Radoši padomi māksliniecisku bokē efektu radīšanai

Bokē efekts nav tikai izplūdis fons. TikTok satura veidotāja Rosie Lugg rāda, kā spēlēties ar gaismu un izgrieztām papīra detaļām, lai padarītu attēlus unikālus.
Roka tiek uzlikta uz kompaktdiska spīdīgās puses, un ap to ir redzami bokē zvaigznes formas efekti.

Bokē radošajās aprindās ir kļuvis par modes vārdu. Tulkojumā no japāņu valodas šis vārds nozīmē “izplūdums”, un ar to apzīmē attēlos izplūdušus apgabalus. Labs bokē efekts ir galvenais faktors tehnikā, kas ļauj izcelt galveno interešu punktu ainā, izpludinot apkārtni, tāpēc tas ir īpaši piemērots izmantošanai portretos un klusās dabas skatos. Plašāku informāciju par bokē efektu skatiet mūsu iesācēju pamācībā bokē efekta lietošanā.

Skaists bokē efekts ir galvenais Rosie Lugg fotografēšanas stila elements. Rosie ir ne tikai izcila fotogrāfe, bet arī aizrautīga TikTok satura veidotāja, un viņa publicē noderīgus video, kuros soli pa solim iepazīstina topošos fotogrāfus ar jauniem padomiem un paņēmieniem. Viņa skaidro, kā radoši pielietot bokē efektu, padarot to no vienkārša izplūduma par patiesi māksliniecisku efektu.

1. Izvēlieties komplektu

Lai iegūtu bokē efektu, ļoti svarīga ir spēja defokusēt ainas priekšplāna vai fona zonas. Ir jāizmanto sekls asuma dziļums, taču to var būt grūti panākt, ja fotografējat ar viedtālruni. Bokē efektu var viegli izveidot, izmantojot kameru ar lielu attēla sensoru, kāds ir daudzās Canon bezspoguļu kamerās, vai izmantojot objektīvus ar platu atvērumu vai pat teleobjektīvus.

Attēlus ar labu bokē efektu var iegūt, izmantojot jebkuru Canon kameru, un Rosie paļaujas uz savu Canon EOS 200D (tās pēctecis tagad ir Canon EOS 250D), taču pietiks arī ar pilnkadra kameru, piemēram, Canon EOS RP vai EOS R6. Ideāli, ja ir pieejams objektīvs ar fiksētu fokusa attālumu, un ir pieejami vairāki lieliski modeļi, piemēram, Canon EF 50mm F1.8 STM.

EOS R sistēmas opcijas ietver Canon RF 50mm F1.8 STM, kas nodrošina īpaši dabisku perspektīvu. Platākam skata leņķim piemērota izvēle ir Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, savukārt portretiem lieliska izvēle ir Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM. Kameras īsais teleobjektīva fokusa attālums nodrošina ērtu fotografēšanas attālumu, neaizsedzot objektu, un tam ir patīkama, nedaudz izlīdzināta perspektīva. Abiem šiem makro objektīviem ir ļoti īss minimālais fokusēšanas attālums, kas arī palīdz nodrošināt patiešām seklu asuma dziļumu.

Bokē efekta izskatu ietekmē arī objektīva diafragmas lapiņu skaits — izskatīta apļveida bokē efekta izveidei, jo vairāk, jo labāk. Kamerai Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM un Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM ir deviņas diafragmas lapiņas, bet Canon RF 50mm F1.8 STM — septiņas.

2. Izgrieziet un pielīmējiet

Roka kas zīmē līniju ap objektīvu, kurš novietots uz papīra lapas ar priekšpusi uz leju.

Rosie stāsta: “Šablonam ir jāatbilst objektīva priekšpusei, tāpēc visvienkāršāk ir uzzīmēt ap to līniju un izgriezt.” © Rosie Lugg

Roka tur fotoaparātu Canon EOS 200D un fonā ir siena, uz kuras ir lampiņu virtene. Uz objektīva ir novietots šablons zvaigznes formā.

Lai nevajadzētu izmantot līmlenti un objektīvs nekļūtu lipīgs, kāpēc gan neizmēģināt Rosie piedāvāto metodi ar locīšanu. “Es izgriezu šablonu ar atlokāmiem izciļņiem un nostiprināju to ar matu gumiju, lai tas turētos vietā." © Rosie Lugg

“Man patīk kadriem pievienot nedaudz maģisku efektu ar pielāgotas formas bokē elementiem,” turpina Rosie. “Arī tos var vienkārši izveidot. Vienkārši paņemiet papīra lapu vai kartona gabalu un nolieciet to uz galda, tad novietojiet uz tā objektīvu ar priekšējo daļu uz leju un uzzīmējiet kontūru pa perimetru. Pēc tam izgrieziet pa kontūru, atstājot izciļņus, ko varēsit pārlocīt pār objektīva galu. Tos var izmantot, lai ar gumiju nostiprinātu šablonu vietā.”

