No bērniem un mājdzīvniekiem, kas rotaļājas dārzā, līdz krītošiem ūdenskritumiem ainavās, aktīviem sporta veidiem un vēl vairāk — fotografēšana sniedz iespēju vienā attēlā uzņemt dzīvi kustībā.
Kā fotogrāfam jums ir divas galvenās izvēles. Varat nofiksēt darbību, lai uzņemtu konkrētu mirkli, vai izpludināt kustību, radot kustības un ātruma sajūtu. Jūsu Canon kamera ir aprīkota ar tehnoloģijām, kuras varat izmantot abām pieejām, kas šeit sīkāk paskaidrotas.
Kustības fotografēšana: kā fotogrāfijās uzņemt kustību
Izpratne par ekspozīcijas laiku kustības fotografēšanā
Vissvarīgākais faktors kustības uzņemšanā savās fotogrāfijās ir kameras ekspozīcijas laika kontrole. Lieliska ideja ir pārbaudīt ekspozīcijas laiku un eksperimentēt ar to, līdz atrodat sev piemēroto. Lielākajai daļai DSLR kameru minimālais ekspozīcijas laiks ir 1/4000 s vai 1/8000 s, savukārt dažas bezspoguļu EOS kameras sniedz iespēju izmantot elektronisko aizslēgu, kas piedāvā vēl lielāku ātrumu. Skalas otrā galā ir ilgs ekspozīcijas laiks, kas sniedz iespēju dabiski aizmiglot kustīgus objektus, kas var būt ļoti efektīgi, lai radītu kustības sajūtu.
Kā iestatīt ekspozīcijas laiku kustības fotografēšanai
Canon DSLR un bezspoguļu EOS kamerās uzņemšanas režīms Tv (Time Value, laika vērtība) bieži vien tiek dēvēts par aizslēga prioritātes režīmu. Tas ir lieliski piemērots kustības fotografēšanai, jo varat vienkārši atlasīt vēlamo ekspozīcijas laiku un kameras mērīšanas sistēma automātiski pielāgo diafragmas atvērumu, lai iegūtu pareizu ekspozīciju.
Tomēr ļoti gaiša vai ļoti tumša apgaismojuma apstākļos pieejamais ekspozīcijas laika diapazons var būt ierobežots. Tas nozīmē, ka, uzņemot vājā apgaismojumā, nevar izmantot pietiekami īsu ekspozīcijas laiku, lai nofiksētu fotografējamo objektu, vai saulainās dienās nevar iegūt pietiekami ilgu ekspozīcijas laiku, lai radītu radošu izpludinājumu. Vienkāršākais veids, kā to atrisināt, ir izmantot kameras automātisko ISO režīmu kopā ar aizslēga prioritātes režīmu. Tad kamera automātiski iestatīs jutību, lai jūs varētu uzņemt ar lielu vai mazu ekspozīcijas laiku.
Kā nofiksēt darbību
Ekspozīcijas laiks 1/250 s ir pietiekami mazs, lai nofiksētu staigājošus cilvēkus, savukārt, ja objekts pārvietojas ātrāk, labāk izmantot 1/500 s. Ātrākiem fotografējamiem objektiem, piemēram, automašīnām un putniem lidojumā, priekšroka dodama ekspozīcijas laikam 1/2000 s, 1/4000 s vai vēl īsākam. Ir svarīgi eksperimentēt ar dažādiem ekspozīcijas laikiem, līdz atrodat, kas jums piemērots, un atcerieties, ka tas jādara ar prieku!
Mazi bērni un suņi mēdz pārvietoties ātri un bieži vien haotiski, tāpēc ekspozīcijas laikam 1/1000 s vajadzētu būt pietiekamam. Līdzīgs ekspozīcijas laiks ir noderīgs sportistu fotografēšanai.
Bērnu un mājdzīvnieku uzņemšanas režīms, kas bieži vien tiek izmantots PowerShot kamerās, izmanto kadrus ar vairākiem fokusa punktiem, lai nodrošinātu labu automātiskās fokusēšanas darbību, sekojot līdzi fotografējamajiem objektiem. EOS kamerās nav bērnu un mājdzīvnieku fotografēšanas režīma, tāpēc pārslēdziet uz Servo AF (nepārtrauktās automātiskās fokusēšanas) režīmu.
Lielākajā daļā Canon kameru ir sporta ainu fotografēšanas režīms, kas ir labs sākuma punkts ātras darbības fiksēšanai. Tas maina kameras uzņemšanas parametrus, lai izmantotu īsu ekspozīcijas laiku, kā arī seko kustīgiem objektiem ar Servo AF un nepārtraukti uzņem vairākus kadrus ar nepārtrauktās fotografēšanas (Continuous Drive) režīmu. Tomēr, lai sporta fotogrāfijās izveidotu kustības izpludinājumu, labāk pārslēgt uz Tv (aizslēga prioritātes) režīmu un iestatīt nepieciešamo ekspozīcijas laiku.
