FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

Kā apgūt slēdža ātruma izmantošanu

Jūsu Canon kameras slēdža ātrums ir viens no trim iestatījumiem, kas nosaka ekspozīciju, un arī svarīgākais elements kustības uzņemšanai. Šie vienkāršie ieteikumi jums palīdzēs to apgūt.
Bezceļu motocikls ātri brauc cauri peļķei, radot ūdens šalti; vienā pusē notupies fotogrāfs, kas nomērķējis Canon kameru motobraucēja virzienā.

Viens veids, kā mainīt attēla vispārējo ekspozīciju, ir kameras slēdža ātruma mainīšana. Tam ir arī radošs pielietojums, jo varat kontrolēt attēlos redzamo kustības izpludinājumu (vai nepieļaut izpludinājumu).

Lūk, pieci padomi, kā izmantot slēdža ātrumu un labāk uzņemt aktīvas darbības attēlus neatkarīgi no tā, vai fotografējat sporta dienu skolā ar Canon EOS R100 kameru (kuras slēdža ātrums ir līdz 1/4000 s) vai savvaļas dzīvniekus ar Canon EOS R7 kameru (kuras lielais slēdža ātrums sasniedz pat 1/16 000 s).

Ar Canon EOS R10 kameru, kurā iestatīts 1/2000 s liels slēdža ātrums, nofotografēts zelta retrīvers skrienam kameras virzienā.

Canon EOS R10 kameru slēdža ātrums sasniedz pat 1/4000 s (mehāniskais aizslēgs) vai līdz pat 1/16 000 s (elektroniskais aizslēgs), kas ir vairāk kā pietiekami, lai uzņemtu asus kadrus ar ātras darbības attēlojumu, piemēram, sportošanu vai dzīvniekus kustībā. Uzņemts ar Canon EOS R10 kameru un Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM objektīvu ar 100 mm, 1/2000 s, f/2.8 un ISO 320.

Kas ir slēdža ātrums?

Slēdža ātrums ir tas, cik ilgi kameras aizslēgs ir atvērts un tādējādi cik ilgi sensors ir pakļauts gaismai. Jo ilgāk aizslēgs ir atvērts, jo vairāk gaismas piekļūst sensoram un jo gaišāks ir attēls.

Slēdža ātrums ir viens no elementiem ekspozīcijas trīsstūrī — trijos faktoros, kas nosaka attēla ekspozīciju. Pārējie divi ir diafragmas atvērums un ISO iestatījums. Diafragmas atvērums ir tas, cik plats vai šaurs ir objektīva atvērums, kas arī ietekmē to, cik daudz gaismas piekļūst sensoram. ISO iestatījums kontrolē sensora jutību pret gaismu — lielāks ISO rada gaišākus attēlus, taču parasti tas izraisa palielinātu attēla troksni.

Izmantojot lielu slēdža ātrumu, piemēram, 1/1000 s (tas nozīmē, ka aizslēgs ir atvērts tikai milisekundi), ir iespējams nofiksēt kustību objektam, kas ātri pārvietojas, piemēram, ātri braucošu motociklistu. Tomēr liels slēdža ātrums nozīmē to, ka kamerā iekļūst mazāk gaismas, tāpēc parasti tiek paplašināts diafragmas atvērums vai palielināts ISO, tā iegūstot labi eksponētus attēlus. Izmantojot mazu slēdža ātrumu, piemēram, vienu sekundi, braucošais motociklists attēlā būs izpludināts.

Canon kameras aizmugures ekrānā redzams slēdža prioritātes (Tv) režīms.

Lai varētu manuāli regulēt slēdža ātrumu, iestatiet kameru slēdža prioritātes režīmā (Tv) vai manuālajā (M) režīmā.

1. Kontrolējiet slēdža ātrumu

Lielākajai daļai EOS kameru ir pieejams īpašais sižeta režīms “Sports”, kas automātiski pielāgo kameras ekspozīciju un fokusēšanas iestatījumus atbilstoši kustīgu objektu fotografēšanas vajadzībām. Ar šo režīmu var panākt lieliskus rezultātus, taču varat pārņemt vadību savās rokās, ja vēlaties kļūt radošāki, radīt konkrētu efektu vai noregulēt kameru atbilstoši noteiktiem apstākļiem, piemēram, ja turat kameru rokās un uzņemat ātrā kustībā objektu no liela attāluma.

