Iesācēja ceļvedis fotogrāfiju veidošanai ar gaismas zīmējumiem

Zīmēšana ar gaismu nav tik sarežģīta, kā varētu šķist, un tai nepieciešams minimāls speciālais aprīkojums. Gūstiet prieku, eksperimentējot un veidojot skaistus attēlus, izmantojot šos padomus un paņēmienus.
Tuvplāna kadrs ar sievietes seju, kas pārklāta ar daudzkrāsainām gaismas strēlēm un uzņemta ar Canon EOS R6.

Gaisma ir vissvarīgākā fotografēšanas komponente, taču jautrībai nav jābeidzas, kad saule noriet. Izmantojot lukturīti vai citu gaismas avotu, pēc tumsas iestāšanās varat doties ārā un zīmēt attēlus, pārvietojot gaismas avotus, lai izveidotu jebkuras jums tīkamas formas. Šīs formas realitātē nevar redzēt, taču, izmantojot ilgu ekspozīciju, varat tās ierakstīt savā kamerā, lai izveidotu unikālus attēlus. Šo paņēmienu bieži dēvē par “zīmēšanu ar gaismu” vai “gaismas zīmējumu fotografēšanu”.

Kas ir zīmēšana ar gaismu?

Fotografējot satiksmes kustību ar ilgu ekspozīciju, ir radītas sarkanas un baltas svītras gar noslogoto ceļu.

Izmantojot ilgu ekspozīciju, var pārveidot braucošu automašīnu priekšējos un aizmugurējos lukturus baltās un sarkanās svītrās. Zīmēšanā ar gaismu tiek izmantots līdzīgs paņēmiens, bet jūs kontrolējat gaismas avotu. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM objektīvu ar 28 mm, 124 s, f/16 un ISO400. © Lorenz Holder — Canon vēstnieks

Maģija slēpjas kustībā. Iespējams, esat redzējis fotogrāfijas ar gaismas strēlēm. Parasti to pamatā ir automašīnu un citu transportlīdzekļu satiksme naktī, kas, braucot pa ceļiem, aiz sevis atstāj sarkanas un baltas gaismas strēles, kas vijas caur attēlu. Zīmēšanā ar gaismu izmanto to pašu ideju vēl radošākā līmenī — jums jāuzņemas atbildība par gaismu.

Līdzīgi kā ar gaismas strēlēm, jums jāizmanto ilga ekspozīcija, kas nodrošina pietiekami daudz laika, lai uzņemtu visu gaismas avota kustību. Atbilstoši savām vēlmēm varat veidot jebkādu kustību, izmantojot baltas vai krāsainas gaismas, lai veidotu gaismas zīmējumu.

Kas nepieciešams veiksmīgai zīmēšanai ar gaismu?

Sieviete pozē Canon kameras priekšā, kamēr vīrietis viņai aiz galvas spīdina gaismu.

Statīvs var patiešām palīdzēt, uzņemot ar ilgu ekspozīciju, jo jūs izvairīsieties no jebkādas kameras vibrācijas, lai saglabātu fotografējamā objekta un fona asumu.

Kameru savienojot ar tālruni vai planšetdatoru, izmantojot Canon Camera Connect lietojumprogrammu, var ne tikai kontrolēt kameru no attāluma, bet arī parādīt ekrānā to, ko redz jūsu objektīvs, lai jūs varētu pārliecināties, ka gaismas zīmējums ir labi iekomponēts un aizpilda kadru.

Lai gan zīmēšanā ar gaismu galvenā loma ir kustībai, parasti vēlas, lai vāji apgaismotais fons, ja tas ir redzams attēlā, izskatītos ass. Tāpēc kamera ir jāuzliek uz statīva vai citas stabilas platformas. Ja objektīvam ir optiskā attēla stabilizācija (Image Stabilisation, IS), parasti ilgstošas ekspozīcijas gadījumā labāk to izslēgt. Jaunākās kameras var noteikt, kad kamera ir novietota uz statīva, un izslēgt IS jūsu vietā.

Līdzīgi kā jebkuram fotografēšanas paņēmienam, arī zīmēšanai ar gaismu var būt nepieciešama zināma prakse. Var noderēt iespējamo kadru plānošana pirms saulrieta, lai varētu redzēt, kura kompozīcija izskatās vislabāk. Kad kļūst tumšs, novietojiet kameru uz statīva un pārslēdziet uz tiešā skata režīmu, lai varētu priekšskatīt kadru aizmugurējā LCD ekrānā.

Atšķirīga vide gaismas zīmējumiem var piešķirt citādu izskatu un noskaņu. Ja izmantojat salīdzinoši īsu ekspozīcijas laiku (aptuveni 10 sekundes) ar tumšu fonu, gatavajā attēlā tas parasti paliek tumšs, visu uzmanību pievēršot formām, ko veidojat ar lampu. Ilgāka ekspozīcija ar pilsētas ainavu naktī vai citu izgaismotu fonu kompozīcijai var piešķirt kontekstu, kā arī sniegt vietas un telpas sajūtu.

