Rītausma un krēsla ir maģisks laiks. Šādos brīžos atdzīvojas festivāli, mainās pilsētas noskaņa un ir neskaitāmi daudz fotografēšanas iespēju. Tomēr detaļu uzņemšana nepietiekamā apgaismojumā var būt izaicinoša, jo īpaši lietojot sava viedtālruņa kameru.
Situācijās ar vāju apgaismojumu bezspoguļa vai moderno kompaktkameru radošie iestatījumi palīdz iegūt asus, detalizētus kadrus, kurus citādi grūti uzņemt. Šeit ir daži svarīgi padomi, kā uzņemt satriecošas fotogrāfijas vājā apgaismojumā.
Septiņi vērtīgi padomi fotografēšanai vājā apgaismojumā
1. Izmantojiet lielu diafragmas atvērumu (mazu f skaitli), lai ielaistu kamerā pēc iespējas vairāk gaismas.
Ja jums ir kamera ar manuālajiem iestatījumiem, diafragmas atvērumu varat kontrolēt ar diafragmas prioritātes (Av) režīmu. Diafragmas atvēruma iestatījums nosaka, cik daudz gaismas kamerā tiek ielaists. Vājā apgaismojumā kamerā jāielaiž pēc iespējas vairāk gaismas, lai būtu laba ekspozīcija un varētu uzņemt ainas detaļas. Lai to izdarītu, izmantojiet lielu diafragmas atvērumu (mazu f skaitli). Ja kadrs joprojām ir nepietiekami eksponēts (pārāk tumšs), izmantojot mazāku slēdža ātrumu, tiks ielaists vairāk gaismas, jo tiks palielināts ekspozīcijas laiks, tomēr pastāvēs izplūšanas risks — skatiet sadaļu tālāk par asu attēlu uzņemšanu.
Tomēr diafragmas atvēruma iestatījums ietekmē ne tikai ekspozīciju. Plašs diafragmas atvērums veido seklu asuma dziļumu — ar mazu f skaitli tikai šaura ainas daļa būs fokusā. Tas var lieliski noderēt, ja uzņemat portretus pirms rītausmas un vēlaties panākt patīkami izpludinātu fonu, tomēr, piemēram, ja vēlaties uzņemt īpašas pilsētas nianses krēslā, izmantojot šaurāku diafragmas atvērumu (lielāku f skaitli) tiks iegūts lielāks asuma dziļums un lielāka ainas daļa būs fokusā. Lai iegūtu labu ekspozīciju, jāmēģina izmantot mazāku slēdža ātrumu.
Protams, dažiem objektīviem ir plašāks vai “ātrāks” diafragmas atvērums nekā citiem. Izcila un kompakta izvēle EOS R sistēmas bezspoguļa kamerām ietver Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM un RF 16mm F2.8 STM objektīvu, lai uzņemtu platleņķa kadrus ar pilsētas ainām naktī un citām ainām vājā apgaismojumā. Canon RF 50mm F1.8 STM nodrošina parastāku perspektīvu (līdzīgu cilvēka acij) un ir lieliski piemērots neformālām ielu fotogrāfiju ainām, kas uzņemtas naktī, savukārt objektīvs RF 28-70mm F2.8 IS STM ar standarta tālummaiņu nodrošina lielāku daudzpusību ainām ar dažādu apgaismojumu.
2. Palieliniet ISO iestatījumu, lai uzlabotu gaismas jutību
Ja esat izmantojis plašu diafragmas atvēruma iestatījumu, bet redzat, ka attēls nav pietiekami gaišs, mēģiniet palielināt kameras ISO iestatījumu. Tas palielinās sensora jutību pret gaismu un ir noderīgs, fotografējot naktī bez zibspuldzes. Jo lielāks ISO skaitlis, jo lielāka jutība. Canon bezspoguļa kamerām un modernajām kompaktkamerām ir lielāki sensori, tāpēc tās veido labākus fotoattēlus ar lielu ISO nekā kameras ar mazākiem sensoriem, piemēram, viedtālruņu kameras.