“Šim projektam es izmantoju divus dažādus šablonus,” saka Rosie. “Kadram, kurā redzama krūzes ar garaiņiem un mīlas sirsniņām, (zemāk) es izveidoju sirds formas šablonu, bet pašportretam izvēlējos zvaigznes formu.” Sirds formas bokē efekts piešķirs jūsu kāzu vai Valentīndienas attēliem patiesi romantisku noskaņu, savukārt zvaigznes jauki papildinās dzimšanas dienas kadrus vai gadskārtu svētkiem.”

“Atkarībā no izmantotās kameras un objektīva, iespējams, nāksies mēģināt un kļūdīties, nosakot pareizo šablona lielumu, lai panāktu labāko efektu, taču galu galā iegūtais rezultāts būs tā vērts,” piebilst Rosie. “Objektīviem ar īsāku fokusa attālumu, piemēram, Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, mēģiniet izmantot mazākus šablonus.”

3. Izgaismojiet to

Bokē mīlas sirsniņu virkne šķietami peld garaiņos virs melnbaltas krūzes.

Lai uzņemtu šo kadru ar īpašo noskaņu, Rosie aiz krūzes ar garaiņiem novietoja lampiņu virteni, kas, pateicoties rūpīgi izgrieztam šablonam virs objektīva, radīja sirds formas bokē efektu. Uzņemts ar Canon EOS 200D (tās pēctecis tagad ir Canon EOS 250D) ar Canon EF 35mm f/1.4L II USM objektīvu un iestatījumiem 1/250 s, f/1.4 un ISO400. © Rosie Lugg

Kamera uz statīva, kas novietota krūzes un lampiņu virtenes priekšā.

Rosie izmantoja vienu gaismas avotu krūzei un blakus novietoja kameru uz statīva. Viņa izvēlējās platu atvērumu, kas palīdz samazināt asuma dziļumu. “Lampiņu virtene ir aptuveni 3–4 metru attālumā no krūzes. Jo tālāk novietosiet lampiņas, jo neskaidrāk tās izskatīsies,” viņa piebilst. © Rosie Lugg

“Lai attēlā izveidotu bokē formu, ir nepieciešams apgaismojums. Katrs defokusētais apgaismojums veidos šablona formu, tāpēc lieliska izvēle ir lampiņu virtene fonā. Pakariniet tās rindā vai grupā atkarībā no vēlamā rezultāta. Lai izgaismotu galveno priekšplāna objektu, ir nepieciešama viens spilgtākas gaismas avots. Neuztraucieties, ja jums nav foto apgaismojuma. Pietiks ar galda lampu vai istabas apgaismojumu, vai pat varat izmantot dienas gaismu, kas ieplūst pa logu.”

Rosie labprāt pievieno arī krāsas. “Viens no maniem iecienītākajiem trikiem ir izmantot vecu kompaktdisku, kas atstaro galveno gaismu, piešķirot objektam dažādas krāsas. Varat mainīt diska novietojumu un leņķi, lai pielāgotu efektu.”

4. Izvēlieties iestatījumus

“Lai maksimāli palielinātu fona izplūdumu, izmantojiet visplašāko objektīva diafragmas atvērumu,” iesaka Rosie. “Es parasti fotografēju manuālajā (M) režīmā. Vispirms izvēlieties mazāko f-skaitli, pēc tam izvēlieties pietiekami lielu slēdža ātrumu, lai izvairītos no izpludinātām kustībām. Portretu uzņemšanai vislabāk ir novietot kameru uz statīva un izmantot slēdža ātrumu vismaz 1/125 s, savukārt klusās dabas attēliem bez kustībām var izmantot arī lēnāku slēdža ātrumu. Priekšskatiet attēlu elektroniskajā skatu meklētājā (EVF) vai bezspoguļa kameras aizmugurējā ekrānā vai DLSR kameras aizmugurējā ekrānā Live View režīmā un palieliniet ISO iestatījumu, ja attēls šķiet pārāk tumšs. Es ar savu Canon EOS 200D cenšos nepārsniegt ISO 400, lai kadri izskatītos pēc iespējas detalizētāki un bez trokšņiem, taču ar jaunākajām Canon EOS R System bezspoguļu kamerām varat izmantot arī lielāku iestatījumu.”

5. Iemūžiniet attēlā arī sevi

Sieviete priekšplānā skatās uz gaismu, noliekusies pāri krēslam, un rokās tur viedtālruni.

