Savvaļas dzīvnieku žanrs atšķiras no visiem citiem — katru brīdi ir iespēja atklāt neparasto, bet patiesais šī žanra skaistums slēpjas faktā, ka to var izmēģināt ikviens. Bijušais ugunsdzēsējs Pīts Lau (Pete Lau) kļuva par kaislīgu fotografēšanas entuziastu un to pierādīja šajā savvaļas dzīvnieku fotografēšanā kopā ar profesionālo dabas un ainavu fotogrāfu Gaju Edvardsu (Guy Edwardes) Vanagu saglabāšanas fondā (Hawk Conservancy Trust) Hempšīrā, Lielbritānijā.
Savvaļas dzīvnieku fotografēšana: profesionālis un amatieris izmēģina Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM
Pīts un Gajs bija vieni no pirmajiem, kas izmēģināja Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM — vieglu superteleobjektīvu ar līdz 800 mm fokusa attālumu, kas lieliski piemērots dzīvnieku un putnu fotografēšanai no jebkuras pozīcijas, tos neiztraucējot. Tas paredzēts nopietniem amatieriem un ietver diafragmas atvēruma diapazonu no f/6.3 līdz 9, 5,5 pakāpju optisko attēla stabilizatoru un zibenīgu automātisko fokusēšanu, kas nodrošina skaidru un asu attēlu neatkarīgi no mirkļa ilguma. Objektīvs RF 200-800mm F6.3-9 IS USM ir izstrādāts, lai izturētu mainīgus laikapstākļus, un tā aizsardzība pret putekļiem un mitrumu ir līdzvērtīga Canon profesionālajiem L sērijas objektīviem. Tam ir arī balts atstarojošs pārklājums, kas nodrošina uzticamu optikas darbību, fotografējot karstā saulē.
“Pārsteidzošākā šī objektīva īpašība ir tā diapazons,” saka Pīts, kurš iepriekš attālu objektu uzņemšanai izmantoja Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM un RF 800mm F11 IS STM. Ir neticami, ka tam ir 200–800 mm diapazons, un iespēja izmantot tikai vienu objektīvu, lai fotografētu objektu, kas vienā mirklī var būt metra attālumā, bet pēc brīža jau 40 m attālumā, sniedz man elastīgākas iespējas nekā divu objektīvu mainīšana. Objektīvs RF 200-800mm F6.3-9 IS USM nodrošina izcilus rezultātus, ļoti plašas iespējas un ir vērtīgs ieguvums, ņemot vērā tā cenu.”
Pīts Lau (Pete Lau)
“Pirmais pārsteigums ar objektīvu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM bija tā svars jeb tā trūkums,” Gajs piebilst. “Tas ir relatīvi kompakts un ārkārtīgi viegls, ņemot vērā tā fokusa attālumu. Fakts, ka tas uzņem ar diafragmas attālumu līdz f/9, ir diezgan labs kompromiss attiecībā uz attēlu veidu, ko varat uzņemt, ņemot vērā ietaupījumu uz svaru un izmēriem.”
Gajs izvēlējās objektīvu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM savienot ar savu Canon EOS R5, savukārt Pīts to savienoja ar EOS R7. Šeit Gajs un Pīts dalās savā pieredzē par savvaļas brīnumu uzņemšanu, un, lai gan viņi izmantoja objektīvu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, lai uzņemtu plēsīgos putnus, viņu sniegtā informācija ir attiecināma uz visām radībām.
Gajs Edvardss (Guy Edwardes)
1. Uzņemiet dzīvnieka acu līmenī
Gajs dod priekšroku dzīvnieku fotografēšanai to acu līmenī. “Ja objekts atrodas zālē, uz smiltīm vai ūdenī, tad es noguļos uz zemes vai fotografēju no iespējami zemākā leņķa,” viņš paskaidro. “Priekšplāns tiek jauki izkliedēts, un fons nav fokusā daudz ātrāk. Pat neliela 15–30 cm korekcija var radīt ievērojamu atšķirību attēla izskatā. Turklāt fotografējot plēsīgos putnus, tas ļauj paslēpt saites [kas piestiprinātas putna kājām].”
Pīts nevarēja nogulties uz zemes pat ar Gaja palīdzību. Par laimi, abi atrada risinājumu — Canon EOS R7 grozāmā skārienekrāna izmantošanu. “Turot kameru virs ratiņkrēsla sāniem un izmantojot ekrānu, Pīts varēja fotografēt no ļoti zema leņķa,” saka Gajs. “Viņa kamera nonāca varbūt 30 cm attālumā no zemes, un tas pilnībā izmainīja viņa attēlu izskatu.”
