Gaisma ir vissvarīgākā fotografēšanas komponente, taču jautrībai nav jābeidzas, kad saule noriet. Izmantojot lukturīti vai citu gaismas avotu, pēc tumsas iestāšanās varat doties ārā un zīmēt attēlus, pārvietojot gaismas avotus, lai izveidotu jebkuras jums tīkamas formas. Šīs formas realitātē nevar redzēt, taču, izmantojot ilgu ekspozīciju, varat tās ierakstīt savā kamerā, lai izveidotu unikālus attēlus. Šo paņēmienu bieži dēvē par “zīmēšanu ar gaismu” vai “gaismas zīmējumu fotografēšanu”.
Iesācēja ceļvedis fotogrāfiju veidošanai ar gaismas zīmējumiem
Kas ir zīmēšana ar gaismu?
Maģija slēpjas kustībā. Iespējams, esat redzējis fotogrāfijas ar gaismas strēlēm. Parasti to pamatā ir automašīnu un citu transportlīdzekļu satiksme naktī, kas, braucot pa ceļiem, aiz sevis atstāj sarkanas un baltas gaismas strēles, kas vijas caur attēlu. Zīmēšanā ar gaismu izmanto to pašu ideju vēl radošākā līmenī — jums jāuzņemas atbildība par gaismu.
Līdzīgi kā ar gaismas strēlēm, jums jāizmanto ilga ekspozīcija, kas nodrošina pietiekami daudz laika, lai uzņemtu visu gaismas avota kustību. Atbilstoši savām vēlmēm varat veidot jebkādu kustību, izmantojot baltas vai krāsainas gaismas, lai veidotu gaismas zīmējumu.
Kas nepieciešams veiksmīgai zīmēšanai ar gaismu?
Lai gan zīmēšanā ar gaismu galvenā loma ir kustībai, parasti vēlas, lai vāji apgaismotais fons, ja tas ir redzams attēlā, izskatītos ass. Tāpēc kamera ir jāuzliek uz statīva vai citas stabilas platformas. Ja objektīvam ir optiskā attēla stabilizācija (Image Stabilisation, IS), parasti ilgstošas ekspozīcijas gadījumā labāk to izslēgt. Jaunākās kameras var noteikt, kad kamera ir novietota uz statīva, un izslēgt IS jūsu vietā.
Līdzīgi kā jebkuram fotografēšanas paņēmienam, arī zīmēšanai ar gaismu var būt nepieciešama zināma prakse. Var noderēt iespējamo kadru plānošana pirms saulrieta, lai varētu redzēt, kura kompozīcija izskatās vislabāk. Kad kļūst tumšs, novietojiet kameru uz statīva un pārslēdziet uz tiešā skata režīmu, lai varētu priekšskatīt kadru aizmugurējā LCD ekrānā.
Atšķirīga vide gaismas zīmējumiem var piešķirt citādu izskatu un noskaņu. Ja izmantojat salīdzinoši īsu ekspozīcijas laiku (aptuveni 10 sekundes) ar tumšu fonu, gatavajā attēlā tas parasti paliek tumšs, visu uzmanību pievēršot formām, ko veidojat ar lampu. Ilgāka ekspozīcija ar pilsētas ainavu naktī vai citu izgaismotu fonu kompozīcijai var piešķirt kontekstu, kā arī sniegt vietas un telpas sajūtu.
Laba prakse ir nepieskarties kamerai, fotografējot ar ilgu ekspozīciju, pat ja tā ir uzstādīta uz statīva, lai izvairītos no vibrāciju izraisītas attēla izplūšanas.
Kā jāiestata kamera?
Daudziem naktī uzņemtiem kadriem ir vēlams plašs diafragmas atvērums ar mazu f skaitli un lielu ISO iestatījumu, lai jūs varētu nofiksēt kustību ar lielu slēdža ātrumu. Zīmējot ar gaismu, jārīkojas pretēji, jo galvenais fotografēšanas objekts ir kustība.