Lai varētu manuāli regulēt slēdža ātrumu, iestatiet kameru Aizslēga prioritātes režīmā (vai Tv jeb “Time Value” (laika vērtības) režīmā). Slēdža ātrumu var iestatīt, griežot kameras galveno ripu vai izmantojot skārienekrānu, kas pieejams daudzās EOS kamerās, tostarp EOS R50 un EOS R8. Kamera automātiski pielāgos diafragmas atvērumu, lai nodrošinātu standarta ekspozīciju. Ja vēlaties pārņemt vadību savās rokās, pārslēdziet kameru uz manuālo režīmu (M) un varēsiet izvēlēties jebkādu iestatījumu kombināciju.

Dažādos modeļos ir atšķirīgs lielākais slēdža ātrums, turklāt to ietekmē arī izvēlētais aizslēga veids (kad izvēle ir pieejama) — mehāniskais vai elektroniskais aizslēgs. Mehāniskais aizslēgs Canon EOS kamerā parasti sasniedz pat 1/4000 s vai 1/8000 s, savukārt elektroniskais aizslēgs modernos bezspoguļa EOS R sistēmas modeļos var būt vēl ātrāks — līdz 1/64 000 s EOS R3 modelī. Garākais automātiski iestatītais slēdža ātrums ir 30 sekundes. Ja vēlaties ilgākas ekspozīcijas, piemēram, lai fotografētu salūtu vai gaismas strēles, varat iestatīt “Bulb” režīmu. Šajā režīmā aizslēgs atveras brīdī, kad nospiežat slēdža pogu, un paliek atvērts līdz brīdim, kad to nospiežat vēlreiz.

Ar Canon EOS R10 kameru un lielu slēdža ātrumu uzņemts fotoattēls, kurā redzama ielu dejotāja ar augstu paceltu kāju un vienu roku uz zemes.  Fonā ir četri citi cilvēki un garu palmu puduris.

Šeit izmantotais 1/3200 s slēdža ātrums bija pietiekams, lai nofiksētu kustību, taču tik un tā ir redzams neliels kustības aizmiglojums, piemēram, ap dejotājas pēdām. Pateicoties objektīvā iestrādātajam optiskajam attēla stabilizatoram, nekustīgie elementi ainā ir ļoti asi. Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM objektīvu ar 18 mm, 1/3200 s, f/4.5 un ISO 400.

Ar Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektīvu uzņemts ass, pietuvināts attēls, kurā redzami airētāji ūdenī.

Jo vairāk pietuvināt objektu, jo pamanāmāka kļūst jebkāda kameras izkustēšanās. Tomēr šī problēma ir efektīvi samazināta ar 4,5 pakāpju optisko attēla stabilizāciju objektīvā RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, kas ļauj fotogrāfam izmantot ne pārāk lielu slēdža ātrumu (1/2000 s) un joprojām asi nofotografēt pat ūdens piles ar 100 mm fokusa attālumu. Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektīvu ar 100 mm, 1/2000 s, f/6,3 un ISO 500.

2. Novērsiet kameras vibrācijas

Izvēloties slēdža ātrumu, jāapsver divas lietas: vai slēdža ātrums ir pietiekami liels, lai, turot kameru rokās, izvairītos no izpludinājumiem, ja kamera izkustēsies, un tas, cik ātri kustas fotografējamais objekts.

Slēdža ātrums, kas nepieciešams, lai izvairītos no kameras izkustēšanās, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no tā, cik vējains ir laiks un vai izmantojat objektīvu vai kameru ar iebūvētu attēlu stabilizēšanu. Taču visbūtiskākais faktors ir objektīva fokusa attālums. Jo vairāk pietuvināt objektu, jo pamanāmāka kļūst jebkāda kameras vibrācija.

Vispārpieņemts veids, kā novērst šo problēmu, ir censties izmantot tādu slēdža ātrumu, kas ir pretējs efektīvajam fokusa attālumam, vai vēl ātrāku. Tātad ar 50 mm objektīva iestatījumu, izmantojiet 1/50 s vai lielāku ātrumu, savukārt ar 200 mm objektīva iestatījumu, izmantojiet 1/200 s vai lielāku ātrumu. Tālāk jums jāņem vērā arī objekta kustības ātrums — turpiniet lasīt!