Pīts, kurš ir bijis aizrautīgs amatieris vairākus gadus, teica, ka parasti viņš tā nerīkojās. “Tas ir lieliski, jo tas man deva daudz lielāku elastību,” viņš saka.
2. Mainiet skatījumu, lai atrastu labāku fonu
“Pat tad, ja jums ir patiešām lielisks fotografējamais objekts, piemēram, pūce, dažkārt ar to nepietiek. Jums jādomā par fonu,” Gajs saka, paskaidrojot, ka pat maza kustība var radīt lielas atšķirības. “Objektīva RF 200-800mm F6.3-9 IS USM 800 mm sasniedzamība piedāvā ļoti šauru skata lauku, tāpēc jums tikai nedaudz jānoliec ķermenis, lai pilnībā mainītu fonu.”
Pīts bija patīkami pārsteigts, ka neliela ratiņkrēsla stāvokļa maiņa ļāva viņam ievērojami uzlabot kadru kompozīciju. “Es domāju, ka ir ievērojami jāpārvietojas, bet tā nav,” viņš saka. “Sākumā es ieguvu kadrus ar pārblīvētu fonu, kur šur un tur bija redzami zari, taču, tikai nedaudz pārvietojoties pa kreisi vai pa labi, radās liela atšķirība.”
3. Izmantojiet lielāko iespējamo sasniedzamību
Lai fotografētu savvaļas dzīvniekus, Gajs bieži izmanto Canon RF 600mm F4L IS USM objektīvu ar Canon Extender RF 1.4x pagarinātāju, bet viņu sajūsmināja objektīva RF 200-800mm F6.3-9 IS USM 800 mm sasniedzamība. “Runājot par objekta fiksēšanu, objektīvs RF 200-800mm F6.3-9 IS USM ļoti labi sekoja objektam pat vājā apgaismojumā,” viņš saka. “Bet, uzņemot no attāluma, lieliski ir tas, ka notiek ātrāka automātiskā fokusēšana. Iedomājieties, ka fotografējat jūsu virzienā lidojošu putnu ar 800 mm objektīvu. Tas ir tālu no jums, un automātiskajai fokusēšanai ir tikai nedaudz jāpārvietojas, lai tam sekotu. Lai kadrā iegūtu tāda paša lieluma putnu ar 300 mm objektīvu, tam jāatrodas daudz tuvāk. Tas nozīmē, ka objektīva elementam ir jāpārvietojas tālāk un ātrāk, lai tas būtu fokusā. Būtībā, jo lielāks ir fokusa attālums, jo vieglāka un efektīvāka fokusēšana.”
Objektīva RF 200-800mm F6.3-9 IS USM 800 mm fokusa attālums Pītam sniedza arī citas priekšrocības. “Man lielākā vilšanās nav tā, ka nespēju piekļūt objektiem pietiekami tuvu,” viņš saka. “Ja esmu uz gājēju celiņa vai takas, esmu fiziski ierobežots ar šo vietu. Ja es nobraukšu no takas, pastāv iespēja, ka es varētu izkrist no krēsla, tāpēc šis fokusa diapazons ir neiedomājami vērtīgs. Es varu piekļūt tuvāk nekā jebkad agrāk.”
Īpaši noderīgi ir savienot objektīvu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM ar APS-C kameru, piemēram, EOS R7, jo tās mazākais sensors efektīvi apgriež attēlu, palielinot objektīva sasniedzamību. Objektīva diapazona 800 mm galā APS-C sensors nodrošina tādu pašu skata lauku, kā fotografējot ar 1280 mm teleobjektīvu ar pilnkadra kameru.
Gajs piebilst, ka vēl viena lieliska objektīva īpašība ir tā tālummaiņas diapazons. “Ja mēģināt debesīs atrast putnu un pietuvināt līdz 800 mm, jums būs grūti precīzi notēmēt,” viņš paskaidro. “Sāciet ar 300 vai 400 mm objektīva pietuvinājumu, lai varētu atrast objektu, pēc tam pietuviniet līdz 800 mm, lai iegūtu kadru aizpildošu attēlu.”
