Gaisma ir svarīga fotografēšanas sastāvdaļa, tāpēc īpašu izaicinājumu rada fotografēšana naktī vai vājā apgaismojumā. Tomēr fotografēšana naktī sniedz unikālu radošu iespēju kopumu. Izsmalcināti apgaismoti portreti uz melna fona var izskatīties maģiski, vienlaikus arī efektīvi nošķirot galveno objektu no pārējās ainas. Nakts dzīvnieki paver citu skatījumu savvaļas dzīvnieku fotogrāfiem, savukārt pilsētas ainas naktī gozējas savu gaismu izrādē. Lai iegūtu patiesi majestātisku krāšņumu, varat vērot debesis un iemūžināt Piena ceļu.
Daudzi fotogrāfi ir iecienījusi zilo mijkrēšļa stundu pirms saullēkta vai pēc saulrieta. Joprojām ir pieejams nedaudz dabiskā apgaismojuma, kas izceļ detaļas, savukārt pilsētas apgaismojums mēdz ietīt ainas siltā mirdzumā. Arī debesu tumši zilā krāsa piešķir dramatisku pieskārienu. Tomēr zilā stunda var būt ļoti īsa atkarībā no jūsu atrašanās vietas platuma grādiem un gadalaika, un jums var būt tikai dažas minūtes, lai pilnībā izmantotu labākā apgaismojuma priekšrocības. Vislabāk ir jau iepriekš visu saplānot, noskaidrojot saullēkta un saulrieta laikus un sameklējot vietas, kur vēlaties fotografēt.
Ņemiet vērā arī to, ka jums varētu būt jāstājas pretī salam un rasai, tāpēc ieteicams sagatavot siltas vai ūdensnecaurlaidīgas drēbes. Daudzas Canon kameras un objektīvi ir aprīkoti ar vispusīgu izolāciju pret nelabvēlīgiem laikapstākļiem, tomēr, lai fotoaparatūru uzturētu sausu, var noderēt liels lietussargs.
Labākā sākuma līmeņa fotoaparatūra fotografēšanai naktī un zvaigžņu fotografēšanai
Funkcijas, kam jāpievērš uzmanība, lai fotografētu naktī
Fotografējot naktī, bezspoguļa kamerām ir lielas priekšrocības, salīdzinot ar DSLR kamerām. To elektroniskie skatu meklētāji var automātiski palielināt spilgtuma līmeni, lai simulētu ekspozīcijas iestatījumu efektu. Tas ļauj burtiski redzēt tumsā, vienlaikus pat pirms fotografēšanas parādot iegūtā attēla spilgtuma priekšskatījumu ar jebkādiem izvēlētajiem ekspozīcijas iestatījumiem.
Ir lieliski, ja var bez ierobežojumiem fotografēt naktī, nenēsājot līdzi trijkāji. Tādas kameras kā EOS R6 un EOS R7 lepojas ar korpusā ietverto attēla stabilizāciju (In-Body Image Stabilisation, IBIS), kas palīdz uzņemt stabilus attēlus bez izkustēšanās. Apvienojot ar atsevišķu objektīvu optisko attēla stabilizāciju, varat panākt līdz astoņu pakāpju attēla stabilizāciju, kas lieliski piemērota, uzņemot ar kameru rokās, kad izmanto ilgāku ekspozīcijas laiku.
Liela priekšrocība var būt arī ātrs un pastāvīgi precīzs automātiskais fokuss. Kameras EOS R6 AF sistēma darbojas gandrīz pilnīgā tumsā pie -6,5 EV (ekspozīcijas vērtība). Tas ir līdzvērtīgi ainavai, ko apgaismo nekas vairāk kā tikai ceturtdaļmēness. Kamerai EOS R7 tas ir -5 EV, un kamerai EOS R10 tas ir -4 EV, kas attiecīgi ir aptuveni vienāds ar pusmēness un nedaudz lielāka mēness apgaismojumu.