Izpludināts kadrs ar motobraucēju uz bezceļu motocikla; fons ir fokusēts.

Iestatot slēdža ātrumu, kas jums varētu šķist diezgan ātrs, 1/200 s, var uzņemt kadru, kurā panākts lielisks ātri garām braucošā objekta efekts, bet netiek detalizēti uztverts motocikls vai motociklists. Uzņemts ar Canon EOS 90D kameru un Canon EF-S 10-18mm f4.5-5.6 IS STM objektīvu ar 11 mm, 1/200 s, f/14 un ISO 1250.

Ass kadrs ar motobraucēju uz kustībā esoša bezceļu motocikla; fons un motobraucējs ir fokusēti.

Iestatot ātrumu 1/1000 s, darbība tiek asi iemūžināta kadrā. Ievērojiet arī to, kā diafragmas atvērums ir paplašināts uz f/5.6, lai saglabātu pareizu ekspozīciju. Uzņemts ar Canon EOS 90D un Canon EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM objektīvu ar 18 mm, 1/1000 s, f/5,6 un ISO 1250.

3. Iemūžiniet kustību, izmantojot lielu slēdža ātrumu

Kustīga objekta skaidrai nofotografēšanai nepieciešamais slēdža ātrums ir atkarīgs no objekta attāluma līdz kamerai, no tā kustības virziena un ātruma, taču, visdrīzāk, būs jāizmanto lielāks slēdža ātrums, nekā jums liekas. Ar slēdža ātrumu 1/250 s var skaidri nofotografēt objektu lēnā kustībā (piemēram, ejošu cilvēku), taču, lai varētu skaidri uzņemt attēlus ar ātrākiem objektiem (piemēram, ar lidojošiem putniem un ātri braucošām automašīnām), būs jāizmanto vēl lielāks iestatījums — 1/1000 vai pat 1/4000 s. Lai saglabātu pareizu ekspozīciju, kad izmantojat lielāku aizslēga ātrumu, var nākties palielināt ISO iestatījumu, īpaši tad, ja fotografējat sporta pasākumus un savvaļas dzīvniekus.

Spraigas darbības asas iemūžināšanas trūkums var būt tas, ka tā vairs neizskatās pēc spraigas darbības. Kustīgu objektu attēli bieži vien izskatās dinamiskāki, ja objekts ir fokusā, bet fons ir izpludināts. Lai panāktu šādu efektu, gādājiet, lai slēdža ātrums būtu tik mazs, ka fons tiek nedaudz izpludināts, un virziet kameru līdzi objektam tā kustības ātrumā. To sauc par panoramēšanu — par to uzziniet vairāk mūsu parocīgajā panoramēšanas ceļvedī.

Ar Canon EOS R7 kameru uzņemts fotoattēls ar motociklistu, kas attēlots fokusēti uz izpludināta fona, jo fotogrāfs ar kameru panoramēja, sekojot objekta kustībai.

Izmantojot salīdzinoši mazu slēdža ātrumu un ar kameru panoramējot, lai sekotu kustībā esošam objektam, tiek iegūts fokusēts objekts uz izpludināta fona, kas attēlā redzamajai darbībai piešķir dinamiskāku raksturu. Uzņemts ar Canon EOS R7 un Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM objektīvu ar 363 mm, 1/160 s, f/10 un ISO 100.

Fotoattēls ar skeitbordistu, kas attēlots fokusēti uz izpludināta fona, jo fotogrāfs ar kameru panoramēja, sekojot objekta kustībai.

Panoramēšanas paņēmiens ir ļoti noderīgs dažāda veida aktīvas darbības fotografēšanai — no sporta līdz pat savvaļas dzīvniekiem. Galvenais ir pretoties vēlmei fiksēt darbību no nekustīgas pozīcijas. Tā vietā jāizmanto pietiekami mazs slēdža ātrums, lai radītu izpludinātas kustības iespaidu, vienlaikus līdzvērtīgā ātrumā sekojot objekta kustībai. Uzņemts ar Canon EOS RP kameru (tās pēctece ir EOS R8) un Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektīvu ar 26 mm, 1/30 s, f/16 un ISO 100.