Laba prakse ir nepieskarties kamerai, fotografējot ar ilgu ekspozīciju, pat ja tā ir uzstādīta uz statīva, lai izvairītos no vibrāciju izraisītas attēla izplūšanas.

Kā jāiestata kamera?

Figūra, kas stāv tumsā un virpina lukturīšus, lai veidotu sarkanas un baltas gaismas strēles.

Kad kamera ir uzlikta uz statīva vai stabilas virsmas, pārslēdziet to uz manuālo (M) režīmu, iestatiet ISO uz 100 un nelielu diafragmas atvērumu, piemēram, f/11 vai lielāku. Eksperimentējiet ar dažādiem diafragmas atvērumiem un slēdža ātrumiem, nepārtraukti pārskatot uzņemtos kadrus kameras aizmugurējā ekrānā, lai saprastu, kā dažādi iestatījumi ietekmē rezultātu. Ņemiet vērā, ka, skatoties kameras ekrānā tumsā, kadri var izskatīties gaišāki, nekā tie ir patiesībā, tāpēc varat pielāgot ekrāna spilgtumu, lai to ņemtu vērā.

Daudziem naktī uzņemtiem kadriem ir vēlams plašs diafragmas atvērums ar mazu f skaitli un lielu ISO iestatījumu, lai jūs varētu nofiksēt kustību ar lielu slēdža ātrumu. Zīmējot ar gaismu, jārīkojas pretēji, jo galvenais fotografēšanas objekts ir kustība.

Atlasiet kamerā manuālo (M) fotografēšanas režīmu un izmantojiet mazu ISO iestatījumu (100–200). Iestatiet mazu diafragmas atvērumu (aptuveni f/11) un slēdža ātrumu no 10 līdz 30 sekundēm atkarībā no tā, cik daudz laika nepieciešams gaismas zīmējuma izveidei.

Manuāli būs jāiestata arī fokusa attālums, tāpēc atlasiet MF režīmu. Iepriekš fokusējiet uz apgabalu, kurā izmantosiet lampu, lai izveidotu zīmējumu. Daudzās kamerās varat iespējot arī manuālu fokusa atzīmēšanu (MF Peaking), kas ir vizuāls palīglīdzeklis, lai parādītu, kuras attēla daļas ir ar asāko fokusu.

Labs radošais padoms ir manuāli atlasīt baltās krāsas balansa iestatījumu. Piemēram, izmantojot iestatījumus Daylight (dienasgaisma), Cloudy (apmācies), Shade (ēna) vai Tungsten (kvēlspuldzes), tiks efektīvi mainīta gaismas krāsas temperatūra, radot pakāpeniski siltāku vai vēsāku krāsu efektu. Ja jūsu kamerā pieejams RAW kvalitātes režīms, fotografējiet ar to, jo tas sniedz iespēju mainīt baltās krāsas balansa iestatījumu, kad attēlu apstrādā ar rediģēšanas programmatūru, piemēram, Canon Digital Photo Professional.

Sākumā vienkārši izmantojiet mūsu ieteiktos kameras iestatījumus un lukturīša vai viedtālruņa gaismu, lai izveidotu pamata formas vai, iespējams, pat uzrakstītu savu vārdu ar gaismu. Iespējams, jums būs jāizmanto īsāka vai ilgāka ekspozīcija, plašāks vai šaurāks diafragmas atvērums, lai iegūtu vēlamo efektu. Eksperimentējiet ar iestatījumiem un drīz vien sapratīsiet, kas izskatās vislabāk.

Kādu objektu un gaismas avotu izvēlēties?

Lukturītis, pie kura piestiprinātas dažādu krāsu krūzītes.

Ja jums mājās nav daudzkrāsaina lukturīša, varat to viegli izveidot, izmantojot krāsainas plastmasas krūzītes vai līdzīgus krāsainus priekšmetus, piemēram, mazus trauciņus pārtikas uzglabāšanai, salvešu papīru vai daudzkrāsainas eglīšu lampiņas.

Tulpes dārzā, ko ierāmē gaismas strēles.

Kad strādājat ar kameru, kamēr citi cilvēki zīmē ar gaismu, mēģiniet izmantot ilglaicīgo ekspozīciju “Bulb”, kas ir ilgāka par 30 sekundēm, un periodiski pārklājiet objektīvu ar cepuri vai citu priekšmetu. Tas ļaus izveidot kompozīciju atsevišķos, selektīvos segmentos, nevis mēģināt uzņemt visu vienā nepārtrauktā secībā. Uzņemts ar Canon EOS 90D un Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM objektīvu ar 71 mm, 83 s, f/22 un ISO100.

Izmantojiet savu dārzu kā vietu, kur trenēties un iekomponēt kadru ar ziediem, kokiem vai citiem gleznainiem augiem. Ja vēlaties būt radošs, mēģiniet izmantot krāsainas plastmasas krūzītes vai salvetes, kas pielīmētas pie lukturīša, lai izveidotu gaismas zizli, ko ekspozīcijas laikā varat vicināt, veidojot krāsainas svītras un formas.