Atlasiet kamerā manuālo (M) fotografēšanas režīmu un izmantojiet mazu ISO iestatījumu (100–200). Iestatiet mazu diafragmas atvērumu (aptuveni f/11) un slēdža ātrumu no 10 līdz 30 sekundēm atkarībā no tā, cik daudz laika nepieciešams gaismas zīmējuma izveidei.
Manuāli būs jāiestata arī fokusa attālums, tāpēc atlasiet MF režīmu. Iepriekš fokusējiet uz apgabalu, kurā izmantosiet lampu, lai izveidotu zīmējumu. Daudzās kamerās varat iespējot arī manuālu fokusa atzīmēšanu (MF Peaking), kas ir vizuāls palīglīdzeklis, lai parādītu, kuras attēla daļas ir ar asāko fokusu.
Labs radošais padoms ir manuāli atlasīt baltās krāsas balansa iestatījumu. Piemēram, izmantojot iestatījumus Daylight (dienasgaisma), Cloudy (apmācies), Shade (ēna) vai Tungsten (kvēlspuldzes), tiks efektīvi mainīta gaismas krāsas temperatūra, radot pakāpeniski siltāku vai vēsāku krāsu efektu. Ja jūsu kamerā pieejams RAW kvalitātes režīms, fotografējiet ar to, jo tas sniedz iespēju mainīt baltās krāsas balansa iestatījumu, kad attēlu apstrādā ar rediģēšanas programmatūru, piemēram, Canon Digital Photo Professional.
Sākumā vienkārši izmantojiet mūsu ieteiktos kameras iestatījumus un lukturīša vai viedtālruņa gaismu, lai izveidotu pamata formas vai, iespējams, pat uzrakstītu savu vārdu ar gaismu. Iespējams, jums būs jāizmanto īsāka vai ilgāka ekspozīcija, plašāks vai šaurāks diafragmas atvērums, lai iegūtu vēlamo efektu. Eksperimentējiet ar iestatījumiem un drīz vien sapratīsiet, kas izskatās vislabāk.
Kādu objektu un gaismas avotu izvēlēties?
Izmantojiet savu dārzu kā vietu, kur trenēties un iekomponēt kadru ar ziediem, kokiem vai citiem gleznainiem augiem. Ja vēlaties būt radošs, mēģiniet izmantot krāsainas plastmasas krūzītes vai salvetes, kas pielīmētas pie lukturīša, lai izveidotu gaismas zizli, ko ekspozīcijas laikā varat vicināt, veidojot krāsainas svītras un formas.
Spīdiniet lukturīti uz galveno fotografējamo objektu un iestatiet automātisko fokusēšanu uz to. Kad tas ir izdarīts, ieslēdziet MF režīmu, lai tiktu nofiksēts fokusa attālums. Ja nepieciešams, lai ekspozīcija ilgtu vairāk par 30 sekundēm, izvēlieties ilglaicīgo ekspozīciju “Bulb”, ja tā ir pieejama jūsu kamerā.
Kad ekspozīcija ir sākusies, sāciet ainā vicināt lukturīti vai citu gaismas avotu. Radošu krāšņumu var panākt ar krāsainām svētku lampiņām. Šos vai citus gaismas avotus var vicināt aiz fotografējamajiem objektiem, lai tie parādītos kā silueti. Ja konkrētai ainas daļai vēlaties pievienot papildu apgaismojumu, vienkārši uz dažām sekundēm pavērsiet pret to lukturīti, pēc tam pārejot uz puķu dobēm un citām vietām, lai izveidotu krāsainu fonu.
Dažkārt mazāk ir vairāk. Var šķist, ka laba ideja ir ļoti spilgta lukturīša izmantošana, tomēr ar maigākiem gaismas avotiem bieži var iegūt labākus rezultātus. Spēcīgu gaismu spīdinot tieši uz objektīvu, var rasties atspīdums, savukārt mazāk spoži lukturīši novērsīs šo risku. Arī LED tējas sveces un daudzkrāsainas LED lampas var ļoti labi noderēt, un mirgojošas LED lampas rada mainīgu pārtrauktu svītru efektu.
