Dzīvnieku un putnu fotografēšana to dabiskajā vidē var būt gan sarežģīta, gan pateicīga. Putni ir īpaši neprognozējami un var bēgt, tiklīdz viņi uztver visniecīgāko kustību, tomēr tie ir fascinējoši fotografēšanas objekti.
Kā jums izdevās gūt panākumus putnu fotografēšanā? Ir svarīgi būt pacietīgam, konsekventam un izprast putnu uzvedības pamatus, kā arī nepieciešams piemērots aprīkojums, lai uzņemtu šīs salīdzinoši mazās, ātri kustīgās radības.
Savvaļas dzīvnieku fotogrāfs Ārons Stērlings (Aaron Sterling) vēro un fotografē putnus, kopš sevi atceras. Šeit viņš dalās ar padomiem, kā fotografēt putnus, tos neiztraucējot, un kādas funkcijas nepieciešamas, izvēloties kameras un objektīvus putnu fotografēšanas uzsākšanai.
Svarīgākie padomi un labākā fotoaparatūra: putnu fotografēšanas sākšana
Ziniet, kurp doties un ko meklēt
“Galvenais ir nokļūt uz izvēlēto vietu ļoti agri,” saka Ārons. “Atrodiet vietu, kur dzīvnieki ir pieraduši redzēt cilvēkus, lai viņi nebūtu tik tramīgi,” viņš iesaka. “Ja esat iesācējs, dodieties uz dabas rezervātu un aprodiet ar šo vidi.”
Fotografēšana no slēpņa ir lieliski piemērota, lai fotografējamos objektus neizbiedētu. “Es izmantoju mazu telti ar kamuflāžas apdruku, kurā ir caurumi,” viņš turpina. “Es vienkārši sēžu tajā un esmu pacietīgs. Jo vairāk laika pavadāt ārā, jo vairāk jums rodas ideju, kur ir laba vieta.”
Ja jums nav piekļuves dabas rezervātam, putnus varat fotografēt vietējā parkā vai pat dārzā. “Uzstādiet putnu barotavu,” Ārons iesaka. “Tās ir izcilas, jo piesaista dažādus putnus. Ievietojiet barotavā nelielu zariņu, lai tā izskatītos dabiski, un putni uz tās nolaidīsies. Izskatīsies, ka esat brīvā dabā.” Eksperimentējiet ar kadrēšanu, lai gala kadrā nebūtu redzama barotava.
Jums ir jāmācās pielāgoties mainīgiem laikapstākļiem, un ir svarīgi iepazīties ar fotografēšanas pamatprincipiem. “Uzziniet visu iespējamo par ekspozīcijas laiku, diafragmas atvērumu, ISO un to, kas vislabāk piemērots vēlamajam kadram,” saka Ārons.
Jums ir arī jāiepazīst fotografējamais objekts, taču tam nav jābūt nekam biedējošam. “Jo vairāk putnu vērosiet, jo vairāk jūs interesēs uzzināt vairāk,” saka Ārons. “Jūs sāksiet atpazīt putnu balsis un uzzināsiet, ka mazos putnus bieži vien var atrast krūmos, savukārt plēsīgie putni dod priekšroku zariem augstu koku galotnēs.”
Kameras funkcijas, kas nepieciešamas putnu fotografēšanai
Svars un pārnēsāšanas ērtības
Ja plānojat visu dienu būt ārā un staigāt kājām, vēlēsieties aparatūru, ko ir viegli pārnēsāt. Canon PowerShot ZOOM — kabatas formāta supertālummaiņas monokulāra kamera, kas ir lieliski piemērota putnu fotografēšanai, sniedzot iespēju uzņemt fotoattēlus ar 12,1 MP un Full HD video. Tās kompaktais korpuss samazina risku, ka putns varētu nobīties, un tai ir trīs pakāpju tālummaiņa ar fokusa attālumu 100 mm, 400 mm un 800 mm, lai jūs varētu lielāku kadra daļu aizpildīt ar objektu. PowerShot ZOOM ir arī pilnībā automātiska, tāpēc nav jātērē laiks, mainot iestatījumus.