Pilnkadra CMOS sensori bezspoguļa Canon kamerās, piemēram, EOS R8 un EOS R6 Mark II, sniedz tām iespēju nodrošināt ārkārtīgi augstu kvalitāti ar nelielu vai vispār neredzamu attēlu troksni vai graudainumu, izmantojot lielu ISO. Canon jaunāko APS-C formāta kameru, tostarp EOS R7, EOS R10 un EOS R50 sensori ir nedaudz mazāki, tomēr nodrošina detalizētus attēlus ar zemu trokšņa līmeni pat pie lieliem ISO iestatījumiem, tāpēc šīs kameras ir lieliski piemērotas fotografēšanai naktī bez statīva.
3. Attēlu asuma uzturēšana
Fotografējot bez statīva vājā apgaismojumā, var gadīties, ka iegūstat izplūdušus attēlus. Tas parasti notiek, ja izmantojat ilgāku ekspozīcijas laiku (mazāku slēdža ātrumu), lai uztvertu vairāk gaismas. Izmantojot plašāku diafragmas atvērumu, šeit ir vēl viena priekšrocība: jo vairāk gaismas iekļūst objektīvā, jo lielāku slēdža ātrumu varat izmantot. Tas ir svarīgi, jo lielāks slēdža ātrums nofiksē kustību — un jo ātrāku kustību vēlaties uzņemt, jo ātrāks slēdža ātrums nepieciešams, lai izvairītos no kustības izplūšanas. Labā apgaismojumā samērā nekustīgus objektus parasti var uzņemt, izmantojot slēdža ātrumu aptuveni 1/50 s, staigājošiem objektiem nepieciešams nedaudz lielāks ātrums — aptuveni 1/250 s, bet ātrākai darbībai noder 1/1000 s vai vēl lielāks ātrums. Vāja apgaismojuma apstākļos būs nepieciešams lielāks slēdža ātrums.
Nakts ainu režīms tādās kamerās kā EOS R50 palīdz uzņemt attēlus vājā apgaismojumā un naktī, kameru turot rokās — tas uzņem vairākus kadrus un apvieno tos, lai iegūtu gaišu attēlu bez izplūduma.
Papildus objekta kustībai ir jāņem vērā kameras izkustēšanās — jo lielāks fokusa attālums, jo grūtāk ir izvairīties no kameras izkustēšanās, fotografējot bez statīva. Vispārīgais likums ir tāds, ka jāsāk ar iestatījumu, kas ir apgriezti pretējs fokusa attālumam — ja ir 50 mm objektīvs, jāizmanto vismaz 1/50 sekundes vai lielāks slēdža ātrums; ja ir 600 mm objektīvs, jāizmanto 1/600 s utt. Izmantojot objektīvu ar optisko attēla stabilizāciju (IS), var izmantot mazāku slēdža ātrumu, joprojām panākot tādu pašu asumu.
Dažas Canon EOS R sistēmas kameras — tostarp EOS R7 un EOS R6 Mark II — ir aprīkotas ar korpusā ietvertu stabilizācijas sistēmu (IBIS), kas darbojas kopā ar objektīviem, kuriem ir attēla stabilizācija, veidojot ļoti asus attēlus ar ilgu ekspozīciju, ja uzņem ar kameru rokās. Varat arī izmantot vides objektus, lai samazinātu kameras izkustēšanos: mēģiniet atbalstīties pret sienu vai novietot kameru uz līdzenas virsmas. Ja jums ir statīvs, izmantojiet to, jo tas sniegs plašākas pielāgošanās iespējas.
4. Efektīvi izmantojiet baltās krāsas balansa iespējas
Canon kameru automātiskais baltās krāsas balansa iestatījums konsekventi nodrošina precīzus rezultātus, uzņemot dienas gaismā, un saglabā labu veiktspēju, fotografējot vājā apgaismojumā. Tomēr vāja apgaismojuma attēliem varat piešķirt stilistisku noskaņu, izmantojot citus iepriekš izveidotus baltās krāsas balansa iestatījumus, lai radītu īpašu noskaņu.
Piemēram, ja fotografējot pilsētas apgaismojumā krēslā izmanto kvēlspuldzes baltās krāsas balansa iestatījumu, mākslīgi apgaismotajām zonām tiek piešķirta neitrālāka krāsu temperatūra, kā arī tiek pastiprināta debesu zilā krāsa. Savukārt, ja vēlaties uzsvērt mākslīgā apgaismojuma siltumu, mēģiniet pārslēgt uz dienasgaismas baltās krāsas balansa iestatījumu.