Var būt interesanti iesaistīt draugus un ģimeni, lai katrs no viņiem izmantotu lukturīti, apgaismojot interesējošās vietas ar papildu gaismu. Vienam lukturītim nav jānosedz viss objekts, jo ekspozīcijas laikā to varat pārvietot, lai selektīvi zīmētu ar gaismu dažādās vietās. Tas var ļoti labi noderēt, lai nakts laikā apgaismotu interesējošus punktus ainavās.
Papildu lukturīši un citi gaismas avoti var būt noderīgi, lai attēlā parādītu sevi vai citus cilvēkus. Varat arī mēģināt rakstīt vārdus vai zīmēt formas, piemēram, zvaigznes un sirdis. Vēl viena iespēja ir apvienot ilgu ekspozīciju ar īsu gaismas impulsu no Canon Speedlite zibspuldzes, lai panāktu pareizu portreta vai cita priekšplāna objekta ekspozīciju, vienlaikus nofiksējot tā kustību, tomēr gūstot iespēju radīt gaismas zīmējumus, izmantojot pārējo ekspozīciju.
Fotografējot sava prieka pēc, zīmēšana ar gaismu var būt interesants veids, kā paust savas radošās ieceres. Tai nav nepieciešamas dārgas kameras, objektīvi un piederumi. Viss nepieciešamais ir nedaudz laika, lai apgūtu tās pamatus. Drīz vien atklāsiet, ka veidojat ārkārtīgi savdabīgus attēlus ar patiesi unikālu izskatu un noskaņu.
Autors: Metjū Ričardss (Matthew Richards)
Saistītie produkti
-
EOS R6
Neatkarīgi no tā, ko fotografējat, jūs to darāt, un EOS R6 sniedz jums iespēju būt radošam vēl neapjaustos veidos. -
EOS R7
Izpētiet savvaļas dzīvniekus ar kameru, kas nodrošina sensacionālu ātrumu un attēlu kvalitāti ērti pārnēsājamā korpusā ar APS-C sensoru — tā konstruēta nākotnes lietošanas vajadzībām. -
EOS R10
Speriet nākamos soļus fotografēšanā un video veidošanā ar bezspoguļa EOS R sistēmas kameru, kuras konstrukcijas pamatā ir APS-C lieluma sensors. -
EOS 90D
Daudzfunkciju DSLR, kas ļauj jums piekļūt tuvāk, fotografēt ātrāk un uzņemt izcilus 32,5 megapikseļu attēlus. -
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Ideāls ikdienas objektīvs fotogrāfiem, kuri strādā ar pilnkadra bezspoguļu ierīcēm. Ērti lietojamā RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM ierīce ir viegla, kompakta un gatava uzņemt fotoattēlus jaunā līmenī. -
EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM
Universāls 18–135 mm tālummaiņas objektīvs ar STM tehnoloģiju. Uzņemot video, STM nodrošina vienmērīgu un klusu automātisko fokusēšanu, bet dinamiskais attēla stabilizators samazina vibrācijas.
Saistītie raksti
Kā kontrolēt ekspozīciju
Pārvaldiet diafragmas atvēruma, ekspozīcijas laika un ISO iestatīšanu.
Fotografēšana pieejamā apgaismojumā
Uzziniet, kā meklēt un uzņemt vislabāko gaismu, lai uzlabotu savu fotogrāfiju izskatu.
Portretu ar gaišu un tumšu fonu apgaismošana
Veidojiet klasiskus apgaismojuma uzstādījumus augstas kvalitātes portretiem ar noskaņu.
Septiņi padomi fotografēšanai vājā apgaismojumā
Iepazīstieties ar galvenajām metodēm asu fotogrāfiju uzņemšanai vājā apgaismojumā un labāko Canon aprīkojumu fotografēšanai vājā apgaismojumā.