Canon EOS R sistēmas kamerās ir acu automātiskā fokusēšana izsekošanas režīmā, kas ļauj kamerai identificēt un fiksēt fokusu uz fotografējamā objekta acīm, kas ir uzticams veids, kā objektam sekot kustības laikā.
Kā uzņemt izpludinātu kustību
Ilgs aizslēga ātrums un ilga ekspozīcija ļauj fotogrāfijās izveidot izpludinātu kustību. Arī šeit objekta kustības ātrums nosaka, cik lielam ir jābūt ekspozīcijas laikam.
Ekspozīcijas laiks 1/30 s ir labi piemērots velosipēdiem, savukārt ekspozīcijas laiks no 1/60 s līdz 1/125 s labi piemērots automašīnām un motocikliem. Ja vēlaties izpludināt ūdenskritumu, nepieciešama relatīvi ilga ekspozīcija, vislabāk 3–5 sekundes. Tā labi darbojas arī cilvēku izpludināšanai kadros, kur tie staigā apkārt, efektīvi noņemot tos no arhitektūras fotogrāfijām ielu ainās vai rosīgās vietās.
Saulainās dienās var būt grūti panākt pietiekami ilgu ekspozīcijas laiku, lai izveidotu izpludinātu kustību, pat ja lietojat šauru diafragmas atvērumu. Lai to novērstu, kameras objektīvam varat uzlikt ND (neitrāla blīvuma) filtru, kas samazina sensoram piekļūstošās gaismas daudzumu, ļaujot palielināt ekspozīciju. Dažkārt ekspozīcijas laiks var pārsniegt 30 sekundes. Šādā gadījumā atlasiet kameras manuālo režīmu un izmantojiet Bulb režīma iestatījumu.
Kā uzņemt kustību ar intervāla fotogrāfijām
Kad kontrolējat ātrumu, varat radoši izpausties ar video. Intervāla fotografēšana ietver daudzu kadru uzņemšanu ar regulāru intervālu, kas sniedz iespaidu par kustības vai laika paātrināšanu. Jums jāuzņem secīgi attēli ar regulāriem intervāliem — uzziniet vairāk mūsu intervāla fotografēšanas ceļvedī.
Tādās kamerās kā Canon EOS 250D un EOS R sistēmas kamerās ir ietverts intervāla fotografēšanas režīms, kas vēl vairāk atvieglo pārsteidzošu videoklipu uzņemšanu.
Kā radīt kustību ar tālummaiņas izpludinājumu
Atlasiet Tv fotografēšanas režīmu jebkurā DLSR vai bezspoguļu kamerā un mēģiniet panākt ekspozīcijas laiku no 1 līdz 4 sekundēm. Pietuviniet un automātiski fokusējiet, viegli piespiežot aizslēga pogu. Pēc tam pilnībā nospiediet aizslēga pogu, lai uzsāktu eksponēšanu, un aptuveni vidū uzsāciet attālināšanu, izmantojot objektīva tālummaiņas gredzenu. Mēģiniet tālummaiņas pabeigšanu saskaņot ar brīdi, kad beidzas ekspozīcija. Varat arī sākt ar attālinātu attēlu un pēc tam ekspozīcijas laikā to pietuvināt.
Kā uzņemt gaismas ceļus
Uzņemot gaismas ceļus, ko rada kustīgi transportlīdzekļi, var lieliski parādīt kustības sajūtu. Tumšā laikā ir maz iespēju pāreksponēt, tāpēc varat izmantot Bulb režīma ekspozīciju un, ja nepieciešams, palielināt ekspozīcijas laiku līdz vairākām minūtēm, lai gaismas ceļos ieplūstu pietiekami daudz gaismas. Vienkārši gādājiet, lai kamera būtu uz trijkāja vai cita stabila atbalsta, kas pasargā no vibrācijām.
Vēl viens triks ir izmantot zibspuldzi, lai apgaismotu kustīgu transportlīdzekli — šādā gadījumā papildus gaismas ceļu uzņemšanai arī automašīna, motocikls, vilciens vai velosipēds tiek jauki eksponēts. Zibspuldze ir jāiestata ekspozīcijas beigu zibspuldzes sinhronizācijas režīmā, lai tā tiktu palaista ekspozīcijas beigās, nevis sākumā. Ja zibspuldze tiek aktivizēta kā parasti ekspozīcijas sākumā, gaismas ceļi drīzāk būs redzami transportlīdzekļa priekšpusē, nevis aiz tā.
