Snow-covered trees reflected in the clear water of a lake in Banff National Park. Photograph by Vladimir Medvedev.

FOTOGRAFĒŠANA ZIEMĀ

Sastindzis kadrs: kā uzņemt labākus ziemas fotoattēlus

Dramatiski debesskati, pieklusināts apgaismojums saules zemā novietojuma dēļ, asas malas, ko mīkstina biezs neskarta sniega slānis – iespējas uzņemt satriecošas, īpašas atmosfēras fotogrāfijas šajā gada laikā ir bezgalīgas.

Kādreizējais Canon vēstnieks Vladimirs Medvedevs ir viens no Krievijas vadošajiem savvaļas un ainavas fotogrāfiem, tāpēc viņam nav svešs darbs aukstumā. Spēcīgi iedvesmojoties no senām Ziemeļvalstu fotogrāfijām, 14 gadu ilgās karjeras laikā viņš ir nonācis Islandē, Norvēģijā un pabijis Krievijas ziemeļos līdz Kolas pussalai. Šī pussala atrodas gandrīz pilnīgi polārajā lokā un ir viena no vistālāk ziemeļos esošajām vietām pasaulē, kur var piekļūt ar automašīnu.

"Tas ir tik tālu uz ziemeļiem, ka saule uzlec tikai īsu brīdi, nekad nepakāpjoties augstu, tādējādi radot ļoti īpašu, pārdabisku atmosfēru," saka Vladimirs. "Ir arī mazliet mitrs, tāpēc uz kokiem veidojas sarma. Fotografēšana šeit sagādā galvenokārt prieku, lai gan līdz šai vietai ir grūti nokļūt."

Taču nav jādodas polārajā ekspedīcijā, lai iegūtu maksimumu no šī brīnumainā gada laika. Šeit Vladimirs dalās ar saviem galvenajiem padomiem par ziemas ainavu fotografēšanu neatkarīgi no atrašanās vietas.

1. Fotografējiet neatkarīgi no apstākļiem
šajā gadalaikā

Saules zemā atrašanās vieta rada maigāku gaismu šajā gada laikā. "Tas piešķir uzņēmumiem ļoti patīkamu sajūtu," saka Vladimirs. "Faktiski sniegs atstaro daļu gaismas, tāpēc pat tad, ja saule ir augstāk nekā es vēlētos, ēnas nav tik asas kā vasarā."
© Vladimir Medvedev

"Ziemas fotografēšanā – un īpaši sniega fotografēšanā – nav tādas lietas kā slikti laikapstākļi," saka Vladimirs. "Jebkādi apstākļi, ar kuriem saskaraties, savā ziņā ir optimāli. Pat ja ir daudz sniega un sajūta, ka saule nekad neuzspīdēs, vienkārši skatieties, kas iznāks. Tā var notikt brīnumi."

Mūsdienīgs aprīkojums ir gatavs izaicinājumam sala apstākļos. “Šodienas kameras spēj radīt lieliskus rezultātus aukstumā – vienīgais nosacījums ir ņemt līdzi vairāk akumulatoru, jo aukstumā tie ātrāk izlādējas. Kvalitāte, ko šodien piedāvā tādas augstākās klases kompaktkameras kā Canon PowerShot G7 X Mark III, ir absolūti pārsteidzoša. Taču fotouzņēmumu rada ne vien aprīkojums, bet arī fotogrāfs."

2. Rūpīgi izvēlieties pareizo ekspozīciju spožam sniegam

"Ziemas uzņēmumos viss fotoattēlu dinamikas diapazons ir it kā saspiests, salīdzinot ar vasaras uzņēmumiem," saka Vladimirs, tāpēc viņš iesaka nedaudz palielināt ekspozīciju, lai attēlu pietuvinātu tam, ko uztver cilvēka acs. "Mans ISO iestatījums ir atkarīgs no dienas apstākļiem – ja fotografēju krēslā, tas ir jāpaaugstina, bet gadījumā, ja apkārt ir daudz gaismas, varu to iestatīt uz 100."
© Vladimir Medvedev

