Vārds “bokē” ir cēlies no japāņu valodas — tā nozīme ir “dūmakains”, un tas tiek lietots, lai aprakstītu fotogrāfijas vietas, kas nav fokusā. Bokē — parasti tiek izrunāts ar garo “ē” beigās — visbiežāk redzams fotogrāfijās, kurās ir daudz mazu un spilgtu gaismas punktu, piemēram, no ielu apgaismojuma lampām naktī. Tomēr ar to netiek raksturoti tikai iespaidīgi, apaļi gaismas punkti, tas attiecas uz jebkuras attēla izpludinātās vietas kvalitāti.
Kas ir bokē efekts fotogrāfijās? Fotografēšana, ietverot izpludinātas vietas, ir viens no pievilcīgākajiem veidiem, ko varam izmantot fotogrāfijās. Tas ļauj izkliedēt uzmanību novērsošu haosu, ko veido dažādi objekti, pievērš uzmanību attēla svarīgajām daļām un pārveido nevajadzīgās detaļas patīkami vienmērīgās krāsās un toņos.
Kļūstiet radošs ar bokē efektu fotogrāfijās
Šo iemeslu dēļ bokē efekts jau izsenis ir bijis viens no iespaidīgākajiem vizuālajiem paņēmieniem fotogrāfa arsenālā. Mūsdienās viedtālruņi ar diviem objektīviem var atdarināt bokē efektu, tomēr tas tiek darīts, izmantojot programmatūru. Tā kā viedtālruņos ir mazi objektīvi un sensori, ir neiespējami panākt seklu asuma dziļumu, kas nepieciešams dabiskam bokē efektam. Tas ir optiskais efekts, kas pilnībā var atklāties tikai ar objektīviem, kuriem ir lielāks diafragmas atvērums un lielāki sensori, un ko var iegūt ar piemērotām kamerām. Nekas nevar līdzināties īsta bokē efekta izskatam.
Pilnkadra kameras, piemēram, Canon EOS R8 un EOS R6 Mark II, ir lieliski piemērotas fotogrāfijām ar bokē efektu, bet arī ar APS-C formāta korpusiem, piemēram, Canon EOS R100, EOS R50, EOS R10 un EOS R7, var iegūt ļoti efektīgus attēlus.
Šeit apskatīsim dažus svarīgākos paņēmienus, nepieciešamās prasmes darbā ar kameru un to, kāds komplekts nepieciešams, lai jūsu fotogrāfijas kļūtu vēl pārsteidzošākas, izmantojot pievilcīgu bokē efektu.
- Labākie objektīvi bokē efekta veidošanai
- Labākie kameras iestatījumi bokē efekta iegūšanai
- Attāluma koriģēšana
- Labākā fokusa attāluma iestatīšana
- Bokē efekta izveidošana priekšplānā
- Bokē efekta izveidošana videoklipā
- Kā pievienot pārliecinošus gaismas punktus ar bokē efektu
- Pielāgotu bokē formu veidošana
- Klusās dabas uzņemšana ar bokē efektu
Labākie objektīvi bokē efekta veidošanai
Lai uzņemtu fotogrāfiju ar pievilcīgu bokē efektu, nepieciešams “ātrs” objektīvs, t. i., ar lielu maksimālo diafragmas atvērumu, ideāli būtu f/2.8 vai vēl lielāku (ar mazāku f skaitli). Tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc komplektā ietvert ātru fiksēta fokusa attāluma objektīvu pat tad, ja šo fokusa attālumu piedāvā komplekta tālummaiņas objektīvs.
Objektīvi ar lielu diafragmas atvērumu un fokusa attālumu 50 mm vai vairāk parasti ir vispiemērotākie fotogrāfiju veidošanai ar bokē efektu, jo fona izpludināšana var būt sarežģītāka, ja lieto platleņķa objektīvus. Tas ir tāpēc, ka īsāks fokusa attālums veido lielāku asuma dziļumu ar jebkuru fokusa attālumu un diafragmas atvērumu, tāpēc lielāka ainas daļa no priekšplāna līdz fonam tiek asi atveidota un jūs iegūstat mazāku bokē efektu.
Ja vēlaties izdevīgi iegādāties objektīvu bokē efekta veidošanai, populāra izvēle ir Canon RF 50mm F1.8 STM un RF 85mm F2 MACRO IS STM. Tomēr nevajag pilnībā izslēgt platleņķa objektīvus. Gan RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, gan RF 24mm F1.8 MACRO IS STM lieliski darbojas, lai izveidotu bokē efektu tuvplāna fotogrāfiju fonā, jo īsākā fokusa attālumā asuma dziļums samazinās.