Kā veikt panoramēšanu ar kameru
Strādājot ar lielāku ekspozīcijas laiku, lai panāktu izpludinātu kustību, kameras izkustēšanās vienmēr rada draudus, ka arī galvenais objekts būs izplūdis, jo īpaši ar telefoto objektīviem. Lieliski var palīdzēt attēla stabilizēšana. Dažiem Canon IS (Image Stabilizer, attēla stabilizācija) objektīviem ir automātiskā panoramēšanas noteikšana, kas piemēro korekcijas vertikālā plaknē, kad panoramējat horizontāli.
Citiem Canon IS objektīviem ir pārslēdzami dubultā režīma stabilizētāji, kur 1. režīms ir statiskiem kadriem, bet 2. režīms ir panoramēšanai. Dažiem objektīviem, piemēram,Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM un EF 70-200mm f/4L IS II USM, ir pārslēdzams pat trešais stabilizācijas režīms, kas veic stabilizāciju tikai reālas ekspozīcijas laikā. Tas var atvieglot sekošanu objektiem ar haotisku kustību skatu meklētājā.
Canon EOS R5 un R6 kamerām ir arī IBIS (in-body Image Stabilisation, attēla stabilizācija kameras korpusā). Tā var darboties tandēmā ar optiski stabilizētu objektīvu attēlu stabilizēšanu, panākot vēl vienmērīgāku darbību.
Lai uzzinātu vairāk, izlasiet mūsu ceļvedi Panoramēšanas padomi kadriem ar spraigu darbību.
Kā pievienot kustību kadriem ar vairākām ekspozīcijām
Vairākām jaunākajām EOS kamerām, tostarp Canon EOS 5D Mark IV un EOS R sistēmas kamerām, ir vairāku ekspozīciju (Multiple Exposure) funkcija. Varat to izmantot kopā ar nepārtrauktās uzņemšanas (Continuous Shooting) režīmu, lai uzņemtu vairākas darbības pakāpes vienā kadrā. Vislabākos rezultātus iegūsiet, ja starp objektu un fonu būs skaidra atšķirība, piemēram, gaišs objekts uz tumša fona vai otrādi. Plašāku informāciju skatiet ceļvedī Vairāku ekspozīciju fotografēšana (pieejams atsevišķās valodās).
Vēl viena iespēja ir izmantot zibspuldzi. Zibspuldzei Canon Speedlite EL-100 ir programmējams stroboskopiskais režīms. Ilgas ekspozīcijas laikā aktivizējot vairākas zibspuldzes sērijas, var uzņemt kustīgu objektu ar vairākiem punktiem tā ceļā pret nekustīgu fonu.
Kameras pārvietošana, lai videoklipus padarītu interesantākus
Filmas var izskatīties dinamiskākas, ja uzņemšanas laikā pārvietojaties ar kameru, nevis nofiksējat to vienā vietā uz trijkāja. Daudzām Canon DSLR un bezspoguļu EOS M un EOS R kamerām ir funkcija Movie Digital IS. Tas ir elektroniskās attēla stabilizēšanas veids filmu uzņemšanai, kas var noņemt kameras izkustēšanos un nodrošināt stabilākus rezultātus. Tas var darboties arī kopā ar attēlu stabilizēšanu objektīvos un Canon EOS R5 un R6 kameru korpusu attēlu stabilizēšanu.
Autors: Metjū Ričards (Matthew Richards)
Saistīti produkti
-
EOS 90D
Daudzfunkciju DSLR, kas ļauj jums piekļūt tuvāk, fotografēt ātrāk un uzņemt izcilus 32,5 megapikseļu attēlus. -
EOS 850D
Speriet soli tālāk radošajās izpausmēs, uzņemot skaistas detalizētas fotogrāfijas un satriecošus 4K video ar vieglo, iedvesmojošo un iepriecinošo DSLR kameru ar dažādajām savienojumu iespējām. -
EOS RP
Maza, viegla un intuitīva pilnkadra bezspoguļu kamera, kas paredzēta ceļošanai un ikdienas fotografēšanai. -
EOS R6
Neatkarīgi no tā, ko fotografējat, jūs to darāt, un EOS R6 sniedz jums iespēju būt radošam vēl neapjaustos veidos. -
Zibspuldze Speedlite EL-100
Vienkāršs veids, kā pievienot gaismu un iegūt dabisku rezultātu, kas līdzinās dienasgaismai. -
RF 70-200mm F2.8L IS USM
Svarīgs objektīvs profesionāļu tālummaiņas objektīvu trijniekā — RF 70-200mm F2.8L IS USM ir lielisks kompanjons ziņu, sporta un ceļojumu fotografēšanai.