4. Uzņemiet ar kameru rokās, lai iegūtu lielāku elastību
Lai uzņemtu radības, kas ātri kustas, Gajs iesaka trijkāji atstāt mājās. “Uzņemšana ar kameru rokās sniedz elastību, ja ir ātri jāpārvietojas vai jāfotografē dažādās vietās,” viņš paskaidro. “Problēma rodas vienīgi tad, ja uzņemat ar smagu teleobjektīvu — šādu svaru nevar ilgi noturēt.”
Pīts parasti kā stabilizatoru izvēlas vienkāji, kas viņam palīdz tikt galā ar aprīkojuma svaru, taču Gajs viņam parādīja jaunu paņēmienu. “Ja es saliecu elkoņus un piespiežu vēderam, tas man sniedz daudz lielāku elastību, sekojot kustīgam objektam. Ar vienkāji esmu ierobežots šajā līmenī,” viņš saka. “Objektīvs RF 200-800mm F6.3-9 IS USM ir tik viegls, ka varu ar to manevrēt ar vienu roku, turpretim ar dažiem objektiem ir sajūta kā svaru cilāšanas treniņā.
Arī konstrukcija ir labi pārdomāta,” viņš piebilst. “Es gandrīz visam varu piekļūt ar pirkstu un īkšķi, un kā superteleobjektīvs tas ir jauks un kompakts.”
5. Apgūstiet, kā nofiksēt ātru kustību
Fotografējot savvaļas dzīvniekus, Gajs iesaka izmantot lielu slēdža ātrumu. “Uzņemiet ar 1/2500 s vai īsāku laiku, pat ja putns ir uz zara,” viņš saka. “Jūs būsiet gatavs, ja tas pēkšņi lidos prom.”
Liels slēdža ātrums ne tikai nofiksē dzīvnieka kustības, bet, kā Pīts paskaidro, tas palīdz viņam arī kompensēt savu izkustēšanos. “Būtībā esmu diezgan nestabils,” viņš paskaidro. “No krūtīm uz leju es nekontrolēju to, ko dara mans ķermenis, tāpēc man bieži izkustās kamera. Slēdža ātruma palielināšana kompensē gan putna, gan manu izkustēšanos. Objektīva RF 200-800mm F6.3-9 IS USMoptiskā attēla stabilizācija ir vienkārši fenomenāla; tā ir ļoti būtiska tādiem cilvēkiem kā man, kuriem ir citādas spējas.”
Gajs saka, ka, lai nodrošinātu lielu slēdža ātrumu, viņš ērti strādāja ar ISO 6400, jo īpaši noēnotos mežos, kur ir zems gaismas līmenis. “Es domāju, ka cilvēki pārāk daudz uztraucas par lielu ISO un troksni,” viņš saka. “Man daudz labāk patīk ass, izteiksmīgs attēls, kurā varētu būt neliels troksnis, ar ko es varu tikt galā vēlāk, izmantojot programmatūru, nevis vispār palaist garām kadru.” Turklāt modernās kamerās veiktspēja pie liela ISO un trokšņa samazināšanas tehnoloģijas ļauj panākt tīrākus attēlus ar lielāku ISO, nekā to varētu sagaidīt.
Neatkarīgi no tā, vai fotografējat putnus vai zvērus, Gaja paņēmieni, Pīta novērojumi un tāds objektīvs kā Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM ar tā daudzpusīgo tālummaiņas diapazonu un iespaidīgajām iespējām jums palīdzēs labāk nofotografēt dabas nepieradināto skaistumu. “Vienkārši izmēģiniet to,” Pīts saka. “To var ikviens. Ejiet ārā un skatieties, ko jūs varat izdarīt.”
Autors: Natālija Dentone (Natalie Denton)
Saistītie produkti
-
EOS R7
Izpētiet savvaļas dzīvniekus ar kameru, kas nodrošina sensacionālu ātrumu un attēlu kvalitāti ērti pārnēsājamā korpusā ar APS-C sensoru — tā konstruēta nākotnes lietošanas vajadzībām. -
RF 200-800mm F6.3-9 IS USM
Jaudīgs tālummaiņas superteleobjektīvs ar 200–800 mm fokusa attālumu; lieliski piemērots sporta, savvaļas dzīvnieku un aktīvas darbības fotografēšanai. -
RF 600mm F11 IS STM
Inovatīvs super-telefoto objektīvs, kas ir kompakts un viegls, — tas ir lieliski piemērots savvaļas dzīvnieku, ceļojumu safari vai vilcienu fotografēšanai.