Ārons izmēģināja Canon PowerShot ZOOM Kristofera Kadberija mitrāju rezervātā Birmingemas nomalē (Lielbritānijā), un viņam patika, ka kameru var ērti ieslidināt kabatā un izņemt no tās, tiklīdz ierauga putnu. “Man patīk siksniņa, jo tā palīdz to ērti nēsāt līdzi,” saka Ārons. “Jums nav jāuztraucas, ka tā izslīdēs no rokām, it īpaši steigas laikā.”
Ja meklējat kameru ar maināmiem objektīviem, 24,2 MP Canon EOS R50 ir maza un diskrēta — tā sver tikai 375 g.
Klusa fotografēšana lielā ātrumā
Nepārtrauktās uzņemšanas režīms, iespējams, ir labākā pieeja ātrā kustībā esošu objektu, piemēram, putnu, uzņemšanai. Canon EOS R50 uzņem mirkļus ar 12 kadriem sekundē (15 kadriem sekundē ar elektronisko slēdzi), savukārt EOS R10 var uzņemt nepārtrauktu attēlu sēriju ar ātrumu līdz 15 kadriem sekundē (23 kadriem sekundē ar elektronisko slēdzi).
Lai neiztraucētu objektu, vajadzētu radīt pēc iespējas mazāk trokšņa, kad strādājat tuvplānā, un kameras ar klusu elektroniskā slēdža režīmu sniedz iespēju uzņemt bez skaņas.
RAW sērijveida fotografēšanas režīms ar iepriekšēju tveršanu, kas pieejams tādās kamerās kā Canon EOS R7, ir vēl viena noderīga funkcija neparedzamu objektu fotografēšanai. Kamera sāk uzņemt RAW failus, kad līdz pusei nospiesta slēdža poga, un pēc tam, kad to pilnībā nospiežat, saglabā attēlus buferī — līdz pat pussekundes laikā uzņemtus kadrus. “Tas ir ārkārtīgi svarīgi, fotografējot putnus, jo nekad nezināt, kad tie var aizlidot,” skaidro Ārons.
Lielisks veids, kā fotografēt putnus mājās, ir uzstādīt kameru uz trijkāja netālu no putnu barotavas, pašam paliekot ārpus skata un uzņemot no attāluma. Plašam Canon kameru klāstam ir Wi-Fi savienojums, un visām EOS R sistēmas kamerām ir arī Bluetooth. Izmantojot Canon Camera Connect lietojumprogrammu, varat kontrolēt plašu iestatījumu klāstu un aktivizēt slēdzi tieši no viedtālruņa vai planšetdatora. Canon EOS Utility, kas visām EOS kamerām ir iekļauta sākotnējā programmatūras aprīkojumā, sniedz arī iespēju darbināt kameru no datora un skatīt attēlus lielākā ekrānā.
AF izsekošana kustīgiem objektiem un dzīvnieku acu noteikšanas AF
Dual Pixel CMOS AF II automātiskās fokusēšanas tehnoloģija EOS R sistēmas kamerās, piemēram, EOS R50 un EOS R10, darbojas kopā ar DIGIC X procesoru, lai nodrošinātu ātru objektu izsekošanu, ļaujot uzreiz fokusēt kustīgu putnu. Dzīvnieku acu noteikšanas automātiskā fokusēšana ir viena no modernām automātiskās fokusēšanas funkcijām, kas palīdz iegūt asus kadrus ar putniem lidojumā. Automātiskā fokusēšana meklēs putnus kadrā un noteiks tos kā galvenos objektus, kam sekot, fiksējot fokusu uz to acīm, ja varēs tās noteikt. Tas nozīmē, ka, uzņemot putnu kustībā, nebūs jāupurē ass fokuss.
Iespējas vājā apgaismojumā
Daudzi putni, piemēram, pūces, dodas ārā tikai naktī vai agri no rīta, kad apgaismojuma apstākļi nav ideāli piemēroti fotografēšanai. Canon EOS R10 ar 24,2 MP ir aprīkota ar -4 EV fokusēšanu vājā apgaismojumā, un tās maksimālo jutību ISO 32 000 var palielināt līdz ISO 51 200, kas ļauj fotografēt pat mēnessgaismā.