Ārkārtīgi tuviem tuvplāniem pavisam īss fokusa attālums nodrošina mazu asuma dziļumu, palielinot bokē efekta potenciālu, tāpēc ir populārs objektīvu RF 85mm F2 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM un RF 24mm F1.8 MACRO IS STM 0,5 reižu palielinājums. Arī Canon RF 16mm F2.8 STM objektīvs ir laba izvēle, lai ainā pavisam tuvu piekļūtu galvenajam objektam un to izolētu pret izpludinātu, tomēr plašu fonu, pateicoties tā ļoti plašajam skata laukam. Tas šai kombinācijai var pievienot vēl vienu radošu elementu.
Kopumā objektīvs, kuram ir vairāk diafragmas lapiņu, rada pievilcīgāku apļveida bokē efektu, jo katrs nefokusētās gaismas punkts atspoguļo diafragmas atvēruma formu. Nav problēma, ja fotografējat ar plati atvērtu diafragmu, — t. i., ar objektīvam pieejamo maksimālo diafragmas atvērumu (mazāko f skaitli), kad atvērums jebkurā gadījumā būs apaļš, — tomēr ne vienmēr tā būs. Lai uzzinātu, cik jūsu objektīva diafragmai ir lapiņu, apskatiet tehniskos datus Canon tīmekļa vietnē. Lai panāktu pievilcīgu bokē efektu, ir lieliski, ja ir septiņas lapiņas, bet vēl labāk, ja ir deviņas. Abiem iepriekš minētajiem makro objektīviem ir deviņas diafragmas atvēruma lapiņas, savukārt pārējiem ir septiņas.
Canon parocīgais objektīvu meklēšanas rīks sniedz iespēju pielāgot ieteikto objektīvu, balstoties uz jūsu kameru un žanru, kurā vēlaties fotografēt.
Labākie kameras iestatījumi bokē efekta iegūšanai
Diafragmas atvēruma izvēle ievērojami ietekmē bokē efekta izskatu fotogrāfijās. Jo plašāks ir diafragmas atvērums (t. i., jo mazāks f skaitlis), jo mazāks asuma dziļums, kas savukārt nozīmē to, ka fons būs vairāk izpludināts. Mēģiniet uzņemt ar Diafragmas atvēruma prioritātes (Av) vai Manuālo režīmu un atlasiet platu diafragmas atvērumu (mazu f skaitli).
Diafragmas atvēruma prioritātes (Av) režīmā varat iestatīt automātisku ISO — ar to varat iesākt, lai pārliecinātos, ka ekspozīcijas laiks ir pietiekami liels jūsu vajadzībām. Ja izmantojat Manuālo (M) režīmu ar automātisko ISO, varat iestatīt gan diafragmas atvērumu, gan ekspozīcijas ilgumu un pēc tam ļaut kamerai noteikt pareizo ISO. Svarīgi ir izvēlēties platu diafragmas atvērumu un ekspozīcijas laiku, kas ir pietiekami mazs, lai nodrošinātu fokusēto attēla daļu asumu, ja kameru turat rokās (izmēģiniet aptuveni 1/200 s).
Koriģējiet attālumu, lai panāktu labāku bokē efektu
Palielinot attālumu starp objektu un fonu, fons būs vēl vairāk izpludināts. Vēl viens faktors ir attālums starp objektu un kameru. Jo tuvāk objektīvs ir objektam, jo mazāks ir asuma dziļums. Tas nozīme, ka vietas fonā ātrāk izies no fokusa. Lai izpludinātu vairāk attēla, pārvietojiet objektu tuvāk kamerai un tālāk no fona.
Iestatiet labāko fokusa attālumu bokē efektam
Lielāks fokusa attālums nodrošina ciešāku asuma dziļumu, kas savukārt veido izteiktāku fona izpludinājumu. Šī iemesla dēļ telefoto tālummaiņas objektīvus var izmantot, lai panāktu lielisku efektu, objektu izolējot un fonu pārveidojot izpludinājumā bez detaļām. Piemēram, ar Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektīvu var izveidot izcilu bokē efektu fonā, ja to izmanto tālummaiņas diapazona tālākajā galā, neskatoties uz to, ka šajā attālumā diafragmas atvērums ir šaurāks. Ja vēlaties izpludinājumu palielināt un pastiprināt bokē efektu, atkāpieties dažus soļus un pietuviniet (vai nomainiet objektīvu), lai panāktu lielāku fokusa attālumu.