Sākot no vieglām pārslām līdz dziļām kupenām sniegs ziemas fotogrāfijās ieņem centrālo vietu. Tāpēc ir būtiski pārliecināties par pareizo ekspozīciju spilgti baltajiem toņiem citādi vājā apgaismojumā un pretstatā bieži pelēkajām debesīm. "Galvenais, no kā jāuzmanās, ir uzņēmumi, kuros ir daudz baltās krāsas," saka Vladimirs. "Jums jānodrošina, ka nezaudējat detaļas un akcentus, saglabājot attēlu pēc iespējas spilgtāku."

Izvēloties fotografēt ar fokusa prioritāti vai Av režīmā (iestatot konkrētu fokusa vērtību un ļaujot kamerai atlasīt atbilstošu aizvara ātrumu), Vladimirs iesaka pievērst īpašu uzmanību ekspozīcijai. "Es izvēlētos nedaudz palielināt ekspozīciju – citādi, īpaši sniegā, priekšmeti var izskatīties pelēkāki un blāvāki nekā tiem vajadzētu," viņš saka, jo kameru var apmānīt spilgtā gaisma no sniega un ekspozīcija var tikt samazināta.

3. Izmantojiet sniegotas ainas, lai eksperimentētu ar kompozīciju

Ja ir pietiekami daudz gaismas, Vladimiram patīk uzņemt attēlus, turot fotoaparātu rokā, nevis izmantojot trijkāji. "Tas ļauj vairāk eksperimentēt un kustēties, lai atrastu labākus, neredzētus leņķus," viņš skaidro.
© Vladimir Medvedev

"Kopumā ziema ir labākais laiks eksperimentiem," saka Vladimirs. "Es iesaku spēlēties ar iestatījumiem un dažādām ekspozīcijām. Reizēm, kad cilvēki pirmo reizi uzņem ziemas attēlus, tie var izskatīties ar pārāk mazu ekspozīciju un ne īpaši aizraujoši. Varbūt ar nolūku palieliniet ekspozīciju un skatieties, kā izzūd nevajadzīgās detaļas – iespējams, jūs pamanīsiet, kā dažas kontūras kļūst redzamākas, piemēram, koki vai kalni."

Kad ainava ir paslēpta zem lielas sniega kārtas, "kompozīcija ir minimālāka un acij tīkamāka," viņš saka. "Reizēm ir tik daudz sniega, ka var būt grūti saskatīt horizontu, kas sniedz jums vēl lielāku radošu brīvību veidot attēlu pēc savas izvēles."

Ja ir pietiekami daudz gaismas, Vladimirs uzņem attēlus, turot fotoaparātu rokās. "Tas ļauj man kustēties, lai atrastu dažādus leņķus," viņš skaidro. "Es bieži esmu gatavs ziedot kvalitāti, ko sniegtu ilgāka ekspozīcija, izmantojot trijkāji, lai saglabātu radošo brīvību."

4. Izmantojiet platleņķa objektīvus, lai fotografētu ziemas debesis

Ziema rada dramatiskus debesskatus, kas var piešķirt dinamismu sniegotiem uzņēmumiem. "Plata vai īpaši plata leņķa objektīvi akcentē ziemas debesu dramatisma efektu," saka Vladimirs.
© Vladimir Medvedev

Lai sekmīgāk attēlotu sezonas debesis ar tās spilgtajām krāsām, Vladimirs izmanto platleņķa objektīvus. Fotografējot ar Canon EOS 5D Mark III vai Canon EOS R, viņa iecienītie objektīvi ietver Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM un Canon EF 11-24mm f/4L USM. Viņš iesaka arī objektīvu Canon EF 16-35mm f/4L IS USM.

"Man patīk fotografēt arī ar zivs acs objektīvu Canon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM – ne tik daudz zivs acs efekta, bet tā nodrošinātās perspektīvas dēļ," Vladimirs piebilst. "Iestatot to tā, lai horizonts atrastos taisni un tieši vidū, varat nedaudz apgriezt attēlu, neiegūstot zivs acs deformāciju, bet saglabājot jauno perspektīvu, kas izskatās diezgan iespaidīgi."

