipa, kurā izskaidrota centra fokusēšana makro fotogrāfijās. Ekrānuzņēmums, kurā parādīta lietotāja roka, kas pielāgo Canon objektīvu nelielas cilvēka figūras modeļa tuvumā.

Makro fotografēšana ar fokusu centrā

Dažiem Canon RF objektīviem, tostarp RF 24-105mm F4-7.1 IS STM un RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, ir makro fotografēšanas iespēja ar fokusu centrā. Šie objektīvi ar automātisko fokusēšanu nesasniedz makro palielinājumu, tomēr to minimālais fokusa attālums manuālās fokusēšanas režīmā ir daudz mazāks, līdz ar to tie var fokusēt daudz tuvāk un sasniegt vismaz 0,5 reižu makro palielinājumu.

Labākie objektīvi makro fotografēšanas uzsākšanai ar fokusu centrā:

Vai vēlaties pilnveidoties?

Ja esat iecienījis makro fotografēšanu, iespējams, esat gatavs atvēlēt vairāk līdzekļu profesionāla līmeņa objektīviem ar lielāku palielinājumu, labāku optikas kvalitāti vai lielāku fokusa attālumu, lai varētu uzņemt kadrus, kurus pilnībā piepilda objekti, kuriem fiziski nevarat tik ļoti pietuvoties. Apskatiet mūsu ceļvedi ar profesionāliem objektīviem makro fotografēšanai (pieejams noteiktās valodās).

Piederumi makro fotografēšanai

Trīs skati ar Canon Camera Connect lietojumprogrammu viedtālrunī, kas tiek izmantoti, lai manuāli fokusētu zaļa ābola kātu tuvplānā.

Canon Camera Connect lietojumprogramma sniedz iespēju pielāgot kameras iestatījumus un aktivizēt slēdzi no viedtālruņa. Ar saderīgiem objektīviem varat pat pārslēgties uz manuālo fokusēšanu un kontrolēt to, nepieskaroties kamerai, lai nodrošinātu asus tuvplānus.

Canon Camera Connect lietojumprogramma sniedz iespēju vadīt kameru no attāluma. Varat izmantot režīmu Live View viedtālruņa ekrānā, lai pārbaudītu fokusu un koriģētu to, vai kontrolēt ekspozīciju un no attāluma aktivizēt slēdzi, kas palīdz novērst kameras izkustēšanos un nodrošināt, ka neiztraucējat fotografējamo objektu.

Izmantojot trijkāji, kamera būs stabila, kad būs jāizmanto lēnāks slēdža ātrums, tomēr, iespējams, tas neļaus jums piekļūt ļoti tuvu fotografējamajiem objektiem. Canon trijkāja rokturis HG-100TBR to ļaus — tas ir mazs, daudzpusīgs un aprīkots ar tālvadības pulti, kas pasargās no kameras izkustēšanās. Varat arī izveidot pats savu kameras stabilizēšanas maisu, uz kura novietot objektīvu, lai iegūtu stabilākus kadrus, vai arī spilvenu, kur nolikt kameru, kad strādājat tuvu zemei.

Pagarinājuma gredzenus var ievietot starp saderīgu objektīvu un kameras korpusu, lai palielinātu objektīva palielinājumu, nekropļojot attēlus un nezaudējot to kvalitāti.

Makro fotografēšanā problēmas var radīt apgaismojums, bet iespēja izmantot zibspuldzi atsevišķi no kameras, piemēram, Canon Speedlite EL-100 kopā ar bezvadu Speedlite raidītāju ST-E10, sniedz jums iespēju būt precīzākam un virzīt gaismu uz objektu. Apņēmības pilni fotogrāfi var izmantot Canon Macro Ring Lite MR-14EX II, ko pievieno saderīga objektīva priekšpusē, lai pilnībā apgaismotu objektu, to kontrolējot tuvplānu uzņemšanas laikā.

Šīs ir galvenās funkcijas, kas jāmeklē, iegādājoties fotoaparatūru makro fotografēšanai. Neraizējieties, ja jums tas viss nav, jo joprojām varat iegūt brīnišķīgus tuvplāna kadrus. Vissvarīgākais faktors ir jūsu radošums!



Autors: Pīters Volinskis (Peter Wolinski)

Saistītie produkti

Saistīti raksti

Padomi makro fotografēšanai

Makro fotografēšana tagad ir vienkārša — atklājiet labāko komplektu, padomus un paņēmienus.

Ienirstiet detaļās ar makro fotogrāfijām

Četri atjautīgi padomi, lai uzsāktu makro fotografēšanu, izmantojot parastas lietas neparastu attēlu radīšanai.

Uzņemiet neticamas bišu makro fotogrāfijas

Kā iegūt lieliskus makro kadrus ar sīkiem kukaiņiem, kas ātri pārvietojas.

Fokusa uzslāņošana iesācējiem

Fotogrāfs Mets Dūgs (Matt Doogue) paskaidro, kā Canon fokusa uzslāņošanas rīki var palīdzēt uzņemt makro kadrus un ainavas ar asumu no priekšplāna līdz aizmugurei.