Objektīvi ar lielu diafragmas atvērumu ielaiž vairāk gaismas uz kameras sensoru, ļaujot fotografēt pat vistumšākajās naktīs, savukārt platleņķa objektīvs sniedz arī iespēju izmantot ilgāku ekspozīcijas laiku. Objektīvi ar optisko attēla stabilizatoru ir noderīgi, lai samazinātu izplūšanu, fotografējot ar kameru rokās.
Zvaigžņu fotografēšana
Pilnkadra kameras ir vairāk piemērotas zvaigžņu fotografēšanai nekā APS-C formāta kameras, jo bieži vien vēlams patiešām plats skata lauks, lai ietvertu naksnīgās debesis. Ja tomēr fotografējat mēnesi, varat apvienot APS-C kameru ar teleobjektīvu, lai iemūžinātu Zemes pavadoņa detaļas.
Canon EOS R6 īpaši labi darbojas, fotografējot naktī. Apvienojot pilnkadra attēla sensoru un pieticīgo pikseļu skaitu (20,1 MP), iegūst līdzvērtīgu darbību salīdzinoši lielam atsevišķu pikseļu skaitam, tomēr ar lielāku gaismas apkopošanas potenciālu. Līdz ar to, izmantojot lielus ISO iestatījumus, ir minimāls attēla troksnis, kas ļauj izvairīties no ilga ekspozīcijas laika vājā apgaismojumā. Standarta jutības klāsts aptver plašu diapazonu: no ISO100 līdz ISO102400.
Zvaigžņu fotografēšanā parasti dod priekšroku manuālai fokusēšanai, un Canon bezspoguļa EOS R sistēmas kameras ir aprīkotas ar fokusa atzīmēšanas iespēju, ko var izmantot, lai atzīmētu fokusā esošo objektu kontūras skatu meklētājā un aizmugurējā ekrānā.
Ieteicams izmantot ātru objektīvu ar lielu diafragmas atvērumu, lai ielaistu pēc iespējas vairāk gaismas. Canon RF 16mm F2.8 STM objektīvs labi darbojas abos gadījumos, vienlaikus dodot iespēju fotografēt arī zvaigznes ar APS-C formāta kameru EOS R7 un EOS R10, kur efektīvais fokusa attālums 25,6 mm joprojām nodrošina pietiekami plašu skata lauku.
Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM ir vēl viens izcils variants, lai uzņemtu zvaigžņu ceļus un krāšņus skatus, piemēram, ziemeļblāzmu. Lielajam maksimālajam diafragmas atvērumam f/1.8 ir apļveida konstrukcija ar deviņām lapiņām, kas izcili darbojas vājā apgaismojumā, radot brīnišķīgas nefokusētas zonas un fona izpludinājumu.
Portreti naktī
Canon EOS R10 ar 24,2 MP un EOS R7 ar 32,5 MP nodrošina iespaidīgu attēlu kvalitāti naktī uzņemtiem kadriem ar standarta jutības diapazonu no ISO100 līdz 32000. Tas sniedz plašu rīcības brīvību, lai saglabātu pietiekami īsu ekspozīcijas laiku un fotografētu naktī ar kameru rokās. Canon EOS RP ir vēl viens noderīgs variants. Tā aprīkota ar pilnkadra 26,2 MP attēla sensoru un jutības diapazonu, kas sniedzas līdz ISO40000 un ļauj fotografēt bez zibspuldzes, joprojām saglabājot detaļas un krāsas.
Ar pilnkadra kameru fotografējot portretus, parasti ideāls fokusa attālums ir 85 mm. Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektīvs ar lielo diafragmas atvērumu ļauj nofiksēt objekta kustību ar īsu ekspozīcijas laiku pat tumšos apstākļos. Lai to izdarītu, jums nav pārmērīgi jāpalielina kameras ISO iestatījums, tāpēc varat saglabāt optimālu attēlu kvalitāti, maksimāli parādot smalkas detaļas un samazinot attēla troksni.
Vēl viena priekšrocība — plašais diafragmas atvērums nodrošina seklu asuma dziļumu, lai jūs varētu noņemt fokusu no traucējoša fona, izolējot galveno objektu un pārvēršot pilsētas gaismas vai lampiņu virtenes maigos apļos ar bokē efektu.