Visas Canon EOS R sistēmas kameras var uzņemt attēlus RAW failu formātā. Izvēlieties to, un jūs varēsiet mainīt vai precīzi noregulēt baltās krāsas balansa iestatījumu attēlu pēcapstrādes laikā, izmantojot savu iecienīto RAW failu apstrādes programmatūru, tostarp Canon jaudīgo bezmaksas programmatūru Digital Photo Professional.
5. Gaismas efekti
Nakts kadriem varat piešķirt dinamiku ar gaismas strēlēm, izmantojot no braucošu transportlīdzekļu aizmugurējām gaismām līdz atrakciju parku neona apgaismojumam. Ja vēlaties nofotografēt gaismas kustību, jums nepieciešama ilga ekspozīcija — tas nozīmē, ka slēdža ātrums ir dažas sekundes vai vairāk un kamera atrodas uz statīva vai drošas virsmas. Eksperimentējiet ar dažāda laika ekspozīcijām. Izmantojiet kameras taimeri vai attālās uzņemšanas funkciju, lai nodrošinātu, ka kamera neizkustas, kad nospiežat slēdzi. Visas Canon EOS R sistēmas kameras ir aprīkotas ar Wi-Fi, kas sniedz iespēju mainīt iestatījumus un aktivizēt slēdzi no viedtālruņa, izmantojot Canon Camera Connect lietojumprogrammu.
6. Izmēģiniet nepārtrauktas uzņemšanas režīmu
Nepārtrauktas uzņemšanas režīms (dažās kamerās režīms Burst) uzņems ātru attēlu secību dažās sekundes daļās. Tas ir noderīgs, lai uzņemtu kustīgu objektu vai darbību, kas ilgst sekundes daļu. Ja jūsu kamerai ir šāds režīms, ieslēdziet to un pamēģiniet — tas palielinās iespējas iegūt tādus izcilus darbības attēlus vājā apgaismojumā, kādus vēlaties.
7. Labākās kameras fotografēšanai vājā apgaismojumā
Canon EOS R6 Mark II
Pilnkadra bezspoguļa kamera, ar kuru vājā apgaismojumā var uzņemt lieliskus attēlus
- Ļoti efektīva attēla stabilizācija, kas ietverta korpusā (IBIS)
- Savā klasē vadošā automātiskās fokusēšanas sistēma, kas strādā gandrīz vai pilnīgā tumsā
- Iespaidīga attēlu kvalitāte ar lieliem ISO iestatījumiem
Canon EOS R8
Jaudīga, maciņam draudzīga bezspoguļa kamera ar pilnkadra sensoru
- Pilnkadra attēla sensors lieliskai kvalitātei vājā apgaismojumā
- Uzlabota automātiskās fokusēšanas darbība vājā apgaismojumā
Canon EOS R50
Viegla bezspoguļa kamera, kas lieliski piemērota jaunajiem satura veidotājiem
- Kompakta bezspoguļa kamera ar iespaidīgām iespējām vājā apgaismojumā
- APS-C sensors ar lielu ISO diapazonu — lieliski piemērots fotografēšanas iesācējiem un videoemuāru veidotājiem
Canon EOS R10
Daudzpusīga APS-C bezspoguļa kamera
- Piedāvā radošu vadību ar kompakta dizaina kameru ielu fotografēšanai vājā apgaismojumā
- Izcila attēlu kvalitāte ar modernu automātisko fokusēšanu
Kamera Canon PowerShot SX740 HS LITE EDITION
Maza un eleganta, tomēr jaudīga
- Aprīkota ar milzīgu 40 reižu optisko tālummaiņu un pārsteidzošu 4K filmu izšķirtspēju
- Mazs 20,3 MP CMOS sensors ar augstu kvalitāti
- DIGIC 8 attēlu procesors augstas izšķirtspējas fotogrāfiju uzņemšanai
- Plašs nakts uzņemšanas režīmu klāsts, tostarp nakts aina no rokas
Canon PowerShot V10
Kompakta videoemuāru kamera ar funkcijām uzņemšanai vājā apgaismojumā
- Paredzēta videoemuāru veidotājiem — ar iebūvētu statīvu, lai nodrošinātu stabilitāti vāji apgaismotā vidē
- Uzņem spilgtu, stabilu materiālu vāja apgaismojuma apstākļos
Autors: Metjū Ričardss (Matthew Richards) un Džons Maršals (John Marshall)