Kas nepieciešams putnu fotografēšanas objektīvā
Putni parasti ir mazāki, un tiem ir grūtāk piekļūt nekā citiem savvaļas dzīvniekiem, tāpēc, lai tos fotografētu, bieži vien ir nepieciešams lielāks fokusa attālums. Canon RF 600mm F11 IS STM, kas ir Ārona iecienītākais fokusa attālums putnu fotografēšanai, ir viegls superteleobjektīvs, kas ļaus aizpildīt kadru ar brīnišķīgi detalizētiem attēliem. Tam ir arī piecu pakāpju optiskais attēla stabilizators (IS), lai novērstu kameras izkustēšanās izraisītu izplūšanu.
Tālummaiņas objektīvi sniedz plašākas kadrēšanas iespējas, ļaujot pāriet no platleņķa kadriem, kuros uzņemti putni to dabiskajā vidē, līdz tuvplāna portretiem, kur izceltas konkrētas iezīmes. Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM ar iespaidīgo tālummaiņas diapazonu (līdzvērtīgs 29–240 mm pilnkadra kamerā) ir kompakts, viegls un kluss objektīvs ar 4,5 pakāpju optisko attēla stabilizatoru. Vēl viens kompakts tālummaiņas objektīvs ar fokusa attāluma diapazonu, kas ir piemērots putnu fotografēšanai, ir Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM. Tā septiņu lapiņu gandrīz apaļais diafragmas atvērums piešķir patīkamu izskatu vietām, kas atrodas ārpus fokusa, izolējot objektu, lai iegūtu iespaidīgākus attēlus. Uzziniet vairāk mūsu ceļvedī par labākajiem sākuma līmeņa objektīviem savvaļas dzīvnieku fotografēšanai.
Jums nav jābūt putnu fotografēšanas ekspertam, lai to izbaudītu, un tam nav nekādas sliktās puses. “Putnu vērošana var izraisīt atkarību,” saka Ārons. “Tā ir kā videospēle, kurā jūs pabeidzat vienu līmeni un vēlaties nekavējoties pievērsties nākamajam. Jūs ieraugāt vienu putnu un pēc tam vēlaties vēl vienu un vēl vienu. Izmantojiet iespēju būt saskarē ar dabu, un jūs sāksiet vēl vairāk novērtēt mūsu skaisto planētu. Un atcerieties, ka putnu vērošana ir privilēģija.”
Autors: Nikita Achanta (Nikita Ačanta)
Saistītie produkti
-
PowerShot ZOOM
Plaukstas lieluma PowerShot kamera, lai uzņemtu burvīgas fotogrāfijas ar ģimeni vai savvaļas dzīvniekiem ar 100 mm, 400 mm2 vai digitāli palielinātu 800 mm fokusa attālumu. -
EOS R50
Izveidojiet ar šo EOS R bezspoguļa kameru vislabāko saturu, kas patīk lietotājiem — no asām fotogrāfijām līdz 4K filmām un tiešraides straumēm. Viss pieejams ar vienu īpašu ierīci. -
EOS R10
Speriet nākamos soļus fotografēšanā un video veidošanā ar bezspoguļa EOS R sistēmas kameru, kuras konstrukcijas pamatā ir APS-C lieluma sensors. -
EOS R7
Izpētiet savvaļas dzīvniekus ar kameru, kas nodrošina sensacionālu ātrumu un attēlu kvalitāti ērti pārnēsājamā korpusā ar APS-C sensoru — tā konstruēta nākotnes lietošanas vajadzībām. -
RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM
Piekļūstiet tuvāk ar šo vieglo, daudzpusīgo APS-C formāta teleobjektīvu ar tālummaiņu un atrodiet jaunu dimensiju ceļojumu, sporta, ģimeņu un mājdzīvnieku uzņemšanai. -
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Universāla, kompakta un viegla RF 100–400 mm tālummaiņa ar 5,5 pakāpju IS savvaļas dzīvnieku un aktivitāšu uzņemšanai ar izcili vieglu objektīvu. -
RF 600mm F11 IS STM
Inovatīvs super-telefoto objektīvs, kas ir kompakts un viegls, — tas ir lieliski piemērots savvaļas dzīvnieku, ceļojumu safari vai vilcienu fotografēšanai. -
RF 800mm F11 IS STM
Kompakts, viegls un jaudīgs super-telefoto objektīvs, kas galvenokārt paredzēts aizrautīgiem savvaļas dzīvnieku fotogrāfiem, lai sasniegtu tālu esošus objektus.