Canon EOS R7 un EOS R10 kamerām 50 mm fiksēta fokusa attāluma objektīvs sniedz portretiem piemērotu 80 mm efektīvo fokusa attālumu, tādējādi nodrošinot aptuveni tādu pašu skata lauku kā 85 mm objektīvs ar pilnkadra kameru. Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvs ar lielo diafragmas atvērumu ir kompakts, viegls un ar izcilu cenas un kvalitātes attiecību, turpretim, izvēloties RF 50mm F1.2L USM, iegūsiet profesionāla līmeņa objektīvu ar vēl lielāku diafragmas atvērumu.
Pilsētas ainas naktī
Ja fotografējat pilsētas ainas naktī, kameru turot rokās, attēla stabilizācija ir noderīga funkcija, lai uzņemtu attēlus bez kameras izkustēšanās, un kamera EOS R7 nodrošina līdz pat septiņu pakāpju stabilizāciju ar saderīgiem objektīviem. Tomēr, lai iemūžinātu pilsētas ainas naktī, iespējams, jums būs jāizmanto trijkājis vai jāatrod piemērota stabila virsma, uz kuras novietot kameru, kā arī jāizmanto lēns slēdža ātrums jeb ilga ekspozīcija.
Līdzīgi kā uzņemot zvaigznes, platleņķa objektīvs ar lielu diafragmas atvērumu ir labākā izvēle, lai kadrā iespiestu plašas pilsētas ainas, kā arī nakts ainas. Gan Canon RF 16mm F2.8 STM, gan Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM ir spēcīgi sāncenši.
Tālummaiņas iespēja ir svarīga, ja kustību ierobežo ēkas un citi šķēršļi pilsētā, un Canon RF 24-105mm F4L IS USM objektīvs ir lieliska izvēle, jo īpaši ja ir nepieciešama teleobjektīva sasniedzamība, lai pārvarētu attālumu vai fokusētu mazākas pilsētas vai nakts ainas daļas.
Kustīgu objektu fotografēšana naktī
Laba teleobjektīva sasniedzamība palīdzēs uzņemt kustīgus objektus, piemēram, savvaļas dzīvniekus naktī. Arī objektīvu pagarinātāji, piemēram, Extender RF 1.4x un Extender RF 2x, var būt ļoti noderīgi, lai palielinātu sasniedzamību.
Ja jāuzņem mazākā attālumā, izcilus rezultātus varat iegūt ar Canon RF 24-105mm F4L IS USM vai RF 85mm F2 MACRO IS STM objektīviem. Jo īpaši tas ir spēkā, ja tos izmanto ar Canon EOS R7 vai EOS R10, kur 1,6 reizes apgriešanas koeficients paplašina šo teleobjektīvu sasniedzamību attiecīgi līdz 168 mm vai 136 mm.
Objektīva RF 24-105mm F4L IS USM daudzpusīgais tālummaiņas diapazons, kas sniedzas no platleņķa līdz teleobjektīvam, ir lieliski piemērots arī kustīgas satiksmes fotografēšanai, lai izveidotu gaismas strēles ar ilgu ekspozīciju. Ja uzņemat vienu transportlīdzekli un izmantojat Canon Speedlite zibspuldzi, lai uzlabotu apgaismojumu, izvēlieties otrās zibspuldzes sinhronizēšanas (Second Curtain Sync) režīmu. Tādējādi gaismas strēles izskatīsies dabiski izstieptas aiz transportlīdzekļa, nevis stiepsies tā priekšā. Varat arī mainīt tālummaiņu ilgas ekspozīcijas laikā (tālummaiņas sērija), lai izveidotu citāda veida pagrieztu gaismas strēli.
Canon jaunākās bezspoguļa kameras un tās atbalstošie objektīvi sniedz radošu brīvību un elastīgas iespējas, vienlaikus nodrošinot vienkāršu darbību. Pēc saulrieta varat daudz ko atklāt, un Canon fotoaparatūra kopā ar izpētes prieku, pacietību un praksi garantē lielisku attēlu uzņemšanu.
Autors: Metjū Ričardss (Matthew Richards)