Uzņemot savu pašportretu, Rosie izmantoja tālruņa lietotni Canon Camera Connect, lai kontrolētu kameras autofokusu. © Rosie Lugg

Sievietes pašportrets ar galvu, noliektu uz vienu pusi, un zvaigžņveida bokē efektu grupu viņai aiz muguras.

Šeit ir gatavais pašportrets, kas uzņemts ar vienu gaismas avotu, kurš izgaismo Rosie galvu un plecus, un zvaigžņveida bokē efektu, ko rada fona gaismas. Uzņemts ar Canon EOS 200D (tās pēctecis tagad ir Canon EOS 250D) ar Canon EF 35mm f/1.4L II USM objektīvu un iestatījumiem 1/125, f/1.4 un ISO200. © Rosie Lugg

“Pašportreta uzņemšanai es varētu izmantot daudzās Canon kamerās pieejamo grozāmo ekrānu, taču es labprātāk izmantoju tālruņa lietotni Canon Camera Connect,” piebilst Rosie. “Ar to viss ir tik vienkārši. Tālrunī var reāllaikā priekšskatīt attēlu un pieskarties ekrānam, lai izvēlētos autofokusa punktu. Uzņemot portretu, parasti objektīvam vistuvāk atrodas acis. Noderīga ir arī kameras divu sekunžu aizkaves funkcija. Tā sniedz pietiekami daudz laika, lai noliktu tālruni un iepozētu pirms kadra uzņemšanas.”

6. Laiks izklaidēm

Sievietes pašportrets ar zvaigžņu formas bokē efektu, kas iegūts, pateicoties lampiņu virtenei, kuras sakārtas grupā viņai aiz muguras, un priekšplānā redzams viņas sejas atspulgs.

Šai pašportreta versijai Rosie izmantoja vecu kompaktdisku: “Ne tikai, lai pievienotu krāsu, bet arī lai radītu atspulgu, kas kadram piešķir papildu radošu gaisotni.” Uzņemts ar Canon EF 35mm f/1.4L II USM objektīvu un iestatījumiem 1/125, f/1.4 un ISO200. © Rosie Lugg

Divas rokas ar gredzeniem, ar zvaigznes formas bokē efektu fonā.

Rosie ir liela eksperimentu piekritēja. “Rokas var būt interesants un izteiksmīgs priekšplāna objekts,” viņa skaidro. “Man patīk spēlēties ar dažādiem žestiem un formām.” Uzņemts ar Canon EOS, ar Canon EF 35mm f/1.4L II USM objektīvu un iestatījumiem 1/125, f/1.4 un ISO200. © Rosie Lugg

Kad ir apgūtas pamatiemaņas, varat izmantot tos pašus paņēmienus, lai padarītu iespaidīgākus arī draugu un ģimenes portretus. Rosie saka, ka ir vērts paspēlēties ar iestatījumiem. “Varat krasi mainīt attēlu izskatu un iespaidu, tikai nedaudz mainot fotografējamā objekta un kameras novietojumu vai fotografējot no dažādiem leņķiem.” Vēl lielāku iespaidu var panākt, mainot attālumu starp priekšplāna objektu un fona apgaismojumu. Noskaņas radīšanai man patīk izmantot papildu rekvizītus un dažādu krāsu apgaismojumu. Vienkārši ļaujiet vaļu iztēlei.”

Vai jūs iedvesmoja šie radošie paņēmieni? Noskatieties Rosie padomus skaistu apgaismojums efektu iegūšanai, izmantojot bokē formas, pakalpojumā TikTok un pēc tam mēģiniet saviem attēliem pievienot dažus interesantus efektus. Dalieties ar iegūtajiem attēliem, pievienojot mirkļbirku #FreeYourStory un birku @canonemea.


Autors: Metjū Ričardss (Matthew Richards)

Saistīti produkti

Saistītie raksti

Radoši paņēmieni sociālajiem tīkliem

Divi TikTok fotogrāfi dalās ar svarīgiem padomiem, kā radīt attēlus, kas atšķiras no pārējiem.

Pasaku stila portreti

Desmit eksperta padomi atmiņā paliekošu mistisku attēlu veidošanai ar Roziju Hārdiju (Rosie Hardy).

Izveidojiet savu mājas studiju

Atklājiet, kā radoši strādāt ar zibspuldzi un uzņemt iespaidīgus portretus, iekļaujoties nelielā budžetā.

Kā izveidot pārsteidzošu bokē efektu

Iepazīstieties ar šiem padomiem un paņēmieniem, lai skaisti izpludinātu fonu.