Īpaši plata leņķa Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM tālummaiņas objektīvs ir ļoti neliels, viegls un lieliski piemērots ainavu fotografēšanai, ja to kombinē ar vieglu un pārnēsājamu kameru ar APS-C izmēra sensoru, piemēram, Canon EOS 250D.

Kompaktkamera piedāvā vēl lielāku pārnesamību un ērtības. Canon PowerShot G7 X Mark III ir iebūvēta 24 mm 4,2 x platleņķa tālummaiņa kompaktā korpusā, ko var ieslidināt mēteļa kabatā un paņemt līdzi jebkur.

5. Sāciet fotografēt ziemu netālu no mājām

Nav nepieciešams meklēt iespaidīgas ziemas ainavas. Jūs atradīsiet neparastus sezonas skatus tuvu mājām.
© Vladimir Medvedev

Lai uzņemtu ziemas fotoattēlus, nav jādodas tālu uz ziemeļiem. Varbūt jūs tuvumā neredzēsiet ziemeļbriežu barus, haskijus velkam ragavas vai polārblāzmu, bet sezonu raksturojošus fotoattēlus var uzņemt tuvāk mājām. Došanās laukā snigšanas brīdī vai brīvdienu laikā ir lieliska iespēja praktizēties un ņemt līdzi iegūtās zināšanas, atgriežoties siltumā, kad kļūst pārāk auksti. "Ir vērts censties izpētīt savu tuvāko apkārtni, tad arī aukstums jūs tik ļoti neskars," saka Vladimirs. "Jūs iepazīstat šādu vidi, pirms dodaties garākā fotografēšanas piedzīvojumā."

Vladimirs to ir darījis, radot fotogrāfiju sēriju Sniega vētra – vienas dienas stāsts, kad viņš veltīja vienu dienu, lai fotografētu sniegu savas mājas tuvumā. "Es vēlējos parādīt, cik daudz dažādu ainavu iespējams redzēt tikai vienā fotografēšanas dienā. Kad skatītājs izprot fotografēšanas izaicinājumu vienas dienas laikā, viņš sajūtas tā, it kā būtu kopā ar mani."

Neatkarīgi no tā, vai ārā stipri snieg vai ir redzama tikai gleznaina sarma, un neatkarīgi no tā, kādu kameru jūs izmantojat, uzvelciet siltu mēteli un dodieties laukā, lai izbaudītu un iemūžinātu ziemas skatus savā tuvumā!

Autors: Lūsija Fulforda (Lucy Fulford)

Saistīti raksti
The inside of a bright blue ice cave.

FOTOGRAFĒŠANA ZIEMĀ

Kā fotografēt aukstā laikā

Temperatūra zem nulles var nelabvēlīgi iedarboties uz kameru, tāpēc ievērojiet šos profesionāļu padomus, lai fotografētu, kad apkārt ir sniegs un ledus.

Shooting the seasons

AINAVU FOTOGRAFĒŠANA

Gadalaiku fotografēšana

Tveriet katra gadalaika unikālo noskaņu, ņemot vērā šos padomus, ko sniedzis Bendžamins Hegi (Benjamin Hegyi).

A woman dressed in a bright red winter jacket walks towards the Skógafoss waterfall in Iceland, as heavy snow falls around her.

AINAVU FOTOGRAFĒŠANA

Pārsteidzošas ainavu fotogrāfijas

Kā uzņemt lielisku pašbildi ainavā — ainavu fotogrāfes un influenceres Ausas Stainarsas (Ása Steinars) ieteikumi.

Saistīti produkti

Saistīti raksti

Gūstiet iedvesmu — tas ir galvenais noderīgu fotografēšanas padomu, pircēja ceļvežu un informatīvu interviju avots — viss, kas nepieciešams vislabākās kameras vai printera atrašanai un jaunāko radošo ideju īstenošanai.

Atpakaļ uz visiem padomiem un paņēmieniem