Kā izveidot bokē efektu priekšplānā
Mēs mēdzam domāt par bokē efektu galvenokārt kā par fona estētiku, bet to var arī izmantot, lai palielinātu efektu kadra priekšplānā. Iekomponējot kadru ar nefokusētām detaļām priekšplānā, var piesaistīt skatienu asam objektam. Tas var nozīmēt kameras pietuvināšanu lapotnei vai tuvu zemei, lai kadrā izveidotu izpludinātu priekšplānu. Šādas neasas detaļas pastiprina ainas dziļuma iespaidu un ir lielisks veids, kā kompozīcijā ienest pārliecinošas, izpludinātas krāsas.
Kā izveidot bokē efektu videoklipos
Dziļums ir svarīgs arī video kompozīcijās, jo tas palīdz skatītājam orientēties ainā. Ainas priekšplānā un fonā ietverot nefokusētas detaļas, var lieliski pastiprināt dziļuma iespaidu un piesaistīt skatienu kadram. Turklāt bokē efekta gaismas punkti tikpat brīnišķīgi kā fotogrāfijās izskatās arī videoklipos, kur vēl viena priekšrocība ir tā, ka tie var pārvietoties. Automašīnu gaismas, lampiņu virtenes un citi spilgti gaismas punkti īpaši skaisti izskatās, ja tos izpludina kā mirgojošus punktus ar iespaidīgu bokē efektu.
Kā pievienot pārliecinošus gaismas punktus ar bokē efektu
Viens no pārliecinošākajiem veidiem, kā savās fotogrāfijās izmantot bokē efektu, ir ietvert mazus, spilgtus gaismas punktus uz tumša fona vai vājā apgaismojumā. Tas ir valdzinošs efekts, kuru var iegūt dažādos apstākļos, piemēram, saulei spīdot cauri kokam vai rosīgā ielā pēc tumsas iestāšanās, vai tirdziņā griežoties krāsainam karuselim, vai degot kūkas svecītēm. Ja vēlaties izmēģināt šo efektu, mēģiniet izmantot lampiņu virtenes. Novietojiet tās kadra fonā vai priekšplānā, vai uzreiz abās vietās. Kad lampiņu virtenes nav fokusā, tās pārvēršas par pievilcīgiem gaismas punktiem ar bokē efektu.
Kā izveidot pielāgotas bokē efekta punktu formas
Ja uzņemsiet ar plati atvērtu objektīvu (ar maksimālo diafragmas atvērumu), jūs iegūsiet apaļus bokē efekta punktus, jo diafragmas atvērums būs apaļš. Bokē efekta punktu formu nosaka diafragmas lapiņu skaits objektīvā — kopumā jo vairāk lapiņu, jo apaļāks diafragmas atvērums paliek atvēršanās laikā un līdz ar to apaļāki ir bokē efekta punkti. Praksē tas parasti nozīmē, ka bokē efekta gaismas punkti ir apaļi vai sešstūrveida — ja vēlaties redzēt, kāda būs jūsu objektīva bokē efekta punktu forma, noņemiet objektīvu no kameras, turiet to pret gaismu un skatieties cauri.
Kāpēc gan nekļūt radošam un neizmainīt bokē efekta punktu formu? To var izdarīt, izgriežot jebkādas formas veidni un piestiprinot to objektīva priekšpusē. Šajā videoklipā vienkāršs kartona gabals maina bokē efekta punktu formu lielā daudzumā krāsainu zvaigznīšu un sniegpārsliņu.
Izmēģiniet tūlīt: nofotografējiet kluso dabu ar bokē efektu
Esam redzējuši, ka gaismas punkti, kas nav fokusā, rada pievilcīgu bokē efektu, ja uzņem ar atbilstošiem iestatījumiem. Varat vienkārši sagatavoties, lai izmēģinātu izveidot kluso dabu ar bokē efektu mājās. Novietojiet objektu uz atspīdošas virsmas, pēc tam fonā novietojiet saburzītu folijas loksni (ne pārāk saburzītu — pietiek ar dažiem burzījumiem, lai tā izkliedētu gaismu, nevis to vienkārši atstarotu). Pavērsiet galda lampu pret folijas loksni un izmantojiet otru lampu, lai apgaismotu objektu (mēs izmantojām LED paneli, bet noderēs arī parasta lampa). Novietojiet kameru tuvu objektam, iestatiet Diafragmas prioritātes (Av) režīmu, izmantojiet platu diafragmas atvērumu — ideāli būtu aptuveni f/1.8 — un fotografējiet no zema leņķa, lai iegūtu brīnišķīgi izpludinātu bokē efektu.
Autori: Džeimss Patersons (James Paterson) un Metjū Ričards (Matthew Richards)