Spīdiniet lukturīti uz galveno fotografējamo objektu un iestatiet automātisko fokusēšanu uz to. Kad tas ir izdarīts, ieslēdziet MF režīmu, lai tiktu nofiksēts fokusa attālums. Ja nepieciešams, lai ekspozīcija ilgtu vairāk par 30 sekundēm, izvēlieties ilglaicīgo ekspozīciju “Bulb”, ja tā ir pieejama jūsu kamerā.

Kad ekspozīcija ir sākusies, sāciet ainā vicināt lukturīti vai citu gaismas avotu. Radošu krāšņumu var panākt ar krāsainām svētku lampiņām. Šos vai citus gaismas avotus var vicināt aiz fotografējamajiem objektiem, lai tie parādītos kā silueti. Ja konkrētai ainas daļai vēlaties pievienot papildu apgaismojumu, vienkārši uz dažām sekundēm pavērsiet pret to lukturīti, pēc tam pārejot uz puķu dobēm un citām vietām, lai izveidotu krāsainu fonu.

Parādītās gaismas ilga ekspozīcija, kur ar tuvināšanu un tālināšanu izveidotas zilas strēles.

Vēl viens veids, ka zīmēt ar gaismu, ir statisku gaismu fotografēšana ar ilgu ekspozīciju, kuras laikā kamera tiek pārvietota, lai izveidotu gaismas strēles. Mēģiniet pagriezt kameru no portreta orientācijas uz ainavas orientāciju vai pa pilnu apli. Ja izmantojat tālummaiņas objektīvu, varat arī tuvināt vai tālināt, lai citādi izveidotu gaismas strēles efektu. Uzņemts ar Canon EOS 5D Mark III (tās pēctecis tagad ir Canon EOS 5D Mark IV) un Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM objektīvu (tā pēctecis tagad ir Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM) ar 135 mm, 0,6 s, f/22 un ISO200.

Kadrs, kurā redzams gandrīz viss sievietes ķermenis, kuru ieskauj vairākas gaismas strēles.

Zīmēšanas ar gaismām apvienošana ar radošu portretu ir kļuvusi ļoti populāra sociālajos medijos. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektīvu ar 44 mm, 13 s, f/16 un ISO100.

Dažkārt mazāk ir vairāk. Var šķist, ka laba ideja ir ļoti spilgta lukturīša izmantošana, tomēr ar maigākiem gaismas avotiem bieži var iegūt labākus rezultātus. Spēcīgu gaismu spīdinot tieši uz objektīvu, var rasties atspīdums, savukārt mazāk spoži lukturīši novērsīs šo risku. Arī LED tējas sveces un daudzkrāsainas LED lampas var ļoti labi noderēt, un mirgojošas LED lampas rada mainīgu pārtrauktu svītru efektu.

Var būt interesanti iesaistīt draugus un ģimeni, lai katrs no viņiem izmantotu lukturīti, apgaismojot interesējošās vietas ar papildu gaismu. Vienam lukturītim nav jānosedz viss objekts, jo ekspozīcijas laikā to varat pārvietot, lai selektīvi zīmētu ar gaismu dažādās vietās. Tas var ļoti labi noderēt, lai nakts laikā apgaismotu interesējošus punktus ainavās.

Papildu lukturīši un citi gaismas avoti var būt noderīgi, lai attēlā parādītu sevi vai citus cilvēkus. Varat arī mēģināt rakstīt vārdus vai zīmēt formas, piemēram, zvaigznes un sirdis. Vēl viena iespēja ir apvienot ilgu ekspozīciju ar īsu gaismas impulsu no Canon Speedlite zibspuldzes, lai panāktu pareizu portreta vai cita priekšplāna objekta ekspozīciju, vienlaikus nofiksējot tā kustību, tomēr gūstot iespēju radīt gaismas zīmējumus, izmantojot pārējo ekspozīciju.

Fotografējot sava prieka pēc, zīmēšana ar gaismu var būt interesants veids, kā paust savas radošās ieceres. Tai nav nepieciešamas dārgas kameras, objektīvi un piederumi. Viss nepieciešamais ir nedaudz laika, lai apgūtu tās pamatus. Drīz vien atklāsiet, ka veidojat ārkārtīgi savdabīgus attēlus ar patiesi unikālu izskatu un noskaņu.



Autors: Metjū Ričardss (Matthew Richards)

Saistītie produkti

Saistītie raksti

Kā kontrolēt ekspozīciju

Pārvaldiet diafragmas atvēruma, ekspozīcijas laika un ISO iestatīšanu.

Fotografēšana pieejamā apgaismojumā

Uzziniet, kā meklēt un uzņemt vislabāko gaismu, lai uzlabotu savu fotogrāfiju izskatu.

Portretu ar gaišu un tumšu fonu apgaismošana

Veidojiet klasiskus apgaismojuma uzstādījumus augstas kvalitātes portretiem ar noskaņu.

Septiņi padomi fotografēšanai vājā apgaismojumā

Iepazīstieties ar galvenajām metodēm asu fotogrāfiju uzņemšanai vājā apgaismojumā un labāko Canon aprīkojumu fotografēšanai vājā apgaismojumā.