4. Slēdža ātrums video uzņemšanai

Noderīgs princips video filmēšanā ir iestatīt aptuveni 1/2R lielu slēdža ātrumu, kur “R” ir kadru ātrums, ar kādu uzņemat. Piemēram, filmējot 4K 60p video ar Canon EOS R10 kameru, ideālais slēdža ātrums ir aptuveni 1/125 s — mazliet vairāk par divkāršu 60fps ātrumu, ar kādu uzņem kamera. Tas novērš izpludinājumu, ko rada pārāk mazs slēdža ātrums, taču videoieraksts neizskatās saraustīts (pretēji tam, kā būtu, ja tiktu izmantots lielāks slēdža ātrums).

Ūdens krīt lejup pa lielām, sūnu klātām klintīm. Kameras mazā slēdža ātruma dēļ ūdens attēlojums ir izpludināts.

Ja novietosiet kameru uz trijkāja, lai tā neizkustētos, un izmantosiet ilgu ekspozīciju (mazu slēdža ātrumu), tad visi kustīgie objekti, piemēram, šis ūdenskritums, attēlos būs izplūduši, ūdenim piešķirot klasiski pienaino efektu. Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu ar 35 mm, 1 s, f/22 un ISO 100.

5. Lai radītu kustīgu objektu izpludinājumu, izmantojiet mazus slēdža ātrumus

Varat izmantot salīdzinoši ilgu ekspozīciju — mazu slēdža ātrumu, ilgāku par sekundi, lai, piemēram, ar nolūku izpludinātu attēlu vai izpludinātu tikai kustīgos elementus citādi asā kadrā. Taču, lai šādā veidā kadrs netiktu pāreksponēts, ir jāiestata šaurāks diafragmas atvērums (lielāks f skaitlis, piemēram, f/16 vai f/22), mazāks ISO iestatījums vai jāizmanto ND filtrs, lai ierobežotu kamerā iekļūstošās gaismas daudzumu. Tad varat ekspozīcijas laikā kustināt kameru, šādi izpludinot visu fotoattēlu, vai nofiksēt kameru ar trijkāji, lai kadrā tiktu izpludinātas tikai kustīgās daļas. Lietojiet otro tehniku, lai, uzņemot dabas ainavu, viļņi un tekošs ūdens izskatītos maigāks, vai lai pilsētas vidē izpludinātu braucošus transportlīdzekļus un ejošu cilvēku pūļus.

Ja iestatītā ekspozīcijas vērtība ir ilgāka par 30 sekundēm, izmantojiet režīmu Bulb (Ilglaicīga ekspozīcija). Dažām Canon kamerām uz režīmu ripas ir pieejams iestatījums “B”, savukārt citām kamerām vispirms ir jāiestata režīms “M” (Manuālais), lai varētu ritināt slēdža ātruma iestatījumus līdz opcijai “BULB” (Ilglaicīga ekspozīcija). Lai novērstu nevēlamu kustību risku, kad spiežat aizslēga pogu, var noderēt tālvadības taimeris vai ar vadu pieslēdzama tālvadības pults. Lai attālināti kontrolētu kameru ar viedtālruni, varat arī izmantot lietotni Canon Camera Connect.

Ja izpratīsiet slēdža ātrumu un tā kontroles principus, varēsiet izmantot savas kameras un objektīva iespējas pilnībā, lai vienmēr iegūtu lieliskus attēlus.


Autori: Markuss Hokinss (Marcus Hawkins) un Pīters Voliniskis (Peter Wolinski)

Saistītie produkti

Saistītie raksti

  • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

    Kā kontrolēt ekspozīciju

    Pārvaldiet diafragmas atvēruma, ekspozīcijas laika un ISO iestatīšanu.

  • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

    Fotografēšana ar panoramēšanu iesācējiem

    Uzziniet šajos padomos, kā panoramēt, lai iegūtu labākas spraigas darbības fotogrāfijas.

  • KUSTĪBAS FOTOGRAFĒŠANA

    Kustības uzņemšana fotogrāfijās

    Atklājiet, kā uzņemt kustību un piešķirt attēliem kustības sajūtu.

  • SPRAIGAS DARBĪBAS FOTOGRAFĒŠANA

    Labākie objektīvi spraigai darbībai

    Mūsu labāko objektīvu ceļvedis spraigas darbības fotografēšanai.